Jump to content

Folie geamuri


cavaliere

Recommended Posts

Sunteti siguri ca pun folie Llumar la banii aia si nu Samurai sau Suntek sau alte chinezarii? Cei mai multi dintre cei ce pun folie in Bucuresti pacalesc cu Llumar sau 3M dar pun chinezisme. Ca si idee, sub 400 lei doar spatele va asigur ca e chinezism/turcism.
Link to comment
Share on other sites

Folie 3M cu 3-400 toata masina doar in Narnia. Aia e China toata ziua. Vanduta ca 3M sau Llumar. Nu va mai lasati pacaliti.

 

La Llumar scrisul cu Llumar, codul si seria lotului sunt trecute pe adeziv deci uitati va cu o lampa uv inainte de a o dezlipi sa o puna pe geam. Daca nu vedeti scris Llumar, codul si seria lotului inseamna ce e fake.

 

La 3M scrisul cu 3M direct pe folie deci ar trebui sa vedeti scris mic 3M si dupa ce o aplica pe geamuri.

Link to comment
Share on other sites

Deci...avem un singur centru de parbrize in oras unde se pune doar llumar si 3M, 100% sunt llumar sau 3M , eu iti zic ca pe un audi a 4 avant la costat 320 lei fata + dunga de sus de pe parbriz (fara fata) 3M.Crede-ma ca la singurul centru din oras de parbrize (mai sunt baraci pe unde pun folii) nu au nici cel mai mic tupeu sa faca ceva, a doua zi i-a inchis daca i prinde cu ceva.
Link to comment
Share on other sites

Deci...avem un singur centru de parbrize in oras unde se pune doar llumar si 3M, 100% sunt llumar sau 3M , eu iti zic ca pe un audi a 4 avant la costat 320 lei fata + dunga de sus de pe parbriz (fara fata) 3M.Crede-ma ca la singurul centru din oras de parbrize (mai sunt baraci pe unde pun folii) nu au nici cel mai mic tupeu sa faca ceva, a doua zi i-a inchis daca i prinde cu ceva.

 

Eu sunt convins ca depinde si de cat de mare e adaosul fiecaruia. Si poate fi llumar de mai multe feluri si automat mai scumpe sau mai ieftine.

Link to comment
Share on other sites

Aia habar n-am...de cate feluri este llumar sau altele, aici nu contrazic pe nimeni, dar un llumar sau 3M sa coste de 2 ori mai putin decat am auzit pe aici tot mi se pare mult..nu se justifica in niciun caz diferenta de pret atat de mare intre folii atata timp cat fiecare rezista la fel.
Link to comment
Share on other sites

Aia habar n-am...de cate feluri este llumar sau altele, aici nu contrazic pe nimeni, dar un llumar sau 3M sa coste de 2 ori mai putin decat am auzit pe aici tot mi se pare mult..nu se justifica in niciun caz diferenta de pret atat de mare intre folii atata timp cat fiecare rezista la fel.

 

Diferenta de pret este mai mult decat justificata.

Folia ceramica e mai rezistenta, are garantie de 10 ani, fata de 3 ani pt cea normala ( ATC de la Llumar de ex ).

Iar factorul cel mai important - TSER ( total solar energy rejected ) este aproximativ egal la folia ceramica cea mai deschisa (78% transparenta) cu cel pt folia normala cea mai inchisa ( 5% transparenta ).

 

Sent from my GT-I9506 using Tapatalk 2

Edited by mgs
Link to comment
Share on other sites

Llumar are vreo 5 tipuri de folie pentru geamurile laterale și doua pentru parbriz.

De asta preturile difera asa mult.

Ca toate sunt la fel... Și Loganul ca și BMW ul te duce tot din punctul A ĂŽn punctul B.

 

Edit : @mgs, unele centre monteazĂŁ AT sau chiar LA. ATC deja e lux :)

Edited by coldone
Link to comment
Share on other sites

Pe passat lu taikmiu B5 combi e montata folie Llumar spate full negru numai tin minte maximul este lipita cam acum 8-9 ani, folie llumar (nu stiu daca atunci erau atatea tipuri), cam 200 lei la vremea aia la ajuns. Este in stare impecabila si acum, la fel de neagra.Mai mult conteaza montajul decat folia, cam ala contribuie mai mult la dezlipirea ei, nu calitatea.

 

Mgs. daca crezi atat de mult acest lucru facem un test impreuna, cine pierde plateste foliile pe cele 2 masini de teste, punem un 3M folie normala de care stie toata lumea si folie de care vrei tu, tinem masina in soare de la 12-5 (5 ore) si daca intre masini exista o diferenta mai mare de 2 grade eu ma declar pierdut!

Eu aici ma refer...lasati specificatiile si ce spun producatorii, daca uleiul din cutia de viteze manuala sau automata se spune ca e Lifetime voi nu-l schimbati sau nu l-ati schimbat deja? E normal sa se scoata atatea tipuri de folii care de care mai scumpe, cum altfel sa evolueze aceasta afacere? doar nu poti timp de 20 de ani sa folosesti doar un tip de folie si sa o scumpesti incontinu, trebuie sa scoti alt tip de folie si sa-i dublezi pretul, asta inseamna marketing.

 

Daca iti rezista folia 1-2-3 ani pe masina eu cred ca iti rezista cel putin inca atata, daca are vreo problema (si aia din montaj) o sa se dezlipeasca in maxim 1 an. Si apropo slabe sanse ca dupa 7-10 ani firma respectiva sa fie tot acolo.

 

Aruncati perdeaua de pe ochi, eu stiu ca cine si-a pus folie de asta vrea sa se auto-motiveze si sa se gandeasca ca a facut o alegere mai de calitate, da este mai de calitate, dar daca privesti la rece clar nu se merita parerea mea.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu aici ma refer...lasati specificatiile si ce spun producatorii, daca uleiul din cutia de viteze manuala sau automata se spune ca e Lifetime voi nu-l schimbati sau nu l-ati schimbat deja?

La fel poți sa gândești și când alegi anvelopele, uleiul, piesele etc.

Ce vine Michelin sa mi spunĂŁ de Pilot Sport 4, Energy Saver e la fel de bun. Totul e doar marketing.

Sau de ce nu Nankang, tot cauciuc e.

 

Poate ca ai dreptate, poate ca nu. Cat timp nu poți argumenta, care e rostul de a contrazice producĂŁtorul?

 

Aruncati perdeaua de pe ochi, eu stiu ca cine si-a pus folie de asta vrea sa se auto-motiveze si sa se gandeasca ca a facut o alegere mai de calitate, da este mai de calitate, dar daca privesti la rece clar nu se merita parerea mea.

Sau vice-versa, cine și a pus folie mai ieftina vrea sa se auto-motiveze ca a fĂŁcut o afacere mai bunĂŁ :)

Edited by coldone
Link to comment
Share on other sites

Mgs. daca crezi atat de mult acest lucru facem un test impreuna, cine pierde plateste foliile pe cele 2 masini de teste, punem un 3M folie normala de care stie toata lumea si folie de care vrei tu, tinem masina in soare de la 12-5 (5 ore) si daca intre masini exista o diferenta mai mare de 2 grade eu ma declar pierdut!

 

Nu e nevoie sa pui folie pe masina ca sa faci teste. La orice centru decent ar trebui sa aiba o lampa IR si monstre (patrate mici de sticla acoperite cu diverse tipuri de folie) si simti diferenta pe pielea ta (la propriu).

Folia ceramica este foarte buna pentru a fi montata de lateralele fata / parbriz deoarece la o transparenta mare (ma repert, 78%) ofera indici de protectie ca o folie normala cu transparenta minima (5%). Si nu cred ca poti conduce cu folie 5% pe laterale fata si parbriz.

In plus, daca lasi masina in soare 12h, temperatura din masina va fi probabil aceeasi, insa scaunele, volanul, schimbatorul, etc nu vor 'frige' . Iar atunci cand conduci, nu mai simti caldura radianta.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

E clar ca folia ceramica este mai performanta. Ca sa centralizam putin, unde este cel mai convenabil de pus ceramica si unde metalizata? :) Inteleg ca preturile nu sunt la fel peste tot la metalizata. LA ceramica unde ar fi cel mai iefitn? Eu o sa inscriu masina zilele astea si apoi o sa ma decid catre un atelier. Sau invers. :))
Link to comment
Share on other sites

Mari sau mici?

considerabile :pardon:

 

Sunteti siguri ca pun folie Llumar la banii aia si nu Samurai sau Suntek sau alte chinezarii? Cei mai multi dintre cei ce pun folie in Bucuresti pacalesc cu Llumar sau 3M dar pun chinezisme. Ca si idee, sub 400 lei doar spatele va asigur ca e chinezism/turcism.

orice folie autentica are un mic gravaj laser pe suprafata vizibila (nu pe folia de transfer), cu numarul de serie...

 

daca folia care va e prezentata ca autentica NU are acest gravaj laser sau il are pe folia de transfer, e cam clara treaba... :nea:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.