Jump to content

Interval schimb piese/verificari BMW F1O


Joe_p

Recommended Posts

Ma gandeam ca ar fi util sa centralizam aici piesele care se schimba la un interval de timp sau km. si aici nu ma refer la schimbul de placute, stergatoare, etc. pentru ca pe acestea le vedem, auzim si actionam :)

 

1. Stim ca schimbam uleiul si filtrele undeva intre 10k - 15k chiar daca constructorul se mandreste cu ulei long life si ca il poti schimba la 30 k;

2. Uleiul in cutia automata se schimba intre 120k - 140k in functie de cum se utilizeaza masina sau maxim 5 ani, cat uleiul ar fi garantat. Cel putin asa mi s-a spus mie cand am achizitionat masina si am verificat-o la reprezentanta;

3. Lichidul de frana se schimba la 2 ani;

4. Fulia se schimba la 120k?

5. Curea de accesorii, role, pompa de apa la cat se schimba?

Senzori sau alte piese, haideti sa le notam aici, indiferent de motor.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ma gandeam ca ar fi util sa centralizam aici piesele care se schimba la un interval de timp sau km. si aici nu ma refer la schimbul de placute, stergatoare, etc. pentru ca pe acestea le vedem, auzim si actionam :)

 

1. Stim ca schimbam uleiul si filtrele undeva intre 10k - 15k chiar daca constructorul se mandreste cu ulei long life si ca il poti schimba la 30 k;

2. Uleiul in cutia automata se schimba intre 120k - 140k in functie de cum se utilizeaza masina sau maxim 5 ani, cat uleiul ar fi garantat. Cel putin asa mi s-a spus mie cand am achizitionat masina si am verificat-o la reprezentanta;

3. Lichidul de frana se schimba la 2 ani;

4. Fulia se schimba la 120k?

5. Curea de accesorii, role, pompa de apa la cat se schimba?

Senzori sau alte piese, haideti sa le notam aici, indiferent de motor.

 

Eu am luat recent (14.10.2016) un F10 (530XDrive din 2012) din Germania, de la o reprezentanta BMW. Mi-au spus ca uleiul din cutie nu trebuie schimbat si cu atat mai putin distributia. Masina are 88.000 Km.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.