Jump to content

Am facut rost de un afisaj de BMW 320i dar....


Recommended Posts

Salut

Este primul meu post, nu ma pricep deloc la bmw, dar un prieten a luat de la dezmembrai, un ceas de bord, nu stiu cum altfel sa-i zic.

Provine de la un BMW 320i si in continuare o sa pun poze cu el,sa vedeti despre ce e vorba. Locul unde era montat era in zona casetofonului, in consola.

 

Din ce mi-am dat seama, poate afisa ORA, DATA si TEMPERATURA.

Cu data si ora m-am lamurit, am reusit sa-l aprind si alea merg.

Problema mea este cu temperatura, pentru ca nu stiu ce fel de senzori se conecteaza si unde.

Din "modulul" asta iese o mufa cu 9 fire:

- albastru+alb

- maro+alb

- rosu+alb

- negru+alb

- mov+alb

- albastru+mov cu linii albe

- maro (mi-am dat seama ca este masa)

- rosu+galben (mi-am dat seama ca este +12v)

- rosu+gri (asta probabil ca vine legat la pozitii, cand il pun la +12V se aprinde lumina de la butoane)

 

Problema este ca in afara de cele 3 fire pe care le-am identificat, nu stiu restul pentru ce sunt.

In plus, senzorul de temperatura habar n-am ce tip e si pe care fire se monteaza.

Ma puteti ajuta in aceasta privinta cu un sfat, o schema, sau orice altceva. Nu stiu nici unde sa caut, m-am uitat pe un manual de reparatii mai vechi pentru seria 3, nu apare nimic despre modulul asta.

 

Temperatura afisata este de -37 Grade, asa ramane dupa ce il alimentez.

Si inca o chestie. Butonul ala "Memo" pentru ce e?Nu mi-am dat seama

post-6110-1180195143_thumb.jpg

post-6110-1180195149_thumb.jpg

post-6110-1180195155_thumb.jpg

post-6110-1180195162_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salutare si bine ai venit printre noi pe bmwclub...

Ce aveai inainte in locul acestui modul ce il ai cum? Iti afisa temperatura pe undeva? in bord sau in alte parti? ca daca da...inseamna ca ai deja senzorul...si trebuie sa-l identifici...si sa-l conectezi cu modulul tau...

MEMO este un buton care iti initiaza, cu cca 15 secunde inainte de ora exacta o suita de trei bee-uri...explicatia constructorului...sa ai timp in cele 15 secunde pana la ora exacta sa comuti pe radio pe programul favorit de stiri :blink:

In ceea ce priveste o scheama...da un search cu "manuale E36" pe aici si poate o sa ai surprize...placute :)...daca nu, gasim o modalitate sa-ti trimitem un manual pe mail pe undeva...

 

later edit :

manuale

linkuri

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

As vrea eu un bmw..dar din pacate am alta masina

Treaba sta in felul urmator: Neavand pe ce da banii, prietenul asta al meu si-a luat din dezmembrari modulul de pe un bmw si voia sa-l puna la el in masina (nu are nici el bmw), bazandu-se ca ii pot dezlega eu misterul cu senzorii si firele ce trebuiesc conectate. Senzorii de temperatura nu i-am luat de pe masina, dar dupa ce am facut bucati modulul, mi-am dat seama ca trebuie sa fie de tip rezistiv, ca apare un convertor analog numeric.

In fine,ceva ceva am facut, dar un manual chiar ar fi de folos. Multumesc pentru link-uri, acum ma uit sa vad ce gasesc prin ele.

Link to comment
Share on other sites

As vrea eu un bmw..dar din pacate am alta masina

Treaba sta in felul urmator: Neavand pe ce da banii, prietenul asta al meu si-a luat din dezmembrari modulul de pe un bmw si voia sa-l puna la el in masina (nu are nici el bmw), bazandu-se ca ii pot dezlega eu misterul cu senzorii si firele ce trebuiesc conectate. Senzorii de temperatura nu i-am luat de pe masina, dar dupa ce am facut bucati modulul, mi-am dat seama ca trebuie sa fie de tip rezistiv, ca apare un convertor analog numeric.

In fine,ceva ceva am facut, dar un manual chiar ar fi de folos. Multumesc pentru link-uri, acum ma uit sa vad ce gasesc prin ele.

240174[/snapback]

senzorul de temperatura e in tubulatura de aerisire frane in spatele barii stanga fata

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.