Jump to content

Problema pompa apa auxiliarĂŁ e46 d


Florin_81

Recommended Posts

Salutare!

Dețin un bmw e46 diesel FL si am o problema cu pompa auxiliarĂŁ de apa:

-o perioada de timp avea o gĂŁlĂŁgie la rece (zornĂŁia urat )

-acum nu mai face nimic

Am dat jos pompa de pe mașina si am defacut cele patru șuruburi.

Mai departe nu am desfĂŁcut ca nu am mai avut timp.

Ce face pompa respectiva?Care este principiul de funcționare ?

Pun si niște poze cu ea desfĂŁcutĂŁ.

Mulțumesc

O seara plĂŁcutĂŁ !

post-68733-0-22017700-1485634307_thumb.jpg

post-68733-0-09213300-1485634315_thumb.jpg

post-68733-0-30027100-1485634330_thumb.jpg

Edited by Florin_81
Link to comment
Share on other sites

post-68733-0-99178600-1485854602_thumb.jpgAm rezolvat problema cu pompa de apa auxiliarĂŁ in sensul ca am desfĂŁcut pompa si am vĂŁzut ca, cĂŁrbunii erau tociți de tot.

Am fost la un magazin ce se ocupa cu produse de profil si am gĂŁsit cĂŁrbuni la fel ( 5-5-9,5)cei originali cred ca erau un pic mai lungi.

I-am schimbat si funcționeazĂŁ fĂŁrĂŁ probleme.

Edited by Florin_81
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dimensiunile la cĂŁrbuni sunt 5-5-9,5 am pus eu,cred ca cei originali erau un pic mai lungi de 12 cred.

Cu rĂŁbdare si cu 2 șurubelnițe drepte una mai lata si alta mai ĂŽngusta.

Carbuni sunt blocați de rulment si de aceea nu iese si am ținut cu o șurubelnița cea lata intr-o parte si de cealaltĂŁ parte,cu cea subțire am reușit sa o pun sub garnitura aceea de protecție si am fĂŁcut pârghie si ĂŽncet ĂŽncet si cu rĂŁbdare iese.

Cam am pus platoul cu cĂŁrbuni noi la loc in dreapta arcului am pilit cu o pila triunghiulara ca sa fac o degajare sa pot sa agat arcul cĂŁrbunilor.Dupa aceea am pus platoul pana ajung cĂŁrbunii pe rulment si am dat drumul la arcuri cu o șurubelnița micĂŁ.

Un pic de rĂŁbdare si se poate face.

Link to comment
Share on other sites

@Jak88 vezi ca tipul ala de carbuni care vrei sa-i cumperi , chiar daca au aceiasi forma in compozitia lor au mai mult Cupru si risti sa-ti manance din colectorul rotorului pompei, acestia fiind ceva mai duri. Vezi in poza lui Florin_81 ca ce a cumparat el carbunii aia au alta culoare, mai inchisa.
Link to comment
Share on other sites

BineĂŽnțeles românul fiind inventiv a gĂŁsit și soluția sa schimbe cĂŁrbuni lejer, un prieten a fĂŁcut doua ferestre ĂŽn dreptul cĂŁrbunilor cu un burghiu de 12 și are acces acum ori de câte ori vrea, are și doua capace de cauciuc ĂŽn locul gaurilor de zici ca e din fabrica... :))
Link to comment
Share on other sites

Ai demontat toata pompa sau doar corpul mai ĂŽnalt si cum ai facut sa nu ti curga lichidul daca ai demontat doar corpul ĂŽnalt,am ĂŽncercat si eu dar cand am vĂŁzut ca a ĂŽnceput sa curga lichid m am oprit si am insurubat la loc!!!!

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pot sa folosesc masina fĂŁrĂŁ pompĂŁ?i am demontat doar capacul de deasupra Ăâ˘i nu s au potrivit carbunii,ar trebui sĂŁ ĂŽi deconectez Ăâ˘i cealaltĂŁ mufa de la electrovalva,pot sĂŁ folosesc clima?

Poți sa folosești mașina, nu cauzeazĂŁ

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ai mai strans urechile care tineau capacul fix la mine a intrat si iesit foarte greu asa ca m am chinuit sa i-l bag si sta fix asa ca nu le am mai strans,tind sa cred ca functioneaza i am pus contactul am dat drumul la clima si se auzea un huruit adicĂŁ rotorul invartea pe carbuni!!!

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.