Jump to content

Recommended Posts

Salut! Am cumparat o interfata K+DCAN compatibila INPA. Am instalat totul ca in tutorialul primit cu interfata. In INPA imi merg Power si Ignition exact cum trebuie. In INPA pot face diagnoza doar pe motor, dde. Orice altceva as face primesc eroare. NCS da din prima eroare.

OBD.ini este ok dupa parerea mea, com port 1 la fel ca in device manager, Hardware = OBD,

Cu utilitarul d-can.exe am setat cablul sa functioneze pe magistrala k can pentru un seria 3, 2003/03.

Programele sunt instalate pe o masina virtuala.

Pe interfata am un led care imi arata cand e conectat, cand o conectez la masina se aprinde ledul, banuiesc ca functioneaza cum trebuie.

Ce pot face?

Am incercat sa accesez EWS-ul cu NCS Expert si primesc ERORILE astea:

VIN is faulty
COAPI-2000: EDIABAS or SGBD error
IFH-0003: DATATRANSMISSION TO INTERFACE DISTURBED

 

Mentionez ca am citit pe alte forumuri cum ca ar trebuie facuta o punte intre pinii 7 si 8, am facut si lucrul acesta si tot degeaba. Testat pe un seria 3, 2003/02, si pe K CAN si pe DCAN

 

In INPA daca incerc de exemplu sa accesez modulu airbag primesc doar a 2a eroare ca la NCS Expert.

Multumesc.

Edited by Alexander.
Link to comment
Share on other sites

Pai nu am avut ocazia sa testez interfata, azi am testat-o si a mers doar diagnoza si stergerea erorilor. Am cerut sa fie sters postul anterior daca te deranjeaza asa tare.

 

 

Initial l-am sters. Acum l-am pus la loc.

 

Deci nici nu ai testat interfata si vrei sa faci deja bani cu ea... si mai bine :fear:

Link to comment
Share on other sites

Initial l-am sters. Acum l-am pus la loc.

 

Deci nici nu ai testat interfata si vrei sa faci deja bani cu ea... si mai bine :fear:

 

Am testat-o pe masina proprie care e non facelift pentru nu am adaptor si de non facelift. Si daca ai habar de asa ceva pe non facelift trebuie mufa rotunda, pe cea obd de sub bord se poate citi doar motorul si nu se pot face codari. Si cum diagnoza a mers am presupus ca merge si codarea. Azi am testat-o pe masina unui prieten (facelift) sa vad daca merge codarea si n-a mers. Mai trebuie sa-ti dau multe expicatii?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.