Jump to content

Retrofit scaune fata X3 F25


ACM

Recommended Posts

Salutare, redeschid topicul cu o intrebare pentru ACM dar si pentru Bogdan20 bineinteles! Cand ati facut retrofitul, la final functioneaza si memoriile scaunului soferului? inclusiv reglajul automat memorat al scaunului in functie de cheia folosita?
Link to comment
Share on other sites

Retrofit finalizat. Mutumiri celor de la Banat Car si lui Bogdand20 pentru suport.

Ca si cost:

-1500E scaune cumparate de pe Ebay + 300E transport.

-800E manopera de montaj + codare soft.

800 E manopera si codare mi se pare exagerat de mult.

Link to comment
Share on other sites

Salutare, redeschid topicul cu o intrebare pentru ACM dar si pentru Bogdan20 bineinteles! Cand ati facut retrofitul, la final functioneaza si memoriile scaunului soferului? inclusiv reglajul automat memorat al scaunului in functie de cheia folosita?

 

Da functioneaza tot. Se pot memora 2 pozitii din butoanele scaunelor si respectiv pe cheie in Idrive. Acolo trebuie predefinite profiluri.

Chestia cu profiluri era si inainte de upgrade doar ca memora numai setarile din idrive + pozitia oglinzilor.

 

Recomand sa fie facute setarile de cineva care se pricepe sau eventual un service autorizat. Fara setari / modificari in soft nu o sa mearga.

 

PS:Ce nu se poate memora si din cate am inteles este o limitare tehnica la ora actuala este vorba de pernele laterale si suportul lombar.

 

 

800 E manopera si codare mi se pare exagerat de mult.

 

Iti dau dreptate insa masina este inca in garantie si trebuia sa fac totul la service autorizat.Asa nu am pierdut garantia masinii.

 

Am fost norocos ptr ca au acceptat chestia asta. Alte servis-uri nici nu se baga daca nu ai prevazut retrofitul respectiv de catre producator.

 

PS: la retrofit faruri LED am fost refuzat de toti pana acum. O sa astept sa iasa din garantie :rolleyes: apoi stiu unde sa il fac.

Link to comment
Share on other sites

ACM ai fost de fata cand s-a facut retrofit-ul? Te intreb in ideea daca ti s-a parut complicat sau nu ce au facut acolo, au trebuit trase multe fire in plus fata de ce era deja existent pe masina modificari fizice numeroase? colegul bogdan20 am inteles ca a facut singur totul, imi poti da mai multe detalii eu nu am garantie...
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am fost de fatza. Ma gandesc ca ceva de lucru a fost. Scaunele din fabrica erau ajustabile manual. Aveam doar reglaj lombar.

Din ce mi-au spus ei cel mai mult le-a luat codarea.

Poate in pret se reflecta si faptul ca isi asuma anumite riscuri. BMW nu este deacord cu asemenea retrofituri daca nu sunt disponibile pe seria sasiului la masina respectiva.

 

Totusi cumva au reusit sa faca lucrarea si nu am pierdut garantia.

 

Cum am precizat mai sus ma gandeam sa fac si un retrofit de faruri de la bixenon la LED.

Aceeasi poveste, masina mea nu are in lista un asemenea retrofit. Pana acum am fost refuzat de mai multe reprezentante...

 

In concluzie diferenta e enorma atat dpdv confortului, funcționalitĂŁții cat si ca aspect. Eu sunt foarte multumit.

 

PS: Bogdand20 sigur stie cum se face pas cu pas.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Aduc in actualitate subiectul cu o intrebare de 1000 de puncte, :rolleyes: se poate face retrofit la scaune de G01 full electrice pe un F25 LCI tot cu scaune full electrice? S-or potrivi prinderile si inclusiv electronica? Mufa etc?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salutare,

 

Intentionez sa cumpar un interior pt la meu X3 F25 din 2012 deci non facelift. Scaunele mele sunt simple, reglaj manual, din piele si negre. Am gasit sa cumpar scaune sport, din piele crem, regalj la fel manual cu tot cu fete de usi.

Problema intervine ca cele noi sunt de la BMW X4 F26. Masinile sunt asemanatoare si din poze pare ca sunt la fel scaunele, bancheta si foarte putin diferite fetele de usi (au 2 butoane in plus cele noi).

 

1. Credeti ca se potrivesc toate?

2. Eu pe scaunele mele nu vad sa scrie pe undeva AIRBAG. Oare nu au airbag-uri in ele? Stiti unde as putea verifica daca au?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
Montat si eu pe F26 X4 2015 interior de M. Retrofit complet. Scaunele fata cu reglaje electrice și memorii, s-a fĂŁcut cablaj complet. Pentru ca masina inițial nu a avut ĂŽncĂŁlzire scaune fațĂŁ, am achiziționat si modul Climatronic cu ĂŽncĂŁlzire scaune. Deoarece funcționeazĂŁ doar incalzirea in scaunul șoferului, va trebui codat Junction Box pentru a controla pe firul Klin, ĂŽncĂŁlzirea la scaunul pasagerului.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.