Jump to content

X3 F25 2012 2.0D


ZgabeartA

Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

Am promis, asadar postez. Este primul BMW (cu greu alegand sa trec de la Mercedes la alta marca) si inca ma obisnuiesc cu el.

Este vorba despre un X3 fabricat la mijlocul lui 2012 pentru Luxemburg. Motorizarea este 2.0D 184 Cp xDrive. Am achizitionat-o la 115000 km si deja am aproape 6000 km in o luna si jumatate. Am ales masina pentru ca are un istoric complet atat online cat si la BMW. Eu fac aproximativ 200 km zilnic asadar am nevoie de o masina rezistenta si confortabila. Are culoarea Spacegrau metallic A52 (gri sobolan), piele de culoare Nevada Rotbraun, cutie automata cu 8 trepte, scaune incalzite pe fata, bixenon, proiectoare, clima "bizonica", navigatie plus, audio standard (din pacate), senzori fata/spate, suspensie adaptiva... ma rog, multe optiuni pe care le puteti gasi mai jos.

 

Sunt multe lucruri care imi plac si in acelasi timp lucruri pe care doresc sa le inlocuiesc/schimb/imbunatatesc.

spre exemplu imi place faptul ca la tonajul ei, daca merg pe potolit si nu fac kickdown in depasiri si nu depasesc 120 km/h, extern imi consuma 5,2L. In schimb daca merg "normal" este undeva la 6,6 extern iar daca merg pe sport si o alerg (cum am facut acum cateva zile cand m-am alergat cu un TT de la buc pana dupa ploiesti), 8,7L :) dar este foarte buna media, tinand cont ca am avut si un pic de oras + 97km/h average speed. Asadar, all in all, sunt multumit de consum si de cum se aseaza pe drum. In oras nu stiu cat consuma, presupun ca vreo 8L mers normal, nu prea merg in oras decat prea putin ca sa fie relevant. Imi mai place tinuta de drum, pana in 100 km/h poti sa te bazezi 100% pe ea, body roll foarte mic, aproape insesizabil la schimbarea benzilor in forta. Se comporta ca o berlina desi este mult ai inalta. Imi place faptul ca are suspensia adaptiva si in modulul sport, parca se lipeste de asfalt. Corneringul la xenon este senzational, imi este foarte de folos cat si optiunea prin care activeaza singura faza lunga. Pozitia proiectoarelor este perfecta, luminand foarte bine colturile drumului cat si cel putin 2-3 metrii in fata (este prima data cand intradevar proiectoarele fac ceva). Conducand mult, pentru mine toate aceste optiuni chiar fac diferenta dintre a sta cu stres sau a conduce linistit (avand vizibilitate).

 

Ce nu imi place in general la X3, comparativ cu Mercedesul pe care l-am avut, este faptul ca in cabina este mult mai zgomotoasa. La 160 km/h, cred ca datorita oglinzilor se aude un suierat. Motorul este galagios si neplacut in turatii ridicate pe autostrada, directia este prea usoara si se "intareste" doar la viteze prea mari. La 80km/h este prea usor volanul din punctul meu de vedere si necesita multa atentie. As mai adauga sonorizarea standard care este absolut oribila si usile care par prea "usoare". Scaunele standard nu au suport lombar si ma dor rinichii pentru ca mai adaug si pielea tare si "intinsa" pe scaun, intareste sezutul. Macar daca avea un buton prin care sa ma pot "afunda in scaun".

 

Ce imi doresc sa schimb/achizitionez/imbunatatesc la masina:

+ retrofit HK sau similar

+ perdelute pentru spate (ODM, aftermarket sunt doar chinezarii)

+ jante pe 18" (am vazut o varianta care mi-a placut mult insa nu cunosc modelul. 2 spite, mai apoi 1, iar 2 iar 1.. poate ma puteti ajuta voi)

+ scaune fata mai confortabile

+ volanul (eventual cu padele dar nu tin neaparat insa vreau sa aibe acel semicerc gri)

+ accesorii de compartimentare pentru portbagaj (pt voyage)

+ revizie saptamana viitoare

+ discuri + placute fata (OEM)

+ placute spate (OEM)

 

Daca doriti sa vedeti si pozele cu masina in 360, intrati pe http://bimmer.work si cautati VIN 0A61212

 

Standard Equipment

4CG Int.strip Satinsilver Int.leisten Satinsilber Matt

4U2 Driving Experience Control Incl. Ec Fahrerlebnisschalter Inkl. Eco Pro

520 Foglights Nebelscheinwerfer

548 Speedometer With Kilometer Reading Kilometertacho

 

Options

1CA Selection Cop Relevant Vehicles Selektion Cop Relevanter Fahrzeuge

1CC Automatic Start/stop Function Auto Start Stop Funktion

1CD Brake Energy Regeneration Brake Energy Regeneration

2EB Light Alloy Wheels Y-spoke 305 Lm Raeder Y-speiche 305

2PA Locking Wheel Bolts Radschraubensicherung

2VG Performance Control Performance Control

205 Automatic Transmission Automatic Getriebe

216 Servotronic Servotronic

230 Eu Specific Additional Equipment Eu Spezifische Zusatzumfaenge

240 Leather Steering Wheel Lederlenkrad

249 Multi-function For Steering Wheel Multifunktion Fuer Lenkrad

3AT Roof Rails Aluminium Satinated Dachreling Aluminium Satiniert

413 Luggage Compartment Net Gepaeckraumtrennetz

423 Floor Mats, Velour Fussmatten In Velours

431 Interior Rr Vw Mirror W Aut Anti-d Innenspiegel,automatisch Abblendend

488 Lumbar Support Driver/front Passenger Lordosenstuetze Fahrer/beifahrer

493 Storage Compartment Package Ablagenpaket

494 Seat Heating F Driver/front Passenger Sitzheizung Fuer Fahrer/beifahrer

5AC Autom. High-beam Headlights Control Fernlichtassistent

502 Headlight Washer System Scheinwerfer-waschanlage

508 Park Distance Control (pdc) Park Distance Control (pdc)

521 Rain Sensor Regensensor

522 Xenon Light Xenon-licht

524 Adaptive Headlights Adaptives Kurvenlicht

534 Automatic Air Conditioning Klimaautomatik

544 Cruise Control With Braking Function Geschwindigkeitsregel. Mit Bremsf.

563 Lights Package Lichtpaket

6AA Bmw Teleservices Bmw Teleservices

6AB Control Teleservices Steuerung Teleservices

6NK Connectivity Bluetooth And Usb Devi Anbindung Bluetooth- Und Usb-geraet

6VA Cic Control Cic Zusteuerung

6VC Control Combox Steuerung Combox

609 Navigation System Professional Navigationssystem Professional

698 Area-code 2 Area-code 2

8KA Oelservice Int. 30.000 Km/24 Months Oelwartungsint. 30.000km/24monate

8SC Country Spec. Release Of Teleservice Laenderspez. Teleservicefreisch.

8SM Vin, Visible From Outside Fahrgestellnummer,v.aussen Sichtbar

8S3 Automatic Lock When Driving Away Autom. Verriegelung Beim Anfahren

8TN Daytime Driving Lights Selectable B Tagfahrlicht Ueber Lichtmenue Einst

8V1 Ncap Label Hinweisschild Ncap

854 Language Version French Sprachversion Franzoesisch

881 French / On-board Documentation Franzoesisch / Bordliteratur

925 Shipping Protection Package Versandschutzpaket

post-80939-0-58324900-1487428377_thumb.jpg

Edited by ZgabeartA
Link to comment
Share on other sites

sa o stapanesti fara incidente. Nu stiu ce MErcedes ai avut, insa x3 ca si x1 sunt intr-adevar mai gagalioase la viteza mare. Sonorizarea se poate upgrada, difuzoarele standard sunt oribile. La Mercedes pana si sonorizarea standard se aude de 10 ori mai bine ca in Bmw standard. Totusi consumul 5.2 l-ai facut la pompa? CA mi se pare prea mic totusi. Eu am x1 si 5 nu consuma decat daca mergi lesinat cu 90 100, altfel la 130 minim 6.

Vad ca dupa vin nu apare ca ai edc, de ce zici ca se intareste suspensia? Modurile sport, eco, comfort sunt doar pt acceleratie si cutie. Si probabil volan. Eu la x1 am servodirectie hidraulica clasica si desi invarti mai greu de volan la parcari, in mers este ca si feeling incomparabila cu servotronicul.

Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos.

 

Din ce am vazut in lista de dotari nu exista optiunea de ''Suspensie Adaptiva - Variable Damping Control sau Control Electronic al Amortizoarelor - pe scurt EDC)''. Ce ai tu pe masina: 2VG Performance Control este un mod ce controleaza raspunsul motorului si al sasiului si nu are nicio legatura cu suspensia (duritatea sa). De aceea pe butoanele de langa scimbatorul de viteze, de unde schimbi modurile de condus va aparea scris Normal, Sport si probabil Sport + si nu Comfort. Comfuzia vine de la faptul ca atat masinile cu suspensie sa-i zic ''reglabila'' sau EDC cat si cele fara dar cu 2VG au aceleasi butoane dar difera ce scrie pe ele precum si functiile lor.

Link to comment
Share on other sites

sa o stapanesti fara incidente. Nu stiu ce MErcedes ai avut, insa x3 ca si x1 sunt intr-adevar mai gagalioase la viteza mare. Sonorizarea se poate upgrada, difuzoarele standard sunt oribile. La Mercedes pana si sonorizarea standard se aude de 10 ori mai bine ca in Bmw standard. Totusi consumul 5.2 l-ai facut la pompa? CA mi se pare prea mic totusi. Eu am x1 si 5 nu consuma decat daca mergi lesinat cu 90 100, altfel la 130 minim 6.

Vad ca dupa vin nu apare ca ai edc, de ce zici ca se intareste suspensia? Modurile sport, eco, comfort sunt doar pt acceleratie si cutie. Si probabil volan. Eu la x1 am servodirectie hidraulica clasica si desi invarti mai greu de volan la parcari, in mers este ca si feeling incomparabila cu servotronicul.

 

Asa am si mers, lesinat 😂. Am si zis ca am mers linistit. Nu am facut-o intentionat, ci am vorbit la telefon tot drumul, iar cand depasesc 120km/h, este deranjant pt cel cu care vorbesc datorita zgomotului din cabina...

Habar nu am daca se intareste, poate a fost doar placebo insa masina este foarte "teapana", foarte rigida si de aceea sta foarte asezata.

 

Multumesc, sa fie fara incidente :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Asa am si mers, lesinat 😂. Am si zis ca am mers linistit. Nu am facut-o intentionat, ci am vorbit la telefon tot drumul, iar cand depasesc 120km/h, este deranjant pt cel cu care vorbesc datorita zgomotului din cabina...

Habar nu am daca se intareste, poate a fost doar placebo insa masina este foarte "teapana", foarte rigida si de aceea sta foarte asezata.

 

Multumesc, sa fie fara incidente :)

 

Sa o stapanesti sanatos!

O intrebare de curiozitate - in ce mod erai cand ai obtinut 5.2l? Ca eu nu am reusit asta de cand am masina (de vre-o 5 luni)?

Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos!

O intrebare de curiozitate - in ce mod erai cand ai obtinut 5.2l? Ca eu nu am reusit asta de cand am masina (de vre-o 5 luni)?

 

Doar in modul Comfort o folosesc si rareori Sport. Am observat ca atunci cand ma intorc de la serviciu, am tendinta sa merg mai mult pe Sport :)

Media s-a stabilit la 6.6 L/km (in bord) pentru ~6200 km facuti deja in aproape 2 luni de cand o am.

 

Salutari tuturor.

Link to comment
Share on other sites

Doar in modul Comfort o folosesc si rareori Sport. Am observat ca atunci cand ma intorc de la serviciu, am tendinta sa merg mai mult pe Sport :)

Media s-a stabilit la 6.6 L/km (in bord) pentru ~6200 km facuti deja in aproape 2 luni de cand o am.

 

Salutari tuturor.

 

Mda...si mie imi place modul Sport, dar mai mult seara cand e mai liber orasul. Din pacate pe Eco sau Confort nu scad sub 9l in oras doar daca merg calm de tot :D

 

Merci de info.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.