Jump to content

Schimbare motor e46 320i


crstoica

Recommended Posts

Salutare,

 

In primul rand am incercat sa caut un topic asemanator dar nu am gĂŁsit cu detaliile care m-ar interesa. Mai exact doresc sa ĂŽnlocuiesc motorul la un 320i NFL cu unul de 2.5 sau 3.0, ĂŽntrebarea este daca la cel de 2.5 pot lasĂŁ aceleași anexe de la 2.0 (Cutie, Cardan, grup) la cel de 3.0 ma gândesc ca in nici un caz?

 

Ca si tip de motor acum are m52, pot opta pt un motor de tip m54 de 2.5 sa las aceleași anexe asa cum am zis mai sus?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu tragi prea tare de ea, cutia/cardanul/grupul rezista.

Ar trebui sa te gandesti mai mult la franare ce faci, daca treci la 2.8 sau 3.0 trebuie sa faci upgrade.

Link to comment
Share on other sites

as cauta un 325 sau 330 in UK (se gasesc la preturi ft ok, din ce-am inteles) de pe care sa transfer motor, cutie, grup, frane.

de exemplu: http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E46-330Ci-Sport-5-Speed-Manual-Blue-Non-Sunroof-/142377950231?hash=item2126631c17:g:C4wAAOSwKytZEeOJ

(in caz ca te intrebi, se potriveste cardanu de la coupe la sedan)

 

pe urma se pot vinde mai multe de pe cea din UK: elemente caroserie, geamuri, bancheta, roti, etc.

apoi iei piesele pe care le-ai inlocuit si mai iei si pe ele ceva.

 

 

 

ai grija la cadru in care sta puntea spate - la e46 mai 'suparate' exista riscul sa se rupa din caroserie. dar daca umbli acolo, merita sa inlocuiesti toate bucsile.

Link to comment
Share on other sites

as cauta un 325 sau 330 in UK (se gasesc la preturi ft ok, din ce-am inteles) de pe care sa transfer motor, cutie, grup, frane.

de exemplu: http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E46-330Ci-Sport-5-Speed-Manual-Blue-Non-Sunroof-/142377950231?hash=item2126631c17:g:C4wAAOSwKytZEeOJ

(in caz ca te intrebi, se potriveste cardanu de la coupe la sedan)

 

pe urma se pot vinde mai multe de pe cea din UK: elemente caroserie, geamuri, bancheta, roti, etc.

apoi iei piesele pe care le-ai inlocuit si mai iei si pe ele ceva.

 

 

 

ai grija la cadru in care sta puntea spate - la e46 mai 'suparate' exista riscul sa se rupa din caroserie. dar daca umbli acolo, merita sa inlocuiesti toate bucsile.

 

Multumesc pentru sfaturi! Citisem pe un alt grup in care spunea cineva ca se poate ĂŽnlocui doar motorul si cu cel de 3.0, cutia si anexele s-ar potrivi. In schimb pe realoem am vĂŁzut ca aceeasi cutie de la 2.0 s-a montat si pe 2.5.

Link to comment
Share on other sites

Am farmat eu 2 cutii de m52/m54 pe 3.0, nu tine Getrag-ul.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Dupa cat timp au crapat?

Eu am cutia de 2.0, pe 2.8 dublu vanos, are 8-9 luni si nu sunt probleme.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.