Jump to content

e46 NFL comenzi cheie


Recommended Posts

Salut,

 

Mi s-a schimbat comportamentul cheii la incuiat masina.

 

INAINTE

Lasam geamuri coborite cat de-o palma si trapa inclinata, ca sa se aeriseasca. De obicei o las asa in parcarea inchisa de la birou. Incuiam din buton si ramaneau asa. Daca doream sa le inchid din cheie, trebuia sa tin apasat butonul de incuiat si geamurile se ridicau si trapa se inchidea. Daca tineam apasat pe butonul de descuiat incepeau sa coboare geamurile si trapa nu se inclina ci pleca cu totul in spate (nu foloseam asta dar am fost curios sa vad ce face).

 

ACUM

Cand apas incuiat, dupa ce se incuie ridica singura si geamurile, se inchide si trapa. Practic nu mai pot lasa masina incuiata cu geamurile deschise sau trapa inclinata. Nu am facut nimic anume ca sa schimb asta. Nu prea imi convine ca o lasam la birou cu geamurile un pic deschise si trapa inclinata ca sa nu se incinga prea tare de la caldura.

 

Am observat ieri cand m-am intors la masina ca trapa e inchisa desi o lasasem anume deschia.Azi am confirmat si cu geamurile. Stie cineva cum se poate schimba inapoi?

Link to comment
Share on other sites

Da,resetare si reprogramare modul inchidere centralizatĂŁ

Ar trebui sĂŁ spui dacĂŁ ai cumva alarmĂŁ aftermarket sau e cea originalĂŁ a masinii.

Nu am alarma deloc, adica nu am pus eu nimic aftermarket si la oglinda nu am led din ala sau senzor de interior.

E aiurea acum ca sta in soare fara nimic deschis, se face cuptor inauntru.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa mai adaug, in seara asta am observat alta schimbare.

 

Am lasat masina cu semnalizarea stanga pusa, neintentionat. Am incuiat si am plecat. Semnalizarea cu motorul oprit si cheia scoasa nu mai bipaie.

Trec pe langa masina dupa ce s-a facut noaptea si avad ca aveam pozitiile stanga aprinse, fata spate, doar stanga. Blocul de lumini era pe off, semnalizatorul pe stanga.

 

Am testat si asa e. Daca las semnalizatorul pus cu motorul oprit, imi aprinde pozitiile de partea aia.

Ca bonus, cand o descui, daca tin in continuare pe buton apasat, nu se mai intampla nimic. Inainte imi cobora geamurile si deschidea trapa.

Link to comment
Share on other sites

Masina o parchezi la Ideo langa mine,ingrijita apropo...,iar problema ta este de la butuc portiera defect asa face si la mine,a ramas blocat pe inchis de aia se ridica singure,incearca sa o deschizi cu cheia in butuc si dupa ce lasi geamurile deschise blochezi din buton cheie.,faza cu semnalul lasat pe stg. sau dr. o au si vw,probabil este standard. Edited by gicaprimejdie
Link to comment
Share on other sites

Si mie mi se ridica geamurile automat dupa ce incui masina din telecomanda. Daca tin apasat pe deschis/inchis nu se intampla nimic cu geamurile.

Initial am crezut ca e de la alarma (cea originala), dar e posibil sa fie de la butuc cum zici tu ca nu-l am. S-a rupt mecanismul si l-am scos. Chiar trebuie sa-l rezolv pt ca daca raman fara baterie am pus-o ca la touring portbagajul nu are deschidere cu cheia.

Link to comment
Share on other sites

Masina o parchezi la Ideo langa mine,ingrijita apropo...,iar problema ta este de la butuc portiera defect asa face si la mine,a ramas blocat pe inchis de aia se ridica singure,incearca sa o deschizi cu cheia in butuc si dupa ce lasi geamurile deschise blochezi din buton cheie.,faza cu semnalul lasat pe stg. sau dr. o au si vw,probabil este standard.

Multumesc. Asta era. Am descuiat masina cu cheia la butuc, cred ca era intepenit, a mers greu in stanga, dar a mers. Revenit la jumate, scos cheia. Am testat si nu mai inchide nici trapa nici geamurile. Buna treaba!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.