Jump to content

sfaturi pt. cumpararea unui BMW 320 D din 2001


activedm

Recommended Posts

corect.

si sicer eu prefer sa nu am. ma cam seaca. pe langa ca aceasta dotare face vanzatorul sa creada ca poate ridica pretu aiurea.

daca voi vrea vreodata xenon o sa imi iau niste faruri complete aftermarket (stiu de preturi nu-mi ziceti) dar macar arata cum vreau eu.

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca e buna la pret, totusi fa un test la un service sa vezi care e treaba daca e ok eu zic ca merita .Dupa ce o cumperi sa-i faci o revizie ca sa o iei tu de la 0 ca sa zic asa.Cu km nu este problema daca au fost facute reviziile la zii.Bafta :blink:
Link to comment
Share on other sites

Eu am 320d din 2001. Am dat pe el 10500 si are 130.000km. Eu l-am dus la o reprezentanta Bosch si mi-au facut aia toate testele (cunosteam pe cineva acolo). A iesit foarte bine la toate capitolele. Neamtul a avut grija de ea si nu s-a uitat la bani. O singura problema are la catalizator-vibreaza la o anumita turatie si scoate un zgomot metalic dar cam atat. Baga doar motorina euro5 :blink:
Link to comment
Share on other sites

in cateva zile am sa am banii pt. masina(am vandut un apartament) asa ca o ultima intrebare......:chiar asa de scumpa e intretinerea la un BMW 320 d?ca tot asta citesc pe net ,da n-am gasit o discutie serioasa si concreta.

astept cateva exemple de costuri pe care le-ati avut(sau stiti de la prieteni) ,va rog. :blink:

Link to comment
Share on other sites

in cateva zile am sa am banii pt. masina(am vandut un apartament) asa ca o ultima intrebare......:chiar asa de scumpa e intretinerea la un BMW 320 d?ca tot asta citesc pe net ,da n-am gasit o discutie serioasa si concreta.

astept cateva exemple de costuri pe care le-ati avut(sau stiti de la prieteni) ,va rog. :blink:

246521[/snapback]

pai ce poate sa fie scump .. e revizia.. care e ca la toate masinile ..

iar de pikat, nu prea pika nimic, iar daca pika, de obicei se duc bratele fata ( unu e 5,7 milioane Lamforder identic cu cel original, si cel de la bmw e tot lamforder, set bucse e 2,6 mil ... ). e o masina buna, inafara de revizii la timp ( sau putin mai devreme) si motorina nu prea cere mare lucru.

Link to comment
Share on other sites

filtru motorina :50 ron (mann)

filtru aer: 85 ron - Made in Romania !

filtru polen :85 sau 120 ron (fara, sau cu carbon activ)

filtru ulei: 35 ron (mann)

amortizor capota: 70 ron

suport cric :35 ron/ bucata

pivot scurt:90 ron

pivot lung 120 ron

brat directie 450 ron

Link to comment
Share on other sites

filtru motorina :50 ron (mann)

filtru aer: 85 ron - Made in Romania !

filtru polen :85 sau 120 ron (fara, sau cu carbon activ)

filtru ulei: 35 ron (mann)

amortizor capota: 70 ron

suport cric :35 ron/ bucata

pivot scurt:90 ron

pivot lung 120 ron

brat directie 450 ron

247437[/snapback]

la 450ron bratu ala poate e dala de il iei azi si dupa pica ... parerea mea .. e mai bine mai pui 1 mil si iei Lamforder

Link to comment
Share on other sites

pana la urma m-am hotarat sa aduc unul din Germania.am un prieten acolo care m-a sfatuit sa iau de la un dealer dar NUMAI daca are garantie.e cu ceva mai scump dar ai siguranta unei masini bune fara smecherii ascunse.el a luat 4 masini pana acum in acest fel si au fost super OK.

 

am gasit unul la 11 950 Euro cu TVA si neamtu il da cu 10 000 Net.acuma nu stiu cum e cu TVA-ul asta.eu iau BMW-ul cu 10 000 net dar in tara tre sa platesc TVA-ul si apoi sa-l deduc din firma?

M-ar interesa si o recapitulare a actelor si pasilor necesari pt aducerea unei masini din Germania,eventual un link.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai firma platitoare de TVA nu platesti nici un TVA in tara

250171[/snapback]

 

poftim?

cum adica...

daca cumpar din germania, de la o firma, poate sa mi-o dea fara TVA, si eu in romania nu-l mai platesc?

 

le: daca il cumpar si eu pe firma, bineinteles

Edited by cristianghiras
Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare legata de topicul asta.....as vrea sa cumpar in viitorul apropiat un 320d touring sau sedan, dar ma interesa cam pana la ce numar de km rezista motorul..

 

pentru ca diferenta de pret intre unul pe benzina si unul pe motorina s-ar amortiza in vreo 50k-60k km....si daca il iau cu 130.000-160.000 la bord.....pana cand tine motorul ala? (in conditiile in care reviziile se fac la timp ...etc)

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare legata de topicul asta.....as vrea sa cumpar in viitorul apropiat un 320d touring sau sedan, dar ma interesa cam pana la ce numar de km rezista motorul..

 

pentru ca diferenta de pret intre unul pe benzina si unul pe motorina s-ar amortiza in vreo 50k-60k km....si daca il iau cu 130.000-160.000 la bord.....pana cand tine motorul ala? (in conditiile in care reviziile se fac la timp ...etc)

250585[/snapback]

 

 

buna intrebare!de tinut eu zic ca tine pana la 450-500 k.dar dupa aceea la cine il mai vinzi???eu ca viitor cumparator ,iti zic ca nu as lua o masina cu peste 180 k,indiferent de starea ei.poate ajungi cu ea la 300 si nu mai gasesti cumparator.asta e parerea mea....

Link to comment
Share on other sites

buna intrebare!de tinut eu zic ca tine pana la 450-500 k.dar dupa aceea la cine il mai vinzi???eu ca viitor cumparator ,iti zic ca nu as lua o masina cu peste 180 k,indiferent de starea ei.poate ajungi cu ea la 300 si nu mai gasesti cumparator.asta e parerea mea....

250613[/snapback]

 

 

of ,of,da cate mai are masina pe langa motor:suspensii,injectoare,etc ,etc.de-ar avea numa motor ,boieri am fi cu totii

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.