Jump to content

Inlaturare autocolant solidificat


Recommended Posts

Va salut.

 

Intrucat am o intrebare la care nu am gasit raspuns pe forum, doresc sa o adresez aici:

 

O cunostinta, a intrat in posesia unui spatiu cu vedere la strada, care are doua geamuri colantate total (dimensiunea 200cm inaltime cu 100latime) , culoare alba .

Scopul acestui colant a fost de a impiedica razele soarelui sa intre in locatie.

 

Problema este ca autocolantul fiind de mult timp aplicat pe acele geamuri, cel mai probabil din cauza soarelui si a caldurii care au "batut" direct in ele, acestea s-au solidificat.

La ce ma refer cand spun s-au solidificat: Nu exista vreo sansa sa poti dezlipi acest autocolant. Daca reusesti sa apuci un colt al acestuia, in momentul in care tragi se rupe imediat. Chiar daca a devenit "faramicios" , nu se poate inlatura cu o racleta (metalica sau din plastic), nu vrea sa se inlature de nici o culoare.

Am incercat cu alcool tehnic, wd40, triumf, nimic.

 

Am citit undeva ca ar fi o sansa de reusita cu un uscator de par sau suflanta de aer cald.

Cu o racleta metalica, se va indeparta usor in momentul in care voi insista cu suflanta de aer cald.

 

As vrea sa stiu daca ati mai incercat acest lucru si daca functioneaza, deoarece vreau sa merg vineri sa il "ajut" (sper ca de data asta si sa reusesc) si as vrea sa merg pregatit.

 

Orice sfat este bine venit sau daca stiti o solutie ce dizolva autocolantul, v-as fi recunoscator!

 

Atasez si o poza cu o parte din geam:

Screenshot_from_2017-08-02_13-08-56.png

 

LE: Cu scuzele de rigore, daca nu am postat unde trebuie, rog un admin sa mute topicul.

 

Multumesc anticipat.

Edited by BMG e46 320d
Link to comment
Share on other sites

Eu pentru a indeparta de pe parbriz vignete solidificate am folosit asta, cu un real succes, insa era vorba de suprafete destul de mici; tin minte ca am aplicat, am asteptat sa se inmoaie se s-au indepartat usor, fara sa ramana urme pe geam; sper sa nu se considere reclama, in mod sigur mai sunt si alte produse de acest gen:

 

http://www.temad.ro/curatenie-si-intretinere/gospodarie/solutie-pentru-curatarea-resturilor-de-adezivi

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu pentru a indeparta de pe parbriz vignete solidificate am folosit asta, cu un real succes, insa era vorba de suprafete destul de mici; tin minte ca am aplicat, am asteptat sa se inmoaie se s-au indepartat usor, fara sa ramana urme pe geam; sper sa nu se considere reclama, in mod sigur mai sunt si alte produse de acest gen:

 

http://www.temad.ro/curatenie-si-intretinere/gospodarie/solutie-pentru-curatarea-resturilor-de-adezivi

 

Multumesc!

 

Nu stiu daca ma va ajuta, intrucat suprafata este mult mai mare, iar in situata in care se afla acest autocolant, nu cred sa functioneze, insa pana la urma daca nu gasesc o solutie nu am decat sa o incerc.

Edited by BMG e46 320d
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.