Jump to content

e46 318i problema cutie automata


Recommended Posts

salutare

 

incep prin a-mi cere scuze daca postez unde nu trebuie sau daca problema mea a mai fost ridicata, dar nu am gasit nimic relevant in cautare

 

am achizitionat de curand un e46 318i touring din 2002 cu 105000km cu carte de service si ingrijita corespunzator. insa cu toate astea astazi dimineata cand am plecat la servici a inceput sa dea niste socuri in cutie in momentul in care cutia retrogradeaza din toate treptele de viteza mai evidenta in treptele inferioare, se manifesta ca atunci cand schimbi la o cutie manuala si spre final scapi un pic mai brusc ambreiajul. mentionez ca pe langa aceasta masina inca de cand am cumparat-o a avut mici socuri la selectarea intre modurile de conducere P R N D si in momentul in care trebuia sa o opresc parea ca franeaza brusc exact inainte de oprire.

 

multumesc anticipat :angel:

Link to comment
Share on other sites

salutare

 

incep prin a-mi cere scuze daca postez unde nu trebuie sau daca problema mea a mai fost ridicata, dar nu am gasit nimic relevant in cautare

 

am achizitionat de curand un e46 318i touring din 2002 cu 105000km cu carte de service si ingrijita corespunzator. insa cu toate astea astazi dimineata cand am plecat la servici a inceput sa dea niste socuri in cutie in momentul in care cutia retrogradeaza din toate treptele de viteza mai evidenta in treptele inferioare, se manifesta ca atunci cand schimbi la o cutie manuala si spre final scapi un pic mai brusc ambreiajul. mentionez ca pe langa aceasta masina inca de cand am cumparat-o a avut mici socuri la selectarea intre modurile de conducere P R N D si in momentul in care trebuia sa o opresc parea ca franeaza brusc exact inainte de oprire.

 

multumesc anticipat :angel:

 

 

Fa o scanare la cutie, intra cu INPA pe cutie si vezi valorile de acolo, cum actionaza turbina la acceleratie, citeste valoarea de raspuns odata cu acceleratia, vezi temperatura uleiului din cutie, fata de temperatura motorului.

 

E posibil sa ai putin ulei in cutie, sa fie vechi, dar socurile din cutie trebuie sa te ingrijoreze, nu prea este bine.

 

Cu km. ce sa spun, nu prea cred ca sunt reali, chiar daca are carte service, se poate pacali foarte usor si reprezentanta cu nr de km.

 

La km aia nu are voie sa faca cutia asa, doar daca si-a batut cineva joc de ea.

 

Masina ta este pe benzina, iar cutia care o ai pe masina este aceeasi cutie care este pe E39 FL, 530d, unde cuplul este mult mai mare ca la masina ta.

Edited by florin1967
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, multumesc pt raspunsuri am vb cu un mecanic si zice ca initial sa ii schimb uleiul si filtrul avand in vedere ca de masina are 15 ani si nu a fost umblat la cutie. Cat priveste nr de km sunt sigur ca sunt reali pentru ca masina e cumparata din uk si aici poti verifica pe site la RAR-ul lor progresia in ani si nu cred ca fostul proprietar, englez fiind sa deranjat sa mearga an de an sa dea km inapoi plus semnele de uzura din cabina nu tradeaza. In ce priveste socurile sunt foarte mici la accelerare mai pronuntate in decelerare si la treptele inferioare probabil pentru ca se simte mai bine cuplul. In concluzie am sa ii schimb uleiul si vedem dupa cum se comporta.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.