Jump to content

Comportare ciudata cutie viteze E70 X5


andreisaioc

Recommended Posts

nu mi-au zis, o sa intreb maine cand iau masina. Daca vrei sa sugerezi ca un alt coleg de mai sus, ca nu au schimbat nimic, asta nu o cred, pentru ca facea prea rau. Acum ca o fi fost o chestie mai mica decat mare, orice e posibil. Dar important este ca merge bine si voi avea garantie 1 an. Iar partea mecanica este in stare buna (lipsa piliturii excesive in ulei este un semn bun)

 

LE: sincer nu aveam alta solutie, asta e , pretul acela este pretul profesionistilor. Fiecare dintre noi in munca noastra in unele zile castigam 100 de lei pe o munca de 5 minute, si in alte zile castigam 100 de lei pe o munca de 2 ore.... e doar un exemplu, dar asta e viata

Edited by andreisaioc
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

ultimele detalii, se pare ca s-a rezolvat problema cu doar atat

 

- reconditionat bloc valve

- revizie cutie, ulei si filtru (asta era necesar oricum pentru demontarea blocului de valve)

 

maine ridic masina si voi vedea daca este ca inainte sau chiar mai bine..

 

Dar ce crezi ca au facut ei, au desfacut blocul de valve si au curatat supapele, atat.

 

Si prin schimbarea uleiului se curata blocul de valve, dar nu mai plateai in plus.

 

De aceea dupa schimb ulei, scapi si de socuri.

Ti-am spus de la inceput sa nu te grabesti.

Edited by radu95
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu zic doar sa intelegi, el a zis ca iti cere 900euro inainte sa vada cate supape sunt duse sau daca sunt duse .... A zis pretul maxim si in caz ca nu e asa mare varza in bloc iasa cu mai mult pe plus.

 

 

Acesta este in seloniud ce are in capat niste site metalice foarte fine , daca se infunda are acelasi symptom ca si cum nu a functiona corect ... le cureti si gata , la fel si pe la supape o sa gesesti aceleasi site metalice

http://i55.tinypic.com/ml18xz.jpg

Edited by OPaul
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

stii care e faza, poate ai dreptate sau poate nu. Tine de noroc asta. Dar sa zicem ca schimbam uleiul doar. Problema nu se rezolva, trebuia sa dau iar uleiul jos, sai bagam alt ulei si sa reparam si blocul de valve (deci in cel mai nefericit caz plateam 2 revizii + reconditionare bloc valve). Am ales situatia de mijloc, si voi plati o revizie + reconditionarea... asta e, daca mi-am luat teapa voi castiga eu la un alt moment al vietii...

 

apropo maine voi sti si costurile finale.

Edited by andreisaioc
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

clar, ca si-o pot castiga usor, dar cine stie ce a fost acolo. Si sunt sigur ca sunt situatii cand nu ies asa de mult in profit, ca vor folosi mai multe resurse decat in mod normal.

In plus acum am garantie si la aceasta piesa, daca se intampla ceva la ea, ei vor plati reparatia plus uleiul care trebuie dar jos la orice interventie...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

stii care e faza, poate ai dreptate sau poate nu. Tine de noroc asta. Dar sa zicem ca schimbam uleiul doar. Problema nu se rezolva, trebuia sa dau iar uleiul jos, sai bagam alt ulei si sa reparam si blocul de valve (deci in cel mai nefericit caz plateam 2 revizii + reconditionare bloc valve). Am ales situatia de mijloc, si voi plati o revizie + reconditionarea... asta e, daca mi-am luat teapa voi castiga eu la un alt moment al vietii...

 

apropo maine voi sti si costurile finale.

 

 

Eu si alti colegi ti-am spus sa alegi o varianta mai simpla, tu ai ales-o pe aia complicata, asta e, tu ai vrut.

 

Sa stii ca meseriasii simt clientul care nu se pricepe. Tu tot nu ai inteles, ca ei din asta traiesc, din reparat. Nu iti vor spune niciodata ca scapi numai cu schimb de ulei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

vom vedea, asta e, ce sa zic, nu ma pricep la cutii automate. Uleiul il pot schimba singur, castig acolo cateva sute de lei :D

Nu mi-au recomandat interventia, eram aproape sa plec de la ei, cand eu am insistat sa o mai testam odata. Deci nu cred ca sunt atat de rau intentionati, daca da, atunci spaga lor, dar orice in viata se plateste mai devreme sau mai tarziu, eu am simtit-o.... am mai spus daca acum am pierdut niste bani aiurea, va veni un moment in viitor cand voi castiga... asa cred eu

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu e nici chiar asa, daca ai un seloniud sau disc de ambreaj uzat , poti sa schimbi si il schimbi degeaba.

Ce te faci cand vezi ca dupa schimb (1700lei) masina se comporta tot la fel ? Iti scarpini capul pana la chelie, si te intrebi de ce nu ai verificat cutia inainte de schimb...

Link to comment
Share on other sites

 

In plus acum am garantie si la aceasta piesa, daca se intampla ceva la ea, ei vor plati reparatia plus uleiul care trebuie dar jos la orice interventie...

 

La ulei nu se da garantie, as vrea sa o vad si pe asta :frantics: Si la ce piesa sa iti dea garantie, daca nu a schimbat nimic, sau poate am inteles gresit.

 

Pune-i sa iti scrie pe factura ca in caz de ceva vor suporta si uleiul, sa vedem scriu asa ceva? Daca reusesti asta, esti tare.

Edited by radu95
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pe bune ? daca se strica blocul de valve, crezi ca voi plati eu revizia ? eu nu cred, cel putin nu mi se pare normal sa ma puna pe mine sa mai platesc un ulei ca nu au reparat ei bine

 

Poate o sa iti zica ca e altceva dus si isi scot de acolo banii , trebuie sa ii crezi pe cuvant ca nu ai de unde sa stii daca te mint sau nu :D :D :D ...

Oricum , bine ca ai rezolvat si asteptam maine si parerea ta personala ... In rest , sper sa nu ai nevoie sa te intorci la ei pentru garantie, e cel mai safe asa ;)

Edited by OPaul
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pe bune ? daca se strica blocul de valve, crezi ca voi plati eu revizia ? eu nu cred, cel putin nu mi se pare normal sa ma puna pe mine sa mai platesc un ulei ca nu au reparat ei bine

 

Revizia nu, dar uleiul il vei plati. Iti motiveaza ca este altceva stricat, doar te-au anuntat de la inceput.

 

Si ca sa stii si tu pe viitor, lichidele la o masina nu intra in garantie.

Nici daca ai CASCO la masina si lovesti baia, o spargi si pierzi uleiul, ti se va deconta pe casco doar baia, uleiul il platesti tu.

Edited by radu95
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cu garantia e greu de spus, eu nu cred ca cineva isi asuma responsabilitatea cutiei doar pentru ca au schimbat ei un solenoid sau doi, nici chiar pe mecatronic nu cred ca o sa-ti dea garantie cu adevarat daca Doamne fereste va fi sa ai nevoie. Sa ne zici si noua ce document de garantie iti dau la mana si ce scrie pe acolo. Pana in momentul asta din tot ce ai relatat, mie mi se pare foarte dubioasa treaba, nu inteleg de ce nu iti spun exact ce anume au inlocuit, poate iti dau maine vreo factura si sunt acolo detaliate piesele si manopera, altfel nu prea vad cum ar da si garantia. In DE costa cca 550Eur un schimb de ulei si o curatare a blocului de valve prin demontarea lui completa, la un centru autorizat ZF unde ti se si explica la final exact ce s-a facut si ce s-a schimbat daca a fost nevoie. De asta zic, aici e totul bagat in ceata, gen "ce magie facem noi si o facem ca noua si te costa doar 900Eur" :)

 

Sunt de acord ca poate multi nici nu vor sa stie pentru ca oricum nu ar pricepe poate, ii intereseaza garantia si atat, dar pentru cine vrea sa stie ar trebui sa explice ce s-a facut, asta daca i-ai intrebat si nu esti din cealalta categorie :).

Edited by mik15
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

da e greu de spus, o sa vad maine ce detalii imi dau. Oricum la noi e totul dubios, cand te duci undeva , oriunde pleci mereu de la ideea ca te trag in teapa, Acum eu chiar sunt pierdut cand vine vorba de cutii de viteza, daca se dovedeste pe termen lung ca mi-am luat teapa asta e....nu am cum sa controlez. Cine stie.

Nu am intrebat de acei solenoizi pentru ca nici nu stiam ce contine acel mecatronic exact, acum m-am mai documentat. Voi intreba maine

 

Din moment ce blocul de valve a fost reconditionat, inseamna ca orice defectiune la acesta intra in garantie.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

gata, punct final. Am recuperat masina, merge ca inainte, nu se mai simte nimic cand schimba viteza.

Per total, pe partea de mecanica (desi nu am cum sa verific cum s-a facut aceasta reconditionare) acord 5/5

pe partea de interactiune cu clientul cred ca va fi 3.5-4 / 5, ar putea sa imbunatateasca comunicarea cu clientul, plus ca masina mea a fost luata acasa de unul dintre ei (poate asta a fost testarea pe termen lung), si cand am facut receptia masinii in masina era o sacosa cu niste sticle de bulion, zacusca, etc. Dar per total nu m-a deranjat atat de tare

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.