Jump to content

Retrofit hi fi system bmw e90 lci


Dragonashu

Recommended Posts

Sunt in aceeasi situatie. Din lipsa/stramtorare de bani, am preferat sa platesc bani in plus pe xDrive, dar nu am navigatie, iar in ceea ce priveste sunetul, am doar "base audio system" (2 mid in portierele din fata, 2 subwoofere sub scaune si 2 mid pe portierele din spate).

 

Am cumparat "second hand", dintr-o dezmembrare Hi-Fi, grilele la ramele din fata, pe interior, cu montura pt tweetere, precum si 2 tweetere + 4 boxe.

 

Acum strang bani pt un amplificator, fie "JL Audio XD600/6v2" sau, cel mai probabil un "Rockford Fosgate r600x5" .... cadou de Craciun.

 

Am citit ca trebuie refacuta instalatia electrica si montat amplificatorul in portbagaj (Base System-ul neavand nici macar Amp) .

 

Stie cineva insa, cat ar fi un timp estimat, pt asa o lucrare ? Se poate face DIY, inclusiv codarea sau mai bine apelez la cineva ?

 

Dan

Link to comment
Share on other sites

Am incercat astazi o solutie de compromis, care mi-a iesit, intr-o oarecare masura. Pur si simplu, pe instalatia actuala "Base Sound", am inlocuit boxele din portiere (de 10 cm) si am adaugat tweeterele aferente.

 

Nu am suficiente cunostinte de electronica, legate de impedanta, rezistenta si capacitori, sa imi dau seama daca vor fi efecte negative, pe termen lung, la Head-Unit (neavand Amp pe configuratia actuala). Deocamdata insa, nu miroase a prajit, in masina :) .

 

Rezultatul a fost mai mult decat multumitor, iar in acest moment, nici nu mai simt nevoia de a cumpara un amplificator si de a schimba toata instalatia, pe viitor.

 

Toata actiunea a durat aproximativ 2 ore, mai mult datorita "learning curve" . Daca ar fi sa o fac din nou, probabil ca as reusi sa fac totul intr-o ora maxim.

 

Punctul de plecare au fost 2 video-clipuri foarte educativ de la cei de la Bavsound :

si respectiv
.

 

 

Materiale necesare : un set de chei Torx (e nevoie una de 20) si un set second-hand provenit dintr-o dezmembrare de Hi-Fi Sound System cumparat de pe ebay. Acest set continea: 2 cadre interioare, cu suport pt tweetere si 6 box (2 tweetere si 2 boxe mid 10 cm pt fata plus inca 2 boxe mid 10 cm pt spate). Cele 2 boxe, pe spate, nu le-am folosit.

 

 

1. Cadrele vechi si cele noi, arata astfel :

 

post-49305-0-61616800-1508673716_thumb.jpg

 

Urmand sfaturile celor de la Bavsound, am inceput cu portiera din dreapa. In cazul in care as fi zgariat/rupt ceva, nu ar fi fost atat de evidente si vizibile, ca pe portiera din stanga. In mod surprinzator totusi, a fost mai usor in stanga.

 

 

2. Folosind un obiect ascutit din PLASTIC (nu metal), am indepartat cover-ul de pe maner. Am folosit pur si simplu o lingura din plastic, foarte solida si dura si am strecurat-o intre capacul de plastic si suportul manerului. Trebuie multa atentie si forta, a mea fiind intepenita. Si acum ma mai dor degetele, la aproape o zi dupa

 

 

 

3. Asa arata manerul, dupa ce am indepartat capacul: see attach

 

 

4. Odata indepartat capacul , am avut access la maner si la cele doua suruburi, care sustin portiere (la F30) . Pt a le vizualiza mai bine, am lasat 2 chei in cele 2 fante.

 

post-49305-0-52101000-1508673867_thumb.jpg

 

Odata suruburile scoase, am scos portiere, incetul cu incetul, din fiecare clips. Am inceput la fel ca in video, de la coltul in care suportul (pt viitorul tweeter) intalneste captuseala portierei ... la interior, spre balamale. Din nou, a trebuit ceva forta si curaj, pt ca portiera era solid fixata in acele clipsuri, si nu vroia sa iasa , la o presiune medie, aplicata.

 

 

 

5. Odata captuseala portierei indepartata, am avut access la cablurile si la mufele din portiera

 

Aici insa, am deviat putin de la videoclip/tutorial, in sensul ca am reusit sa scot numai mufa de la lumini (in partea de jos), cea de la inchizatoare si inca una, care am uitat ce face. NU am reusit sa o scot pe cea ce duce la butoanele ce actioneaza geamurile electrice . Astfel incat, am tinut captuseala interioara in pozitie verticala, rezemata de portiera, pt a continua lucrul.

 

Am scos apoi cadrul vechi, de pe interior, pt a-l putea inlocui cu cel vechi, ce are suport pt tweetere.

 

 

 

6. Portiera a ramas goala, fara rama si fara captuseala

 

post-49305-0-45489300-1508674675_thumb.jpg

 

 

7. La acest moment, avand acces la boxa mid 10 cm, am avut o mica surpriza:

 

Are o singura mufa in care, inainte, intra cablul de la Head-Unit (neavand amplificator). In conditiile astea, nu as fi putut monta tweeter-ul. Din fericire, avand la dispozitie si boxele vechi SH, am continuat pt a schimba si boxa din portiera.

 

post-49305-0-30684500-1508674253_thumb.jpg

 

 

8. In paralel, se pot vedea cele 2 mufe, la o boxa provenita dintr-un system Hi-FI si o singura mufa, provenita de la un sistem Base Sound.

 

post-49305-0-57478000-1508674131_thumb.jpg

 

Din cate am vazut pe alte forumuri, se pare ca boxele din sistemele Hi-Fi au un capacitor inclus, avand in vedere ca tweeterele sunt conectate in serie. Din pacate, cum am mai mentionat deja, nu am destule cunostinte de electronica, pt a putea face comentarii suplimentare. Sper sa nu afecteze unitatea centrala.

 

 

 

9. Am montat apoi inapoi, pe rama, suportul nou, ce continea acum si tweeter-ul, pt a avea mai multa stabilitate si pt a putea conecta tweeterul la boxa, in pozitia finala

 

post-49305-0-09197900-1508674187_thumb.jpg

 

 

10. Am conectat apoi inapoi firele, la mufele din captuseala portierei si am montat captuseala pe portiera metalica, incercat sa nimeresc din prima incercare, corect, clipsurile, apasand increzator, progresiv, cu forta.

 

Am insurubat apoi cele 2 suruburi, ce tin portiera si am aplicat apoi capacul de plastic. Asa arata acum, portiera

 

post-49305-0-47096300-1508674221_thumb.jpg

 

Dupa cum am precizat anterior, diferenta e notabila. Sunetul nu este mai clar si nici mai puternic ... nici nu are putea fi. Pare insa mai bogat, avand inca o sursa. Pare acum ca ma inconjoara; nu mai am acea senzatie ca sunetul ar veni doar din partea inferioara a cockpit-ului, de sub scaun. Per total, sunt multumit, si nu cred ca voi mai investi bani pe partea de sonorizare, ci doar pentru a adauga o navigatie, in viitorul apropiat.

 

Dan

Edited by Denis-the-Menace
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.