Jump to content

Cric + cheie BMW X3 F25


Blacky_2017

Recommended Posts

Eu am E83. Are si cric original cu coarba si roata de rezerva(ingusta pt max 80 km/h). Cricul original salta cam greu masina. Roata de rezerva nu am folosit-o niciodata(are un sistem de prindere si este sub portbagaj cu eliberare din portbagaj). Detin doua randuri de roti unele cu anvelope de iarna(nokian) altele sunt cu anvelope all-season si cam necesita inlocuite cu anvelope de vara. Ca sa nu ma mai duc la vulcanizre am doua cricuri hidraulice tip cilindru: unul de 3 t si altul mai zdravan de 5 t. La cel de 5 t intra perfect ,,floricica" in ,,patrulaterul" dedicat cricului. Cricul se stocheaza foarte usor sub podeaua portbagajului. Cheia este de 17mm si se gaseste pe toate drumurile este in forma de L si ce este mai interesant ca ea poate fi prelungita cu tevile cricului de 5 t pt a mari bratul fortei. Si daca ar fi masina complet pe pana sunt sigur ca imi intra lejer cricul unde trebuie fiindca garda la sol a masinii este destul de generoasa. Sunt alte autoturisme unde intr-adevar daca esti pe janta s-ar putea sa nu poti introduce cricul tip cilindru unde trebuie si atunci este chin....trebuie sa tragi masina pe pamant, sa sapi...etc Edited by Closcutz
Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat tot KITul cu roata de rezerva pentru un F15 si a venit cu cricul pe care il cauti si tu (am in familie si un F25). Totusi mi se pare foarte aiurea de folosit cricul BMW. Eu am unul ca acesta :

https://www.emag.ro/cric-hidraulic-2t-automax-7008/pd/DSRXQDBBM/?X-Search-Id=e4010098512a0966a631&X-Product-Id=18541027&X-Search-Page=1&X-Search-Position=26&X-Search-Action=view

Este mult mai usor de folosit. Am pus rotile de iarna la F25 cu unul ca asta. Capatul ingust incape perfect in spatiu ala de plastic. Singurul neajuns este ca ai nevoie de o suprafata buna (asfalt sau ciment) pentru stabilitate fata de cel original care este mai stabil.

 

salut, poti sa imi spui de unde ai cumparat kitul cu tot cu roata pentru f15? vreau sa cumpar si eu si nu gasesc pe nicaieri...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.