Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

consumul meu e facut si la pompa...verificand cati litrii pun si cati km fac...uneori fac 10km-1l si alteori depasesc dar nu cu mult...Nu ma crede cel care vede pe computerul de bord ceva si apoi zice ca atat ii consuma masina. La inceput am facut la teste de consum ca sa vad in ce conditii cat consuma...
Link to comment
Share on other sites

in legatura cu discutia de la inceputul topicului (consumul 7% in bucuresti)

 

eu am avut un 316i 1.9 cu debitmetrul dus si aveam consum de 6.4 in Iasi vara cu AC

dupa 2 luni am schimbat debitmetrul si aveam consumul de 8.6-9 in aceleasi conditii :lol:

 

ma gandesc ca poate din aceasta cauza unii au cosumul mai mic si altii mai mare.

 

 

 

este vorba despre consumul afisat de BC. daca nu inseamna ca pe langa problema cu debitmetrul ai mai avut una matematica. :)

 

depinde de multi factori....

eu, pe o autostrada in conditii

drum = Madrid- Barcelona si retur = 1400 de km consum = 4, 8 % <--- SF

masina e 46 320 d

acul intepenit la 130 km /h cu 2 adulti si un copil plus ceva bagaj, ma duceam la mare

 

in fiecare zi fac 40 dus , 40 intors , la munca ...consum = 5,55

 

 

despre asta spuneam !!!

 

vad ca de ceva timp ai inceput sa il conduci mai bine :) nu te mai lasi depasit de masinile alea electrice sau de cele fara carnet :)))))))))

Link to comment
Share on other sites

Referitor la furatul la pompa si despre consumul afisat pe bord ... discutiile sunt urmatoarele :

1. benzina si motorina se vinde si se masoara la temperatura de 15'C ! Daca tu o cumperi si o masori la pompa cand sunt afara 35' - 40'C sau chiar mai mult , e clar ca vei fi tepuit , pentru ca toti combustibilii se dilata . Cel mai bine este sa faci plinul noaptea sau dimineata f devreme , astfel incat ca diferenta intre temperatura de 15'C si cea ambientala , cand bagi tu sa fie cat mai mica . Pe de alta parte , la temperaturi cu mult sub 0'C nu esti cu mult mai castigat , pt ca benzina intre -20'si 15'C nu se contracta prea mult .

Nimeni nu obliga pe nimeni sa bage benzina la 40'C si de asta nimeni nu a putut sa-i dea in judecata pe cei de la pompa . Ca cei care iti baga benzina de la statie iti cloncane manerul de multe ori , se stie ca pierzi de fiecare data benzina pe care o platesti si nici nu este ok sa mai fortezi sa bagi benzina dupa ce popa face primul clanc .

 

2. multi nu mai aveti cauciucurile originale sau cele mai mici din talon si astfel distanta este altfel masurata , cu o mica eroare . Culmea este ca acea eroare este invers proportionala cu cea de la GPS , adica , cu cat ai cauciucurile mai mici , cu atat te apropii de consumul dat de producator , iar cu cat le ai mai mari , cu atat te apropii de viteza reala data de GPS .

Daca kilometrajul iti arata 100 km cu gumele originale ale masinii si iti arata si 8% consum , cu alte cauciucuri mai mari , tot pe 100 km aratati de bord , iti va arata 8,4 % consum . In realitate consumul s-ar putea sa fie acelasi , dar in realitate ( pe GPS ) in prima situatie s-au parcurs 94 km , iar in a doua 100 km . De asta sunt diferente destul de mari de la masina la alta si la consum si la performante , iar aici este vb de la 15-16' la 18' ceea ce este destul de mult .

Link to comment
Share on other sites

Jacobs, ma integrez in lumea buna....

Am promis ca voi face consumul pe o anumita distanta si il voi face si vei vedea ca va fi sub 5 %......tu esti ca Toma necredinciosul :)

 

din cite vad ai cutie automata, e normal sa consumi PUTIN, NU MULT, MAI MULT, decit cei cu manuala

Edited by bolyboly
Link to comment
Share on other sites

Nu ma intereseaza sa imi chinui masinsa sau sa ma blitzuiasca orice baba senila cu seatu' ei !

Spre deosebire de tine ... unii si-au luat BMW pentru ce ofera nu pentru ca e la moda sau ca da bine. Cand vreau sa conduc la consum...iau de la VW ceva de 1400 si gata :lol:

 

Ce ma dispera este ca spui ceva...iti este oferit un raspuns si TU ori nu il intelegi ori nu il citesti :)

 

Cand spui ca ai consum de drujba la relanti, cand ai 11 % !!!

Link to comment
Share on other sites

Nu ma intereseaza sa imi chinui masinsa sau sa ma blitzuiasca orice baba senila cu seatu' ei !

Spre deosebire de tine ... unii si-au luat BMW pentru ce ofera nu pentru ca e la moda sau ca da bine. Cand vreau sa conduc la consum...iau de la VW ceva de 1400 si gata :lol:

 

Ce ma dispera este ca spui ceva...iti este oferit un raspuns si TU ori nu il intelegi ori nu il citesti :)

 

Cand spui ca ai consum de drujba la relanti, cand ai 11 % !!!

 

chiar te-as ruga sa nu mai faci afirmatii ca cea de mai sus, nu ma cunosti, nu te cunosc, masina de ce mi-am luat-o !?!? e problema mea, nu a ta....

"sa nu ma depaseasca orice baba senila..." de aici se pot trage concluzii.....deci, tu ai luat masina ca sa nu iti stea nimeni in fata

foarte bine, sa fi sanatos !

am scos 5,5 % am adus si argumente, voi scoate si mai putin voi aduce argumente....asta nu inseamna ca e un etalon pentru mine CONSUMUL !

Link to comment
Share on other sites

...nu ma cunosti, nu te cunosc, masina de ce mi-am luat-o !?!? e problema mea, nu a ta....

"sa nu ma depaseasca orice baba senila..." de aici se pot trage concluzii.....deci, tu ai luat masina ca sa nu iti stea nimeni in fata

foarte bine, sa fi sanatos !

am scos 5,5 % am adus si argumente, voi scoate si mai putin voi aduce argumente....asta nu inseamna ca e un etalon pentru mine CONSUMUL !

 

nu cred ca intereseaza pe nimeni consumul de drujba si comportamentul unui BMW cand coboara o panta scos din viteza...sa nu afecteze consumul ! :)

ne intereseaza cum sta intr-o curba la 90-100km/h in tr a III-a :lol: sau cat consuma la mers constant cu 150km/h.

 

pe forum la opel/vw/renault se discuta despre metode de a creste performanta in detrimentul consumului si noi am ajuns aici sa ne certam pe ''consum de BMW'' vs ''consum de masina de tuns iarba''.

Link to comment
Share on other sites

Ati ajuns unde am vrut...acum 1 luna si 1 pic...la "promotor" pe protv s-a facut un test cu cea mai economica masina scoasa pe piata..cik...Toyota IQ..e mai mica decat un Smart la lungime si un pic mai lata...2 locuri...cred ca o stiti...s-a plecat la ora 17:00 de la intrarea in Bucuresti de pe A1 si s-a mers pana la iesirea pe A2...unde s-a ajuns la 18:15...tin sa spun ca a stat in trafic...dar nu exagerat ...dar s-a mers zic eu...computerul de bord a fost resetat la inceputul testului...ce credeti cat a fost comnsumul inregistrat de acest mic consumator...???...???...8.5% indica computerul de bord. Cu masina s-a mers in limitele legale si fara sprinturi sau mai stiu eu ce...asa ca nu va mai ganditi la consum. Bafta tuturor
Link to comment
Share on other sites

Serios acuma, in ce conditii?

Consumul la 120-130 la ora este in jur de 8. Am facut Calarasi-Bucuresti (130km) in 45 min.

a consumat destul de mult , cred ca nu merge tocmai bine :lol:

Cred ca ma duc maine la tester pentru ca eu speram sa consume 4,5 nu 13. :)

Link to comment
Share on other sites

Smart cu motor de drujba :)

 

 

Ai sa razi dar smartul n-are tocmai consum mic... Un 5-6 benzina in oras nu-mi pare absolut deloc un consum mic pt 800 de centimetri cubi, doua locuri si portbagaj cat sa-ti pui un redbull si o cutie de prezervative...

Pe-asta ai dat-o prost :lol:... De fapt mertzanu' a dat-o prost ca sa fiu mai explicit :)

 

... chiar si mai rau... preturile de intretinere sunt de "mertzedes" nu de drujba din pacate pt fanii marcii germane...

Nashpy nashpy rau de tot de tot :)

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

...nu ma cunosti, nu te cunosc, masina de ce mi-am luat-o !?!? e problema mea, nu a ta....

"sa nu ma depaseasca orice baba senila..." de aici se pot trage concluzii.....deci, tu ai luat masina ca sa nu iti stea nimeni in fata

foarte bine, sa fi sanatos !

am scos 5,5 % am adus si argumente, voi scoate si mai putin voi aduce argumente....asta nu inseamna ca e un etalon pentru mine CONSUMUL !

 

nu cred ca intereseaza pe nimeni consumul de drujba si comportamentul unui BMW cand coboara o panta scos din viteza...sa nu afecteze consumul ! :)

ne intereseaza cum sta intr-o curba la 90-100km/h in tr a III-a :lol: sau cat consuma la mers constant cu 150km/h.

 

pe forum la opel/vw/renault se discuta despre metode de a creste performanta in detrimentul consumului si noi am ajuns aici sa ne certam pe ''consum de BMW'' vs ''consum de masina de tuns iarba''.

 

"JMEKERE", am uitat sa iti spun, consumul de drujba l-am scos in.........marcha atras

Daca nu te intereseaza consumul , ce cauti la sectiunea asta !?!?......

oricum dupa felul ignorant pe care il ai esti pe ignore list la mine si acolo vei ramine....asa ca, ramii cu bine !

 

ps: poate nici pe noi nu ne intereseaza consumul tau de camion la un biet 320

Link to comment
Share on other sites

Ai sa razi dar smartul n-are tocmai consum mic... Un 5-6 benzina in oras nu-mi pare absolut deloc un consum mic pt 800 de centimetri cubi, doua locuri si portbagaj cat sa-ti pui un redbull si o cutie de prezervative...

Pe-asta ai dat-o prost :lol:... De fapt mertzanu' a dat-o prost ca sa fiu mai explicit :)

 

Red Bull-ul ala are 20 litri poate si ai pus un baks de gumite ! :) Smartul pe benzina , cu acel motor de 800 cmc NU consuma 5-6 % in oras , ci in AFARA ! In oras are consum f asemanator cu un Matiz , adica undeva la 6,5-7 % ( am o clienta care are Smart pe benzina , il primise cadou ca altfel nu dadea ea banii pe el si stiu sigur de acest consum ) . NU stiu daca este smart diesel , dar nu m-ar mira , poate ala sa aiba acel consum in oras !

Renault Clio si Logan 1.5 DCi au consum de 6,5 % in oras , Corsa 1,3 CDTI are consum de 6 in oras .

Link to comment
Share on other sites

motoarele mici gen smart consuma putin in trafic, si acolo fac toti banii. Le-ai scos afara si mergi cu peste 80 km/h s-a terminat, consuma mult sau similar cu un motor mai mare.

Am avut un Renault mititel, twingo parca ii spunea, inchiriat, am scos 10% pe autostrada mers intre 100 si 120, ca peste facea ca toti dracii, si oricum era si noapte si foarte aglomerat, fara aer conditionat ca era frig chiar. Asta a fost media facuta pe ~ 300 km, din care 250 pe autostrada, aproape 0 prin oras. Medie am calculat-o plin plin, ca am luat-o cu plinul facut si am dus-o la fel. Nu stiu ce motor avea, cred ca era cel mai mic pe benzina de la Renault, 1.2

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.