Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

Asa, am alimentat 30l, am resetat cb sa vad cati km parcurg cu 30l benzina si...am reusit de la bec +30l pana inapoi la bec (becul de rezerva) sa merg 221km dupa calculele mele vine un 13,57l/100km. Sa precizez unde si cum s-a mers in acesti km.

1. Bucuresti

2. orele 7-19 ( maxim 100km au fost facuti in apropierea orei 7 si in apropierea orel 19)

3. am avut parte de foarte multe reprize de sprint, spun asta ca am trecut printr-o perioada un pic cam nervoasa si nu am avut nici pe cineva in masina si nu a mai contat viteza.

4. masina a stat cam 1 ora in mers pe loc (la service, cred ca a picat pompa servo sau s-a spart un furtunas, vedem) :).

Tot consider ca pot scoate consum de 10-11% daca merg la ore tarzii si sa nu fac exces de pedala de acceleratie.

cb indica 10,4% media si 19,2 vit medie, cand s-a aprins becul de rezerva indica vreo 72km pe care-i mai pot parcurge cu masina.(rezerva are 8l). O zi buna tuturor

Edited by tiger1
Link to comment
Share on other sites

Acum, ca mi-am recapatat permisul, o sa fac si eu nite teste d-astea de consum. De curiozitate, nu de alta. Dar eu prefer sa fiu mai exact in calcule, si voi aplica metoda plin-plin. Fac plin, merg 100-200km, fac iar plin, si calculez. Si as vrea sa incerc mai multe variante: mers sportiv, mers prin aglomeratie, mers doar noaptea, etc.
Link to comment
Share on other sites

Pai, m-am gandit sa fac la doar 100km pentru ca e mai greu sa mergi 500km numai in blana, sau numai noaptea, etc. Daca am grija cand alimentez (sa bag de la aceeasi pompa (ca sa masoare la fel, ca sa fie masina la fel inclinata, etc) si daca pun pana la acelasi nivel) eu cred ca iese un calcul destul de precis.
Link to comment
Share on other sites

s-a mai discutat si concluzia e clara...:) poti sa ai diferente de 1L la 100 de km...daca faci iar plinul asa de repede. plus ca nu e relevant.

 

pe 100 de km poti sa prinzi semafoarele doar pe rosu sau sa fie aglomeratie mai mare decat data viitoare pe acelasi trraseu...cand le prinzi pe verde si mai ai inca 2 pasageri...! multe variabile ies din calcul daca faci plinul dupa 500-600km sau chiar mai mult.

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

s-a mai discutat si concluzia e clara...:) poti sa ai diferente de 1L la 100 de km...daca faci iar plinul asa de repede. plus ca nu e relevant.

 

pe 100 de km poti sa prinzi semafoarele doar pe rosu sau sa fie aglomeratie mai mare decat data viitoare pe acelasi trraseu...cand le prinzi pe verde si mai ai inca 2 pasageri...! multe variabile ies din calcul daca faci plinul dupa 500-600km sau chiar mai mult.

Ce nu e relevant? Hai sa-ti explic ce am eu de gand. Cateva "categorii": 1.trafig greu, 2.noaptea, 3.mers sportiv, 4.mers economic. Sa faci 500 de km numai prin trafic greu, e cam greu. Pentru ca in 500 de km e posibil sa ai nevoie sa iesi cu maisna din oras, sau sa mergi noaptea, etc. Pe cand 100 km ii poti face in 2-3 zile, deci sunt mai putine sanse sa te abati de la "program".

Link to comment
Share on other sites

s-a mai discutat si concluzia e clara...:) poti sa ai diferente de 1L la 100 de km...daca faci iar plinul asa de repede. plus ca nu e relevant.

 

pe 100 de km poti sa prinzi semafoarele doar pe rosu sau sa fie aglomeratie mai mare decat data viitoare pe acelasi trraseu...cand le prinzi pe verde si mai ai inca 2 pasageri...! multe variabile ies din calcul daca faci plinul dupa 500-600km sau chiar mai mult.

Ce nu e relevant? Hai sa-ti explic ce am eu de gand. Cateva "categorii": 1.trafig greu, 2.noaptea, 3.mers sportiv, 4.mers economic. Sa faci 500 de km numai prin trafic greu, e cam greu. Pentru ca in 500 de km e posibil sa ai nevoie sa iesi cu maisna din oras, sau sa mergi noaptea, etc. Pe cand 100 km ii poti face in 2-3 zile, deci sunt mai putine sanse sa te abati de la "program".

 

N-O SA VA VINA SA CREDETI, DAR CU ANVELOPE DE IARNA AM CONSUMUL MAI MARE, ADICA 10% IN ORAS PT 320D 2005 E46, MERS FARA FRICA DE CONSUM, DACA MA-NTELEGETI,ININTE CU ANVELOPE DE VARA ERA UNDEVA PE LA 9%.IAR CONSUMUL MEDIU NESCHIMBAT DE 8-9 PINURI ARE 8,4 % SI ESTE IN CRESTERE CA N-AM MAI IESIT DIN BUCURESTI DE 2 LUNI.

Link to comment
Share on other sites

N-O SA VA VINA SA CREDETI, DAR CU ANVELOPE DE IARNA AM CONSUMUL MAI MARE, ADICA 10% IN ORAS PT 320D 2005 E46, MERS FARA FRICA DE CONSUM, DACA MA-NTELEGETI,ININTE CU ANVELOPE DE VARA ERA UNDEVA PE LA 9%.IAR CONSUMUL MEDIU NESCHIMBAT DE 8-9 PINURI ARE 8,4 % SI ESTE IN CRESTERE CA N-AM MAI IESIT DIN BUCURESTI DE 2 LUNI.

 

Probabil ai garda mai micĂŁ la ele ...

 

Uite un CALCULATOR sã vezi dacã ai diferenÞã Între gumele de varã cu cele de iarnã

Link to comment
Share on other sites

La mine la 316 compact din '95 am scos sambata un consum de 6.2 % de la Sibiu pana la Orastie, atat afisa BC-ul. Iar un consum mediu oras-exterior mi-a iesit 7.8 %(calcul facut la 350 km rulati). sunt multumit de consumul asta...poate daca reinoiesc filtrul de aer mai diminuez putin consumul :)
Link to comment
Share on other sites

N-O SA VA VINA SA CREDETI, DAR CU ANVELOPE DE IARNA AM CONSUMUL MAI MARE, ADICA 10% IN ORAS PT 320D 2005 E46, MERS FARA FRICA DE CONSUM, DACA MA-NTELEGETI,ININTE CU ANVELOPE DE VARA ERA UNDEVA PE LA 9%.IAR CONSUMUL MEDIU NESCHIMBAT DE 8-9 PINURI ARE 8,4 % SI ESTE IN CRESTERE CA N-AM MAI IESIT DIN BUCURESTI DE 2 LUNI.

Senzational! P-asta chiar ca nu-mi vine a o crede! :)

Link to comment
Share on other sites

N-O SA VA VINA SA CREDETI, DAR CU ANVELOPE DE IARNA AM CONSUMUL MAI MARE, ADICA 10% IN ORAS PT 320D 2005 E46, MERS FARA FRICA DE CONSUM, DACA MA-NTELEGETI,ININTE CU ANVELOPE DE VARA ERA UNDEVA PE LA 9%.IAR CONSUMUL MEDIU NESCHIMBAT DE 8-9 PINURI ARE 8,4 % SI ESTE IN CRESTERE CA N-AM MAI IESIT DIN BUCURESTI DE 2 LUNI.

Senzational! P-asta chiar ca nu-mi vine a o crede! :)

CE NU CREZI? CONSUMUL ESTE MAI MARE IARNA CHIAR CU ACELEASI ANVELOPE,IAR ANVELOPELE DE IARNA AU CONSUMUL MAI MARE DIN CAUZA RIZURILOR(PROFIL CU GOLURI MARI)

Link to comment
Share on other sites

Pff, ne-ai luminat! Incearca totusi sa scrii si cu litere colorate, poate in felul asta nu mai auzim de tine o vreme :)

 

LE: ca sa nu mai fiu rautacios, toata lumea stie ca atat din cauza frigului cat si din cauza COMPOZITIEI cauciucului de iarna, consumul e mai mare.

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

Pff, ne-ai luminat! Incearca totusi sa scrii si cu litere colorate, poate in felul asta nu mai auzim de tine o vreme :)

 

LE: ca sa nu mai fiu rautacios, toata lumea stie ca atat din cauza frigului cat si din cauza COMPOZITIEI cauciucului de iarna, consumul e mai mare.

 

Hai ,ma intrebam cum arati in realitate daca auzi cu ochii sau poate in gura, nu este nevoie sa-ti arati rautatea, atata poti , asta e starea ta normala ,chiar nu stiam sa asti stins si incuiat mi-am spus parerea nu esti obligat sa te luminezi,ramai asa blazat.

Acesta este un forum de pareri si oricine are drepul sa-si exprime parerea ,intrebarea ,nelamurirea....,intelegi?

Nu este nevoie sa ne spui tu ce este bine si cateodata daca vrei poti sa nu fii rautacios facandu-ne un serviciu dealtfel.

p.s. nu este nevoie sa-mi raspunzi.

Link to comment
Share on other sites

toata lumea stie ca atat din cauza frigului cat si din cauza COMPOZITIEI cauciucului de iarna, consumul e mai mare.

 

Eu merg cu cauciucuri de vara..... cand este iarna... si tot am consumul ridicat fata de vara :) .... ce zici? mai are legatura cu "compozitia cauciucului"?... sunt mai multi factori care influenteaza consumul iarna....parerea mea

Link to comment
Share on other sites

toata lumea stie ca atat din cauza frigului cat si din cauza COMPOZITIEI cauciucului de iarna, consumul e mai mare.

 

Eu merg cu cauciucuri de vara..... cand este iarna... si tot am consumul ridicat fata de vara :) .... ce zici? mai are legatura cu "compozitia cauciucului"?... sunt mai multi factori care influenteaza consumul iarna....parerea mea

Pai si eu am spus acelasi lucru: sunt mai multi factori. Deschide ochii :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.