Jump to content

Sfaturi achizitie Tip X1


Mbu07

Recommended Posts

Eu am de iarna 17 runflat si de vara 18. Diferenta este insesizabila la confort.

 

Salut! Ce presiune folosesti pe cele de 17 si 18? Cele de 18 sunt tot runflat? Eu am mers cu o masina identica cu a mea 18xdrive cu 18” runflat si m-a zdruncinat semnificativ mai tare la gropi si diferente de nivel la linii de tramvai, si tramlining-ul se manifesta clar in zonele valurite inainte de semafoare (cu 17 eu simt tramlining in mod exceptional, la 18 era evident)...oricum e ceva subiectiv, poate cu anvelope 18” noi, situatia sta mai bine. Pe mine experienta cu jantele de 18 m-a determinat sa iau tot 17 pentru vara/iarna. De asta fac si recomandarea de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

O solutie buna ca sa impaci si confortul cat si aspectul masinii, ar fi maresti cu 5% talonul anvelopelor la jantele pe 18 (225 50 18) si atunci nu vei mai avea nici o problema cu rigiditatea la drumurile mai proaste. Eu ma uit dupa un set de jante pe 19 , cele care vin pe pachet M, si o sa le pun anvelope normale , 235 45 19.
Link to comment
Share on other sites

Salut! Ce presiune folosesti pe cele de 17 si 18? Cele de 18 sunt tot runflat? Eu am mers cu o masina identica cu a mea 18xdrive cu 18” runflat si m-a zdruncinat semnificativ mai tare la gropi si diferente de nivel la linii de tramvai, si tramlining-ul se manifesta clar in zonele valurite inainte de semafoare (cu 17 eu simt tramlining in mod exceptional, la 18 era evident)...oricum e ceva subiectiv, poate cu anvelope 18” noi, situatia sta mai bine. Pe mine experienta cu jantele de 18 m-a determinat sa iau tot 17 pentru vara/iarna. De asta fac si recomandarea de mai sus.

 

Salut. Eu merg cu presiune 2.4 fata si spate pe cele pe 18. Tramlining se manifesta probabil cand sunt uzate cauciucurile. Eu dupa ce mi-am schimbat gumele pe jantele de 18, nu mai e nicio problema. Probabil erau uzate cele cu care ai mers tu.

Pe 18 am runflat Pirelli p7, iar pe 17 de iarna am Dunlop tot runflat.

Cat despre balon marit, nu stiu ce sa zic. Eu cred ca e posibil sa afecteze cumva geometria si echilibrul directiei de proiectare a masinii. De xdrive nu cred ca ar fi problema, avand in vedere ca s-ar mentine la toate rotile aceeasi dimensiune.

Link to comment
Share on other sites

@pireutz “ dar in curbe stau foarte relaxat...pentru confort nu iei X1 ci un Peugeot sau Citroen...X1 il iei pentru siguranta si sportivitate...”

 

Asta mi se pare o afirmatie cel putin lipsita de sens. Bineinteles ca iei X1 si pentru confort. Si cu 17” stai foarte relaxat in curbe. Vorbim de e84.

 

Diferenta la x1 e84 intre 17 si 18 vizaviz de confort pe drumuri proaste este imensa; daca faceti afirmatia ca nu exista diferenta inseamna ca nu ati incercat cele 2 configuratii.

 

Revenind la subiect pt initiatorul topicului: recomandarea mea vizaviz de X1...stai departe de jantele mari 18,19...si pe 17 runflat este destul de rigid...daca poti creste bugetul incearca sa iei cutia automata 8hp.

 

Urca pe un DS5 si discutam...Urca pe un Laguna si discutam...Frantuzismele sunt axate pe confort mai mult decat nemtii...si vorbesc ca om ce a facut pe fiecare din ele minim un drum de 2 zile cu 1700km per total.

X1 este mult mai dur pe suspensii...scaunele chiar si cele sport nu ajung nici la 80% confort dat de "fotoliile" DS5-ului...

Cat despre jante, poti sa iei si de 15...conteaza ce inaltime a flancului au cauciucurile...de la 50-55 in sus simti mai soft denivelarile...referirea cu statul in curbe era pentru X1 si nu pentru 18".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Offtopic: iarasi zic...discutia cu ds5 si laguna este lipsita de sens. Eu as putea sa compar e84 cu un merc w213...ar fi un nonsens; am avut si masina franceza. Eu zic ca pt anul fabricatiei (2014) si marca BMW, masina mea nu mi se pare reusita dpdv al confortului. Ca pachet X1, cu xdrive mai ales e f fain...dar consider ca BMW nu a reusit sa gaseasca compromisul intre sportivitate si confort. Vorbesc de o mai mare suplete a trenului de rulare. X1 e o masina cu caracter sportiv, ceva mai practica ca un seria 1, e87. Totusi gabaritul nu o prea recomanda ca sportivitate. Eu consider ca pur si simplu nu e o masina rafinatat dpdv al amortizarii si antifonarii. Sa nu mai vb de motorul n47, e motor de tractor, mai ales cand e folosit pe o masina slab antifonata (pe f10 e alta discutie)...il compar cu B47, 2.0 tdi actual de la Vw si cu motorul de 194cp de 2 litri de pe w213. Rafinamentul motorului nu este mult peste un 2.0 tdci de pe mondeo mk3 din 2006 pe care l-am avut de nou.

 

Si da, exista masini (suv) care combina sportivitate perceputa de sofer cu confort aproape de limuzina clasa medie.

Edited by greaper
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Offtopic: iarasi zic...discutia cu ds5 si laguna este lipsita de sens. Eu as putea sa compar e84 cu un merc w213...ar fi un nonsens; am avut si masina franceza. Eu zic ca pt anul fabricatiei (2014) si marca BMW, masina mea nu mi se pare reusita dpdv al confortului. Ca pachet X1, cu xdrive mai ales e f fain...dar consider ca BMW nu a reusit sa gaseasca compromisul intre sportivitate si confort. Vorbesc de o mai mare suplete a trenului de rulare. X1 e o masina cu caracter sportiv, ceva mai practica ca un seria 1, e87. Totusi gabaritul nu o prea recomanda ca sportivitate. Eu consider ca pur si simplu nu e o masina rafinatat dpdv al amortizarii si antifonarii. Sa nu mai vb de motorul n47, e motor de tractor, mai ales cand e folosit pe o masina slab antifonata (pe f10 e alta discutie)...il compar cu B47, 2.0 tdi actual de la Vw si cu motorul de 194cp de 2 litri de pe w213. Rafinamentul motorului nu este mult peste un 2.0 tdci de pe mondeo mk3 din 2006 pe care l-am avut de nou.

 

 

Si da, exista masini (suv) care combina sportivitate perceputa de sofer cu confort aproape de limuzina clasa medie.

 

Ps: balonul/talonul anvelopei la un model dat, difera in functie de diametrul jantei, de aceea pt a simplifica lucrurile vb de jante de 17” si 18” si nu de talon de 112,5 mm respectiv 101,25 mm.

Edited by greaper
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.