Jump to content

Accident Euroins


töffefe

Recommended Posts

DacĂŁ va ieși dauna totala, din suma la care ti-au evaluat mașina vor scĂŁdea pretul pe care ĂŽl vor obține scoțând epava la licitație. Trebuie sa te rogi ca la licitație sa se vândĂŁ pe un pret foarte mic. DacĂŁ mașina ta e evaluatĂŁ la 7500€ și la licitație pe epava e cineva care oferĂŁ 6000€, tu ca sa pĂŁstrezi epava primesti diferența de 1500€, caz in care ieși mai bine sa le lași lor mașina și sa iei suma toatĂŁ. Pe de alta parte, cei care participa la licitații ( centre autorizate de dezmembrĂŁri) ĂŽncearcĂŁ sa o scoatĂŁ la un pret cat mai mic. Spor!
Link to comment
Share on other sites

Interesant!

Auzisem cĂŁ sunt ceva 'miscari' și cu dauna totala, de aceea am și scris aici. Pai ținând cont cĂŁ dupĂŁ o scurtĂŁ analizĂŁ pe olx se poate repara cu max 2500e probabil cĂŁ o sĂŁ ofere destul pe ea ca 'epava'

Numai jantele de vara au fost 1600. Parca le as pune alea de iarna ĂŽnainte sĂŁ o duc in service.

Link to comment
Share on other sites

Practic daca ti-o declara dauna totala iesi pe minus, trecut prin asta. My link

Daca se pastra masina primea 1588E sa o repare(imposibil), asa ca a ales suma evaluata.

In concluzie daca crezi ca o repari sub aia 8000, ar fi bine sa NU fie dauna totala

Vezi la cat iti evalueaza daunele firma de asigurari, nu service-ul. Dar repet ar fi bine pentru tine sa nu fie peste valoarea masini.

Edited by Stormzor
Link to comment
Share on other sites

Mașina a intrat in service, se repara.

Nu are nimic structural afectat și nici airbag, s au activat pretensionarile de la centuri.

O puteau scoate dauna dacĂŁ se dorea ĂŽnsĂŁ cum mi au spus cei din service, in cazul meu nu se merita, clar se licita mult pe 'epava'.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am promis ca revin cu finalitatea. Masina este reparata inca de la inceputul saptamanii, nu a fost chiar asa grav pana la urma , nici macar radiatoarele nu au fost afectate, a curs antigel pe la un furtun. S-au schimbat bara+armatura, 1 far(halo) si 1 proiector, capota, 1 aripa, pretensionari centuri si plastice aferente.

S-a lucrat curat, am vazut masina inainte de a se monta bara si farul.

Factura a fost 37.000lei, aparent au umflat-o pana la limita maxima, dupa era declarata dauna totala. Ne mai miram de ce costa mult RCA!?

Edited by akon
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.