Jump to content

Jante de vara latimi diferite


Recommended Posts

Buna ziua, ma puteti ajuta cu niste detalii?

 

Care sunt dimensiunile standard de anvelope ce ar trebui puse pe bmw f30 in cazul in care datele jantelor sunt acestea:

 

Latimi jante: 8.5J FATA ET:35 + 9.5J spate ET:30

 

Pe spate ar merge sa pun 245 sau chiar 235 fara sa para “trase”?

 

Multumesc

Edited by pss
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

te poti juca cu dimensiunile pe site-ul https: //www. wheel-size. com/calc/ .

 

Legat de dimensiunea spate, 9,5 J ai nevoie de latime mai mare de 255. Conteaza mult si restul valorilor, inaltimea , diamentrul. Eu am pe 8,5J , 255/35 R18 si arata normal, "netrase", cum zici tu.

 

Recomandarea mea este sa mergi cu dimensiuni standard, recomandate de BMW.

 

Thanks,

Link to comment
Share on other sites

vezi pe stalpul de la sofer ce dimensiuni de anvelope se potrivesc la masina ta.

 

ce dimensiune au jantele? banuiesc a 19"

 

jantele originale de F30 19" au urmatoarele dimensiuni:

fata 8Jx19", ET36, cauciucuri 225/40/R19

spate 8.5Jx19", ET47, cauciucuri 255/35/R19

Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa precizez ca valorile erau pentru 18”. Consider ca 255 chiar isi face simtit impactul asupra performantelor fiind un 320d 184cp. Cel putin le simteam indeajuns pe fostul e90 (cand treceam de la 16 la 18). In cazul de fata cred ca voi face un compromis, caut ceva fara 2 latimi si merg 225 pe toate 4. Diferenta nu cred ca ma va irita asa rau. Ce-i drept mie acum mi se pare ca zboara cu cele pe 16, e foarte sprintena. Cu 8j pe spate janta va mai sta bagata in interior sau va trebui sa apelez la niste flanse?

 

Nu erau jante OEM ce doream eu. Si in cazul de fata, in bugetul alocat chiar nu am gasit unele OEM style care sa ma incante (600 de euro - doar jantele fara anvelope). Cele standard mi se par urate rau mai ales ca nu am pachet M (si da, cele standard de la M / sau sportline mi se par banale)

 

Acestea mi-au placut dar tinand cont ca nu mai sunt pe stoc, e un semn

post-46298-0-08140200-1523628938_thumb.jpeg

Edited by pss
Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa precizez ca valorile erau pentru 18”. Consider ca 255 chiar isi face simtit impactul asupra performantelor fiind un 320d 184cp. Cel putin le simteam indeajuns pe fostul e90 (cand treceam de la 16 la 18). In cazul de fata cred ca voi face un compromis, caut ceva fara 2 latimi si merg 225 pe toate 4. Diferenta nu cred ca ma va irita asa rau. Ce-i drept mie acum mi se pare ca zboara cu cele pe 16, e foarte sprintena. Cu 8j pe spate janta va mai sta bagata in interior sau va trebui sa apelez la niste flanse?

 

Nu erau jante OEM ce doream eu. Si in cazul de fata, in bugetul alocat chiar nu am gasit unele OEM style care sa ma incante (600 de euro - doar jantele fara anvelope). Cele standard mi se par urate rau mai ales ca nu am pachet M (si da, cele standard de la M / sau sportline mi se par banale)

 

Acestea mi-au placut dar tinand cont ca nu mai sunt pe stoc, e un semn

 

Cum sa se simta diferenta la performante?:))) 255 40 18 este echivalent cu 225 45 18, ce diferenta sa se simta?:)) La f30 pe spate ai 255 40 18, doar nu de tampiti au pus dimensiunea asta pe janta 8,5 j. Eu le-as lasa asa cum sunt

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.