Jump to content

730 xdrive


Recommended Posts

Ala e pretul corect, atat de mult se devalorizeaza o masina. Dupa 5 anu jumate scade pretul sub 40%, ce ti se pare ciudat?

 

Varianta a doua mai era un Audi A7, 2013, 60k km cu tot istoricul la Midocar. Avea inclusiv bara vopsita la midocar (a avut casco). Factura in 2013 a fost de 91k eur, o vindea cu 31k.

Cam asta se intampla cu orice masina, deci nu mi se pare un chilipir deloc, mai ales ca masina avea echiparea standard (deci nu a costat 100k eur - BMW).

Edited by Sfetea
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest CosmaCosmin

Tinand cont ca azi a fost liber, greu de crezut ca o vei putea lua luni.

Poti sa ai probleme la vreun ambreiaj al cutiei sau la convertizor sau poate vreun senzor.Oricum la 66 000 de km sa aiba prombleme la cutie mi se pare dubios.De obicei probleme de genul apar in momentul in care nu schimbi uleiul din cutie (ceea ce nu este cazul la tine) sau la exploatarea incorecta a masinii (kickdown din semafor in semafor). Desi cutia este tot de ZF facuta, imi este greu sa cred ca cei de la Merc se prind de unde este (nu ca astia de la rep.BMW sunt mai breji dar ai mai multe sanse).

In orice caz, un rebuild la cutie costa cam 2000 de euro.

Bafta!

 

Eu stiu ca Mercedes are propriile cutii,

nu foloseste ZF

Link to comment
Share on other sites

nu mi se pare un chilipir deloc

 

E piata plina de masini, atat in RO cat si in vest. Garantie primesti si in Vest, valabila in toata Europa.

Cand gasesti ceva suspect in istoricul unei masini, treci mai departe, nu incerca sa te convingi singur ca e ok nascocind tot felul de scenarii.

 

Masinii asteia i se ascund niste chestii, in primul rand istoricul de 1 an si faptul ca a fost fabricata pentru piata din Belgia, iar apoi ceva probleme mecanice survenite ulterior. La 60 mii Km nu e normal sa aiba problemele pe care le reclami tu, deci fie nu are 60 mii Km, fie s-a intamplat ceva anormal.

 

Chiar nu are sens sa iti asumi riscuri inutile cand mobile.de si alte site-uri sunt pline ochi...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Fratele meu a cumparat acuma 2 ani un X5 din reprezentanta 150000km si in numai doua saptamani a avut exact aceleasi simptome. A fost dusa inapoi, verificata, costatat cutia de transfer defecta, inlocuita cu una nou de generatie mai noua, totalul reparaturii 3600 € .... bineinteles pe costurile garantiei ..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.