Jump to content

Problema dezaburire luneta F30


Recommended Posts

Buna seara,

 

Am achizitionat modelul F30, iar functia de dezaburire luneta nu imi functioneaza, pe langa aceasta am sesizat urmatoarele:

- Ledul rosu al butonului pâlpâie intermitent pe panoul climei atunci cand deblochez masina, la fel si in mers, dar si dupa ce opresc motorul, clima si sistemul multimedia, ledul rosu continuã sã pâlpâie timp de cateva minute Poza edificatoare

- Chiar daca apas sau tin apasat mai mult butonul de dezaburire luneta, pâlpâitul ledului rosu nu se opreste

 

Pana acum am incercat sa:

- inlocuiesc bateria, dar nu s-a remediat

- schimb siguranta nr. 80 de langa baterie, aferenta dezaburirii lunetei, dar nu s-a remediat

 

A mai intampinat cineva problema asta, cum repar dezaburirea luneta?

In mod normal ce inseamna atunci cand ledul rosu al butonului de dezaburire luneta palpaie?

Edited by Federal
Link to comment
Share on other sites

As spune ca ai un scurt pe undeva sau circuitul (rezistenta care se incalzeste pe luneta) e intrerupt. Cel mai bine e sa mergi la o service autorizat pentru o constatare. Ma gandesc ca e pacat sa ai un F10 si sa nu rezolvi problemele.

 

Daca ai verificat siguranta si bateria sigur nu are probleme, nu prea sunt multe de facut. Mai poti testa acea rezistenta lipita pe luneta la un electrician.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai vreau sa aud de service-uri, prefer un coleg de aici de pe forum care se pricepe la partea electrica si isi da interesu’ sa afle cauza, nu doar să dea din umeri ca nu stie exact, dar sa ceara banii pe constatare.

Vă rog să imi recomandati pe cineva de aici de pe forum.

Edited by Federal
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 4 years later...

Mi a facut si mie figura asta prin 2019, nu mergea nici dezaburirea si nici aer cald nu baga, butonul clipocea.

Noroc cu trapa ca am deschis o ca altfel nu vedeam nimic si era totul aburit, iar afara 5 grade.

Am fost la service si evident ca nu mai facea ! Am primit raspuns ca daca nu mai face nu are rost sa imi puna testerul si sa platesc aiurea.

Partea buna e ca de atunci nu a mai facut deloc figuri, oricum masina era inca in garantie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.