Jump to content

Parere X1 E84


melov

Recommended Posts

Buna ziua!

Am nevoie de parerea voastra,eu fiind novice in materie de autovehicule BMW.Am cumparat de curand un X1 E84 Sdrive18D la mana a doua motor N47D20C,fabricatie 12.2011,km 60000 cu toate verificarile periodice facute pana la 55000km la reprezentanta BMW in Germania. De curand insa am aflat de problemele ce pot aparea in timp legate de distributie.In acest moment ma aflu in concediu acasa dar dupa ce ma intorc inapoi la lucru in Germania intentionez sa o schimb cu altceva,avand aceasta posibilitate pe care mi-o ofera autohaus-ul de unde am achizitionat masina bineinteles cu diferenta de pret.Ce ma sfatuiti? Sa o schimb sau nu?Din cate am citit eu problemele ce pot aparea sunt destul de grave si costisitoare.Am inteles ca motoarele de dupa 03.2011 nu mai au problema asta dar nu sunt sigur. Oricum daca masina mea a avut prima inmatriculare pe 12.2011 motorul poate fi de dinainte de 03.2011?Va multumesc!

Edited by melov
Link to comment
Share on other sites

Multumesc Adrian HD!La schimbul de ulei m-am gandit la 10000km.Cat despre km reali nu stiu ce sa zic.Ma bazez pe cartea service cu stampile BMW revizii facute pana in 2017 la 55000km,si felul cum arata ca zici ca e aproape noua,inclusiv interior si compartiment motor.A fost a unei doamne,probabil nu a folosit-o prea mult.ce ma deranjeaza e ca nu are comenzi volan si navigatie,dar am trecut peste ceea ce ma incantat a fost nr de km.Cineva ma sfatuit ca la 120000km sa schimb distributia preventiv.
Link to comment
Share on other sites

Daca km sunt reali nu ar trebui sa ai probleme macar pana la 100.000 km! Si pana la urma schimbul distributiei nu e o mare problema, nici ca bani, te poate duce undeva la 1000 e la un service multimarca sau dublu la reprezentanta. depinde si cat vrei sa o mai pastrezi. Daca iti place masina mergi cu ea si gata, daca nu alta, dar vezi ca mai toate marcile au probleme, ba distributie, ba injectoare, ba altele la fel de costisitoare! Bafta si spor la km! Edited by MariusFR
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.