Jump to content

Upgrade Navigatie Bmw E60


Zephian

Recommended Posts

1. Diferente de sunet intre USB si cardul SD nu au cum sa fie in vecii vecilor! Vorbim de transfer de date, biti... nu e nimic analogic in asta si nu vor exista diferente de sunet. Poate de viteza de transfer, dar asta nu are treaba cu calitatea sunetului.

 

2. Line In, jack-ul din cotiera suna mult mai prost decat conectarea directa in spatele HU.

Daca folosesti direct legatura din spatele HU asa cum am facut si eu, nu ai niciun filtru, sunetul intra ca si cum ar fi de pe CD/Radio.

Pe cand, daca folosesti LINE IN din cotiera...

 

ââŹĹThe aux input wiring harness contains (2) 220nF capacitors and a 300K-ohm resistor, which filter out low frequency and degrade sound output. Apparently, the reasons they are there is to reduce gain coming from headphone jacks and filter out low frequency.

Also why the filter is there is to protect against "pops" or high impulses which occure when pulling the jack out of it's socket. If you're planning on a hardwired setup which you'll never remove then it's okay but if you're going to hook and unhook your devices alot then I suggest you leave the filter inplace.ââŹÂ

 

72f86164c21ecace7ebe8a18f6649a46.jpg

 

Cam asa arata bucata de cablu Line In unde sunt pusi cei 2 condensatori si rezistenta. Puteti sa le eliminati si sa lipiti cablul la loc, avand grija sa nu incurcati culorile.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

Da , nu e nimic analog in transferul de pe USB , dar asta se intampla ,cel putin la mine . Si nu am vorbit de SD card ci de storage-ul intern al chinezariei.

Cand am spus de aux in din cotiera ma refeream la systemul original in comparatie cu chinezaria prin aux in.

E doar placebo!

Storage intern, SD card, Usb... tot aia e! Sunt aceiasi 9,2Mb cat are o melodie gen, tot aceleasi date le contin, la fel vor suna.

Daca pui un film pe un stick de 30 de lei sau pe unul de 140 lei, se va vedea la fel pe tv/pc/etc.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Asa e logic. Si totusi … Masina nu o folosesc eu, ci fiu-meu . Chinezaria in prima instanta a instalat-o altcineva, eu nu eram in tara . Fiu-meu mi s-a plans ca nu prea se aude bine de pe stick usb. Am demontat totul sa vad si eu ce e acolo, am pus antenna GPS care nu fusese conectata in display si am copiat o melodie in memoria interna - diferenta mare . Cel putin 3 persoane acolo au confirmat ca se aude mult mai bine. Pe USB is se mai si intrerupea din cand in cand inainte - nu prea are legatura cu calitatea sunetului.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Nu stiu explicatia tehnica, insa asa se aud toate auxiliarele prin jack de la orice masina, totusi la BMW se aude bine fata de alte masini si incet si prost.

 

Treaba este ca atunci cand bag jack in iphone am un fel de volum de la 0...130%, cand dau la 100% cum ar fi la maxim, se aude incet, cat dau peste maxim la 130% sunt niste liniute cu galben si rosu la volum pe, se aude mai tare, insa se aude si mai prost. Vorbesc de meniul cu volumul telefonului.

Link to comment
Share on other sites

Ăntreb pt ca ma gândesc sa cumpĂŁr un android de 8.8' și din ce am ĂŽnțeles se folosește de acest aux. Și dacĂŁ se aude la fel de bine ca acum, mai bine ma lipsesc.la seria 1 pe care l am avut avea aux ĂŽn cotiera și se auzea foarte clar și la fel de tare cum se auzea și muzica de la radio/cd. La e60 când pun muzica de pe tel și dau la maxim și volumul la tel și cel din mașinĂŁ se aude clar dar relativ ĂŽncet.... Și nu ĂŽnțeleg de ce.
Link to comment
Share on other sites

Am detaliat putin mai sus, pus si poza, din ce cauza se aude mai prost pe Aux IN cand vine vorba de jack-ul din cotiera.

Pe cablul ce pleaca din unitate si merge la jack-ul din cotiera sunt montate o rezistenta si un condensator. Acestea sunt puse acolo ca atunci cand introduceti mufa in portul Aux IN sa nu apara pop/click catre preamplificatorul unitatii, riscand arderea acestuia. Daca eliminati condensatorul si rezistenta de pe acel cablu, veti simti o imbunatatire in calitatea sunetului, deoarece acestea filtreaza frecventele de joase, ceva din inalte si binenteles intensitatea/volumul. Nu recomand sa le eliminati daca zilnic introduceti telefonul in AUX IN; riscati sa ardeti preamplificatorul deoarece nu va mai avea protectie.

 

Am unitate Android instalata iar aceasta NU se conecteaza la jack-ul din cotiera! Foloseste Aux IN direct din spatele unitatii originale a masinii, asadar fara condensator si rezistenta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.