Jump to content

BMW F10 codare volum gong


Recommended Posts

Stie cineva cum se poate coda volumul gongului ? Am codat audio ca hk_surround in loc de hifi - doar equalizer setting . Mi se pare ca am obtinut o imbunatatire notabila a calitatii audio pe sistemul hifi 676, dar volumul gongului este mult prea ridicat . Reglajul volumului gongului din idrive nu pare sa functioneze, asa ca sper sa existe ceva codare.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

exact, reglajul nu functioneaza din cauza codarii, pe standard reglajul se face (efectiv) in HU, pe L7, HK in AMP (care nu e...)

 

Mersi . Are sens . Dar totusi un AMP este - e HIFI nu standard .

Deci am setat doar equalizer settings, nu si tipul de system audio.

Edited by seaman
Link to comment
Share on other sites

Bun. Deci prin codare eu am aplicat o setare de EQ sunetului , care implica si cresterea volumului pe toata gama de sunete - audio, video, gong, pdc. Volumul a crescut de genul ca la 30% deja e tare bine, la 50% bubuie. Semnalul merge in continuare analog catre amplif , dar egalizat si cu "loudness" .

Tot nu mi-e clar de ce nu se poate diminua partea de gong din idrive, asa cum este pe setarea hifi standard . Volumul ala controlabil pt gong/pdc trebuie sa aiba in spate o codare . Imi vine in minte ceva similar - ambient light - care se poate coda la o valoare fixa, daca modifici in hex, max sau min.

 

@zeronoo - stii cumva care e codarea care se ocupa de reglajul volumului gongului prin idrive ? As incerca sa vad ce iese.

Mersi

Link to comment
Share on other sites

Update - pana la urma merge reglat gong-ul din idrive - sunetul la minim e ceva mai tare decat standard , dar se poate coda de la alta varianta de masina (bmw I, mini, etc) astfel incat sa nu fie asa agasant.

Deci recomand codarea audio_system in hk_surround pt cei cu sistem HIFI . In mod cert e un spor de calitate si volum al sunetului. Cum banuiam, amplificatorul HIFI e mult mai potent decat s-ar crede.

Link to comment
Share on other sites

Update - pana la urma merge reglat gong-ul din idrive - sunetul la minim e ceva mai tare decat standard , dar se poate coda de la alta varianta de masina (bmw I, mini, etc) astfel incat sa nu fie asa agasant.

Deci recomand codarea audio_system in hk_surround pt cei cu sistem HIFI . In mod cert e un spor de calitate si volum al sunetului. Cum banuiam, amplificatorul HIFI e mult mai potent decat s-ar crede.

 

 

Salut , ne poti spune si cum ai codat ? Multumesc .

Link to comment
Share on other sites

Nu mai stiu cum se numeste linia pt gong, dar e tot in 3002 parca . Are 4 optiuni - bmw,mini, bmw I si Rolls-Royce . Am pus bmw I. E sunetul mai putin strident .

Iti merge sa reglezi volumul gongului din idrive ? Eu am dat la minim din idrive si e acceptabil. O sa mai studies daca pot sa-i reduc volumul cu o codare.

 

PS - nu merge codat audio_system ?

Edited by seaman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.