Jump to content

M5 f10


r0n1n

Recommended Posts

Va salut. Avem ceva posesori de m5 f10 pe forum? Ma gândesc sa cumpar unul 2012/2013 pana ĂŽn 50k mile. CĂŁutând pe net am gĂŁsit pĂŁreri contradictorii, unii spun ca baga 1l de ulei pe luna, alții deloc. Care ar fi niște probleme comune? Poate fi fiabil un m5 la parametrii care ii vreau eu?
Link to comment
Share on other sites

1L de ulei pe luna te retine din a-l lua? :). E arhicunoscut ca toate motoarele de M sau RS, AMG consuma ulei extra daca sunt exploatate asa cum au fost gandite, e absolut normal si nu e nimic in neregula cu asta. Ar fi poate o problema daca intr-o luna faci 1000km cu ea si ai mers normal si nu la capacitatea sa, in cazul acesta ar fi un semn de intrebare, dar altfel cam orice benzinar cu injectie directa si supraalimentat consuma ulei, indiferent ca e 2.0 sua 4.4. Nu am avut M-uri dar am avut RS-uri si am 3.0TFSi acum si niciuna nu a avut vreun consum anormal de ulei.

 

Ai oferit doar un parametru care te intereseaza, eu ti-am raspuns la acela :). Daca nu te deranjeaza consumul de min. 20-25% in oras si costul asigurarii si mentenantei atunci masina merita banii, mai ales ca daca o iei la un sub 50k mile cu istoric la zi, nu ar trebui sa ai probleme majore.

 

P.S. - daca tot stai in UK, gasesti foarte multe info pe forumurile de acolo, aici e cam pauza pe un asemenea model, de obicei cei cu ceafa lata(ei sunt majoritatea prin RO care mai au asa ceva) nu prea stau pe forumurile astea, e mai greu cu scrisul, if you know what i mean :).

Edited by mik15
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu 2 proprietari de m5, primul a zis ca merge doar ĂŽn weekend ĂŽn oraș și la cumpĂŁrĂŁturi, asta zicea ca baga 1l/luna. Al doilea o avea de ceva ani și mi-a zis ca niciodatĂŁ nu a completat de la schimb la schimb. Sunt de acord ca trebuie sa consume, dar la modul 1l la 1000 km mi se pare enorm, se face schimbul din completat. Ăn alt anunț scria omul ca a schimbat toate cele 8 injectoare, altul avea motorul schimbat ĂŽn 2017. Inițial mi s-a pĂŁrut mai fiabil 63 amg dar nu m-a impresionat la test drive. Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

probabil depinde si de rodajul facut de catre primul prorpietar, dar asa cum am zis, condusa sportiv nu are cum sa nu consume ulei. Sa stii ca 1L/1000 nu e atat de mult daca o tii doar in ture, poate fi considerat mult daca e cazul primului proprietar, dar problema poate fi si sistemul PCV si un rodaj facut necorespunzator sau poate chiar un ulei necorespunzator. In UK chiar daca are deja 6-7 ani masina o poti lua cu garantie de la BMW inca, asa ca nu mi-as face asa mari griji atata timp cat o cumperi de la un dealer ok si cu un istoric bine documentat. Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.