Jump to content

Geamuri electrice spate nu urca


tcristiant

Recommended Posts

Salutare,

 

nou posesor de BMW E90 320d din 2007 luna 5, geamuri electrice pe spate cu problema:

 

- fostul proprietar, un amic, a schimbat macaralele pe ambele parti in spate.

- problema e ca geamurile se comporta astfel:

* daca le dai comanda de la sofer sa coboare, coboara

* daca le dai comanda sa urce, coboara iar

* daca se duc jos de tot, nu mai pot urca

* daca le dau comanda de la usa respectiva din spate, tot la fel, nu urca, ci coboara

 

Am verificat si ce cred ca se intampla:

- daca dau comanda sa urce, dar tin de geam cu mana, sa nu il las sa coboare (are intentia asta in prima secunda) atunci va urca.

- pesemne ca aceelasi comportament ar fi si jos, cand sunt in portiera si nu ai cum sa le tii ca sa se ridice, ele nu pot urca si raman jos.

 

Ma gandesc ca nu sunt puse geamurile cum trebuie (in pozitia verticala necesara) si freaca in chedere?

Sau e problema de macarale si trebuie "invatate" cand sa urce?

Voi ajunge si la un mecanic dar nu e service BMW si poate gasesc din timp ceva idei...

 

Merci de ajutor.

Edited by tcristiant
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

nou posesor de BMW E90 320d din 2007 luna 5, geamuri electrice pe spate cu problema:

 

- fostul proprietar, un amic, a schimbat macaralele pe ambele parti in spate.

- problema e ca geamurile se comporta astfel:

* daca le dai comanda de la sofer sa coboare, coboara

* daca le dai comanda sa urce, coboara iar

* daca se duc jos de tot, nu mai pot urca

* daca le dau comanda de la usa respectiva din spate, tot la fel, nu urca, ci coboara

 

Am verificat si ce cred ca se intampla:

- daca dau comanda sa urce, dar tin de geam cu mana, sa nu il las sa coboare (are intentia asta in prima secunda) atunci va urca.

- pesemne ca aceelasi comportament ar fi si jos, cand sunt in portiera si nu ai cum sa le tii ca sa se ridice, ele nu pot urca si raman jos.

 

Ma gandesc ca nu sunt puse geamurile cum trebuie (in pozitia verticala necesara) si freaca in chedere?

Sau e problema de macarale si trebuie "invatate" cand sa urce?

Voi ajunge si la un mecanic dar nu e service BMW si poate gasesc din timp ceva idei...

 

Merci de ajutor.

 

Am avut tot aceeasi problema tot la un E90 pe unul dintre geamurile de pe spate. Una dintre rolele pe care se intinde cablul metalic se rupsese, iar de la multiplele incercari de urcat/ coborat, cablul a ajuns sa se incurce in asa hal incat a trebuit schimbat mecanismul cu totul. Sfatul meu ar fi sa nu mai incerci sa umbli la butoane, ca nu vei rezolva nimic. Fuga la mecanic sa iti desfaca usa si sa vada cum sta situatia la tine.

Edited by mishwall
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Revin cu update:

 

- proprietarul anterior incercase sa schimbe ceva la macarale, dar a luat aftermarket sina si clema care ridica geamurile, acestea fiind mult mai firave decat cele originale. Probabil ca de aici nu reusea sa urce geamurile din nici o pozitie fara ajutor - este doar o supozitie insa. Voi adauga si ceva poze ulterior.

 

- am luat originale din dezmembrari, cu tot cu motoras, care arata ok si au fost montate in locul celor de mai sus.

 

- dar geamurile mergeau, se ridicau, dar atunci cand ajungeau sus in pozitia finala coborau, ca si cum ar fi intrat protectia sa nu iti prinda degetele.

 

- s-a incercat resetarea lor cu metoda de a ridica geamul si a tine apoi inca 10 secunde tras de buton, apoi coborare completa si iar tinut in continuare 10 secunde tras de buton... nu a mers

 

- o vizita de cateva minute la cineva cu tester (am vazut ista+ parca pe laptop) care a resetat cele 2 geamuri spate ... si gata, s-a rezolvat! Avem geamuri acum.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.