Jump to content

Se poate dezactiva valvetronic-ul


Mawrius

Recommended Posts

Am citit pe net cĂŁ valvetronicul se poate dezactiva, iar mașina (e46 n46) funcționeazĂŁ foarte bine și fĂŁrĂŁ, fĂŁrĂŁ pierdere de putere, fĂŁrĂŁ consum suplimentar

 

A ĂŽncercat cineva treaba asta ?

Pe net mai scrie ca poti vindeca bolile cu zeama de varza, ca dacii au stapanit lumea si ca elvis traieste in Brazilia....cine a scris chestia respectiva este evident ca se plictisea sau nu are habar de functionarea sistemului valvetronic.gasesti si pe youtube filmulete destul de interesante care iti vor explica cum functioneaza sistemul valvetronic. cu valvetronic defect masina va consuma mai mult, si nici ca si putere nu cred ca va excela, bonus erori in bord, etc.....

 

https://www.bmwblog.com/2016/07/25/valvetronic-bmws-innovative-throttle-system/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca deconectezi senzorul de la arborele excentric va trece pe o harta in care vvt ul va merge deschis la 99% . Asta daca nu ai erori mecanice : motoras , ax arcuri arculete etc.

 

Daca deconectezi senzorul maf vactrece pe o harta in care vvtul e deschis 99% si va merge si fara vanos activ .

 

De ce vrei sa faci asta ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am citit pe net că valvetronicul se poate dezactiva, iar mașina (e46 n46) funcționează foarte bine și fără, fără pierdere de putere, fără consum suplimentar

 

A încercat cineva treaba asta ?

 

50% adevarat, 50% fals :

 

1. da, se poate/merge sa dezactivezi/deconectezi motorasul valvetronic ( in anumite condictii)

 

2. da, functioneaza ok ( nu foarte bine) si fara.

 

3. "fara pierderi de putere"....fara vvt, e doar un motor de BMW usor lesinat, trage, merge....dar nu e ce trebuie, ( N42, N46 nu au foat gandite sa functioneze fara valvetronic/vvt)

 

4. "consum suplimentar" total gresit, consumul creste cu 1-1,5l, poate si mai mult.

 

5. vanosurile vor merge bine merci, erori nu vor fi (daca nu ai acum, nu vrei avea nici dupa dezactivare)

 

6. "cu variație continuă a înălțimii de ridicare a supapelor de admisie" FARA valvetronic, acele supape vor sta mereu deschise la maxim.

7. http://www.e-automob...-vanos-bmw.html

8. mai gandeste-te daca vrei sa faci asta !

( personal am mers fara vvt activ, 2 sapt...stiu cum e, am schimbat axa vvt si totul e ...e ce trebuie)

Edited by wind-3er
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.