Jump to content

Probleme dupa pierderea uleiului din cutie


Recommended Posts

Buna seara.

Detin un 740 d 2009 si am avut urmatoarea problema..

Sambta plecand spre munte a sarit furtunul de la racitorul egr prin urmare pierzand tot uleiul din cutie treptat...neputand sa opreac masina am mai mers sa zic 5-8 km cu masina asa cutia fiind blocata ĂŽntr-o treapta dupa care pe platforma...azi am remediat cu furtunul schimband si uleiul cu baie si tot asa..

Problema este ca imi smucea in treapta a 4 dupa schimbul de ulei si am resetat cutia.acum merge ft prost cutia si imi smuceste la fel in a 4-a..

A mai patit cineva ceva de genu si ma poate indruma/ajuta cu un sfat?va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Buna seara.

Detin un 740 d 2009 si am avut urmatoarea problema..

Sambta plecand spre munte a sarit furtunul de la racitorul egr prin urmare pierzand tot uleiul din cutie treptat...neputand sa opreac masina am mai mers sa zic 5-8 km cu masina asa cutia fiind blocata ĂŽntr-o treapta dupa care pe platforma...azi am remediat cu furtunul schimband si uleiul cu baie si tot asa..

Problema este ca imi smucea in treapta a 4 dupa schimbul de ulei si am resetat cutia.acum merge ft prost cutia si imi smuceste la fel in a 4-a..

A mai patit cineva ceva de genu si ma poate indruma/ajuta cu un sfat?va multumesc

 

Ce treaba are egr-ul cu pierderea uleiului din cutie ca nu prea-mi bate?!?! Tu crezi ca acelasi ulei circula si prin motor si prin cutie in acelasi timp si la un moment dat s-a evaporat prin EGR care la fel n-are nici o treaba cu nici un fel de ulei, nici cel din motor, dar mai ales cu cel din cutie... Eu cred ca mai degraba ai spart baia de ulei la CVA si astfel ai pierdut uleiul, baia fiind din plastic. Chiar si asa are un scut care o protejeaza, n-am auzit sincer de astfel de cazuri. Mai incearca si cu altele ca asta nu prea are logica.

Link to comment
Share on other sites

Iti spun eu ca azi am schimbat 😂.

Prin acel racitor trece si uleiul de la cutia automata.poate gresesc eu denumirea radiatorului nu o fi de la egr cu toate ca asa mi sa spus la service...am schimbat furtunul si acum merge...prost dar merge..😁

 

Cutia de viteze este complet independenta in ceea ce priveste uleiul fata de restul motorului. Mai bine zis este o "cutie inchisa" cu propriile circuite, trasee in ceea ce priveste uleiul. Poti da cutia jos de pe masina fara sa curga nici un ulei din ea. Poate-mi scapa mie ceva, dar nu-mi prea pot imagina problema ta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.