Jump to content

PĂŁrere Achiziție seria 5GT (F07)


AndreiDaviid

Recommended Posts

Buna ziua , așa cum spune și titlul doresc ca in urmĂŁtoarele 2 luni sa achiziționez un seria 5 gt , motor 3.0D sau 3.5D. Momentan dețin un e90 , deci putem spune ca pĂŁstrez tradiția 😂 am urmĂŁtoarele ĂŽntrebĂŁri la care sper ca mĂŁ puteți ajuta. P.S: m-am gândit ca bugetul alocat sa fie undeva in jurul sumei se 14-15k , asta dacĂŁ se gazete ceva ok in acești bani.

 

1. Care este prețul mediu de vânzare ? Pe Germania am vĂŁzut de la 9k in sus

2. Exista probleme cu distribuția la motorul de 3.0? Sau care sunt bubele frecvente

3. Ce pĂŁrere aveți de mașina overall?

4. Câte sunt dotĂŁrile “must have” pe aceasta mașina

5. Nu are rost sa ĂŽntreb de mentenanța pentru ca am o idee vagĂŁ despre costuri , revizie (ulei,filtre) de la 900 RON in sus

 

Astea fiind spuse , sper ca nu am deranjat cu acest topic și sper ca mĂŁ puteți ajuta cu niște rĂŁspunsuri ! Va mulțumesc

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua , așa cum spune și titlul doresc ca in urmĂŁtoarele 2 luni sa achiziționez un seria 5 gt , motor 3.0D sau 3.5D. Momentan dețin un e90 , deci putem spune ca pĂŁstrez tradiția 😂 am urmĂŁtoarele ĂŽntrebĂŁri la care sper ca mĂŁ puteți ajuta. P.S: m-am gândit ca bugetul alocat sa fie undeva in jurul sumei se 14-15k , asta dacĂŁ se gazete ceva ok in acești bani.

 

1. Care este prețul mediu de vânzare ? Pe Germania am vĂŁzut de la 9k in sus;

amicul meu a avut un 530i luat la aprox. 35.000 sh (2016), si ulterior a facut leasing la un 535d nou(cred ca batea spre 80k)- deci masinile la preturile acelea derizorii nu cred ca merita atentie

2. Exista probleme cu distribuția la motorul de 3.0? Sau care sunt bubele frecvente -ca la orice motor de 3 litri de pe seria 5, X, etc

3. Ce pĂŁrere aveți de mașina overall?

 

am condus masina unui cunoscut, pentru mine este wow, deoarece este foarte luminoasa, confortabila, si totusi genul de masina cu inaltimea perfecta (sa te urci/cobori); bancheta spate nu e asa generoasa, mai mult configurata pentru doua persoane; mi s-a parut un amestec de seria 5 si seria 7; nu apreciez in mod deosebit lipsa ramelor la geamuri, dar asta tine si de obisnuinta. Practic portbagajul deoarece are haion, insa nu este atat de mare , proportional cu dimensiunile masinii

4. Câte sunt dotĂŁrile “must have” pe aceasta mașina

 

din cate stiu, masina vine destul de dotata chiar si stock, insa nice to have sunt scaunele confort, trapa panoramica (schimba total masina) si camera/camerele (poti avea si ceva 360 grade pe modelele high end), destul de utile avand in vedere gabaritul/vizibilitatea spate

5. Nu are rost sa ĂŽntreb de mentenanța pentru ca am o idee vagĂŁ despre costuri , revizie (ulei,filtre) de la 900 RON in sus

 

costurile sunt cele uzuale pentru o seria 5/7 , deci trebuie sa te pregatesti serios; nu uita ca masina este mare si grea, deci "consuma" cauciucuri, frane, etc mai des decat un sedan mediu

 

Astea fiind spuse , sper ca nu am deranjat cu acest topic și sper ca mĂŁ puteți ajuta cu niște rĂŁspunsuri ! Va mulțumesc

 

Cred ca daca folosesti functia search (dreapta sus) vei gasi topicuri asemenanatoare, cred ca au fost si masini pe forum; nu e un model foarte popular, de unde in romania o piata specifica

Link to comment
Share on other sites

Cumnatul meu a luat anul trecut in decembrie din Germania un F07 535D 2011 cu 146K, la 23.000Eur. A fost o masina oneste ca si dotari + km. Nu cred ca la banii aia ai sa gasesti ceva ce nu cere bani.

 

PS: pe langa costurile cu care esti obisnuit, sa ai in vedere ca franele sunt extrem de scumpe la masina asta. Cauta sa vezi cat te costa o revizie de discuri + placute la F07.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.