Jump to content

connected drive pe e90 CIC


danalex0713

Recommended Posts

Sa nu mai strige bimmer ca nu deschid alt topic si ca postez tot in ce am facut eu mai jos cu ista si winkfp... Am tot citit pe net,cum una lume a reusit sa adauge aplicatiile si connect drive in navigatie! Ma bate gandul sa incerc si eu dar mi am c am prins urechile. Inca studiez sa vad daca am sau nu 6NR. Masina mea e 2011 e90 lci si am combox am usb si in torpedou si in cotiera iar pe navigatie apare ceva de bmw connect dar nu e connected drive. A facut cineva pe aici asta? Rog detalii!
Link to comment
Share on other sites

Nu te mai chinui .Connected drive functioneaza pt masini de la 2014 incolo . Daca poti sa asculti o muzica de pe stick usb sau sa dai prin bluetooth de la telefon, asta e cam maxim ce poti sa faci pe parte de multimedia/servicii la masina ta . Studiaza mai bine daca poti folosi o intrare video auxiliara , asa cum se poate la F10 CIC.
Link to comment
Share on other sites

Ma intereseaza pentru aplicatii si video streaming daca pui ala merge perfect de pe in iphone! M am documentat! Plus ca poti folosii aplicatii gen pandora spotify direct in consola... Nu mai ai treaba cu tel. Apare direct pe ecranul navigatiei. Am vazut pe youtube. Dar caut documentatie cu fac update 6nr ...
Link to comment
Share on other sites

Cum crezi ca poti folosi aplicatii in consola , daca serviciile Connected drive nu mai sunt suportate de BMW pt masini inainte de 2014 ? Pe unde crezi ca trece internetul pentru apps ? 6NR are nevoie de un cod de activare pe care trebuie sa-l cumperi de la cineva, si nu e ieftin . Miroring e tot ce poti sa faci . Cauta un topic aici pe forum cu "video de pe iphone" sau cam asa ceva .
Link to comment
Share on other sites

Da. Mai e un topic cu cineva care a facut miroring prin adaptorul din cotiera.Iti inteleg entuziasmul cand incepi sa codezi . Am fost si eu ca tine, dar m-am mai potolit . Problema e cu BMW care dupa ce ca iti da optiuni limitate si pe bani multi, mai si ruteaza totul prin serverele lor ca sa poata controla "ecosistemul" si opreste tot felul de servicii care probabil ar mai fi putut functiona.

BMW e un fel de Apple al masinilor .

Intre timp am descoperit ca toata hacker-eala care o poti face, nu face nici pe departe cat o unitate cu android serioasa . Nici ultimul ID7 nu iti ofera acces la internet si servicii/aplicatii nelimitate , asa cum o face unitatea cu Android . Si BMW nu mai are nimic de spus/limitat .

Succes !

Link to comment
Share on other sites

Am gasit asta

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/130504-bmw-e90-retrofit-combox-instalare-codare/page__st__60

Dar linkurile nu mai metg fotografiile nu mai sunt incarcate... Lipsesc o groaza... Cu pandemia asta daca tot am stat acasa mi am zis sa imi fac de lucru pe la masina! si chiar mi am facut! Surprinzator inca, nu am stricat nimic :)) si sper sa nu o fac pana sapt viitoare cand se termina nebunia si o sa revenim la normal...cat de cat...dacs imi cumpar snap in adapter nu cred ca o sa fac mare lucru cu el daca pe cic nu apar aplicatiile ... O sa fie doar incarcare si atat poate si muzica care o ascult prin cablul usb ...

Link to comment
Share on other sites

Daca nu aveam CIC Imi puneam si eu unitate android direct de pe aliexpress. La cat costa si la ce face nici nu se compara.

 

Daca nu aveam CIC Imi puneam si eu unitate android direct de pe aliexpress. La cat costa si la ce face nici nu se compara.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.