Jump to content

320D 2010 184cp - usb 5v to 12v


edyy3k

Recommended Posts

buna dragi colegi. de curand am achizitionat si eu o banda led - nu as vrea sa o alimentez din bricheta masinii ca se vor vedea fire.

am doua mufe usb si anume una in cotiera unde am bagat si stick-ul de muzica deci o folosesc, si a doua mufa este in torpedo. de unde as vrea sa alimentez si aceasta banda led. doar ca aceea mufa scoate 5v. intrebarea mea este: as putea cumva sa mi se scoata vre-o siguranta din masina ca aceea mufa sa scoata 12v? sau or fi legate pe aceiasi legatura si imi va face 12v si mufei din cotiera.

 

p.s - am cautat pe forum si nu am gasit. este postat pe undeva cum as putea face update de software masinii? se merita?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

tensiunea standard pe USB e de 5v, e o mica diferenta intre o mufa USB (care are rol si de transfer de date) si una gen bricheta care poate doar furniza tensiune

de ce nu mergi la un electrician auto care sa iti conecteze banda led la cablul de alimentare al brichetei, in interiorul consolei si sa iti ascunda firele cumva?

zic si eu asa, inainte produci cine stie ce damage costisitor pe partea electrica a masinii...

Link to comment
Share on other sites

din al 2-lea am eu 2 si functioneaza corect de peste 1 an

eu din bricheta masinii am un adaptor cu 3X usb la care se conecteaza:- ocazional un telefon

- la drum lung detector radar prin adaptorul USB - Bricheta auto- permanent camera video tot prin adaptor USB-bricheta autoadaptoarele sunt luate de pe Aliexpress

 

Link to comment
Share on other sites

din al 2-lea am eu 2 si functioneaza corect de peste 1 an

eu din bricheta masinii am un adaptor cu 3X usb la care se conecteaza:- ocazional un telefon

- la drum lung detector radar prin adaptorul USB - Bricheta auto- permanent camera video tot prin adaptor USB-bricheta autoadaptoarele sunt luate de pe Aliexpress

as merge si eu pe a doua varianta. dar nu stiu daca imi incape in coltul torpedoului vor fi prea mult :) e un loc micut .. prima varianta ar fi mai ok.

p.s cat a costat pe aliexpress ? si in cat timp a venit. imi poti face o poza de la tine din masina sa imi trimiti in privat? multumesc!

Link to comment
Share on other sites

nu mai stiu cat a durat in cazul acela, dar vin undeva intre 1 si 2 luni

suprinderea mea a fost acum 2 saptamani mi-a ajuns ceva in 3 saptamani.nu, nu se plateste nimic la aceste valori, banuiesc ca la taxe vamale te referi.trebuie sa fie de valoare mai mare, nu mai stiu exact cred ca aproximatin 100 ron sau 30E

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.