Jump to content

Inca un e36


Marius.Poiata

Recommended Posts

Salutari tuturor,

 

In scopul de a impartasi idei/pareri despre micile imperfectiuni specifice modelului sau datorita degradarii in timp, am decis sa creez acest topic. Scopul nu este de a cauta un raspuns la o problema anume. As prefera discutii libere, la fel ca la o cafea la o intrunire.

 

Se prezinta masina de mai jos:

 

E36 coupe. An fabricatie 1993 (12/1992). Achizitionata in 2015.

Motor: M42B18.

 

Dotari:

  • AC pe 2 zone.
  • Interior piele.
  • Scaune incalzite.
  • Trapa.

In momentul achizionarii, masina era intr-o situatie precara, d.p.d.v estetic. Am cumparat-o pentru ca pentru un mini proiect, si acesta evalueaza in functie de timp si finante. Masina e daily driver, nu doar pentru zilele frumoase de vara :)

 

Mecanic si electric nu prezenta nici o problema. Pe parcurs au aparut cateva, mai mult datorita drumurilor "foarte bune".

 

Ca si modificari:

  • Schimbat grila+nari de la facelift la non-facelift.
  • schimbat fete portiere + cele mici din spate.
  • Montat short shifter.
  • Montat bandouri M.
  • Achizionat un set de jante pe 17, 8.5J, replici de BBS.
  • Schimbat volan (clasic in 4 spite) cu unu m-teck 2.
  • Difuzor bara spate M, nu apare in poze inca.
  • Kit arcuri Eibach Pro-Kit.
  • Schimbat blocuri lumini fata, de la un aftermarket, la cele stock.
  • Schimbat oglinzi laterale, de la niste replici de M3, la cele stock.
  • Retapitat plafonul.
  • Schimbat capitonajele la stalpii interiori.
  • Schimbat parasolare, manere, bloc lumini interior.

Am preferat sa pastrez un aspect cat mai curat, chiar daca, momentan, nu arata chiar cel mai perfect.

 

O sa urmeze si altele, cum ar fi o bara fata M, o revopsire + alte mici chestiuni care o le mai zaresc pe parcurs.

 

Ca si reparatii..fiind o masina trecuta de prima tinerete...a primit: kit ambreaj, electromotor, baterie, kit articulatii fata, catalizator nou, evacuare noua (de la intermediara pana la finala), cateva mici pastile pe exterior si interior + consumabilele..

 

Ca si alimentare..pe timpul iernii incerc sa o tin doar pe bezina de 100, iar pe timpul verii mai fluctuez 95 cu 100.

 

post-74302-0-79099500-1607508980_thumb.jpgpost-74302-0-09872200-1607508986_thumb.jpg

 

As dori sa vad parerile voastre, in special dintre cei care au avut/au acest model. :)

 

Drumuri bune!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Salutare! Am avut si eu un 320i coupe din 1995 - motor M52B20.L-am tinut din 2014 pana in 2018.

 

Am condus masina in fiecare zi indiferent de anotimp.Nu m-a lasat niciodata in drum.

 

 

La fel ca si tine am retapitat plafonul si stalpii, am schimbat fetele de usi din textil cu unele din piele, am pus faruri originale ZKW cu lupa si Angel Eyes CCFL pe pozitie, stopuri originale M3 + multe alte imbunatatiri, boxe ovale pe spate cu adaptoare speciale in portbagaj, bara de rigidizare intre oalele amortizoarelor din fata.Eu in 4 ani am schimbat de 2 ori articulatiile pe fata.Am mers pe Lemforder de fiecare data dar se pare ca nu mai ajuta deloc la ce drumri avem.

 

Inca regret si acum ca nu am pastrat-o.Masina a ajuns la un baiat in Constanta care are grija de ea.Inca tinem legatura.Acum are motor de 2.8i 193cp pe ea.

 

Probabil ca la un momentdat o sa imi iau unul si o sa-l pastrez :D

 

Daca te incearca vreodata ganduri s-o dai, gandeste-te de mai multe ori!

 

Ma bucur ca mai apar si masini mai vechi pe forum.Astea sunt masinile care ne-au facut sa iubim marca asta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.