Jump to content

N43 pompa vacuum


marioopel

Recommended Posts

Am o problema la pompa de vacuum,de pe un E61 520i 2008. Motorul este N43B20A 125KW.

Pompa de vacuum pierde ulei, care ajunge pe esapament si..iti rupe nasul :). Unde gasesc oringul din interiorul pompei? Cel care vine intre pompa si blocul motor se gaseste peste tot.

N-as da 18 milioane pe o pompa noua din cauza unui oring amarat. Ma gandeam s-o dau jos si sa ma duc cu ea la un magazin mare care are toate nebuniile de garnituri si sa caut un oring potrivit. Merge sa-i pun suplimentar si ceva silicon? Asa am vazut pe youtube.

Din dezmembrari...is ieftine, insa n-ai nicio garantie ca nu muncesti degeaba. Adica tot pierde ulei.

Pe forumuri zic unii ca s-ar potrivi la fix oringul de la filtrul de ulei. Asta pe N46.

Pareri?

Link to comment
Share on other sites

Am o problema la pompa de vacuum,de pe un E61 520i 2008. Motorul este N43B20A 125KW.

Pompa de vacuum pierde ulei, care ajunge pe esapament si..iti rupe nasul :). Unde gasesc oringul din interiorul pompei? Cel care vine intre pompa si blocul motor se gaseste peste tot.

N-as da 18 milioane pe o pompa noua din cauza unui oring amarat. Ma gandeam s-o dau jos si sa ma duc cu ea la un magazin mare care are toate nebuniile de garnituri si sa caut un oring potrivit. Merge sa-i pun suplimentar si ceva silicon? Asa am vazut pe youtube.

Din dezmembrari...is ieftine, insa n-ai nicio garantie ca nu muncesti degeaba. Adica tot pierde ulei.

Pe forumuri zic unii ca s-ar potrivi la fix oringul de la filtrul de ulei. Asta pe N46.

Pareri?

 

Salut, cauta o firma care are ca si profil vanzarea de garnituri, cel mai probabil au CNC si material din care sa le faca. Eu le fac pe comanda la Timisoara, nu le vei gasi gata facute niciunde, am cautat.

 

Bafta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu trimite neamtul in Romania..

Cumpar una SH, o desfac si merg cu ea la magazin. Imposibil sa nu gasesc. Incerc si cu un oring de la filtrul de ulei.

Sau ii pun silicon. De ce naiba costa la N43, 18 milioane o pompa de vacuum..nu stiu. La N46 e 6-7 milioane. Si amaratul ala de oring de vine intre pompa si motor e 60 de lei.

Nu-i problema 60 de lei..dar e ca si cum cineva ti-ar cere pe o paine 60 de lei. Il bagi in ma-sa.

Iar, mi se pare aiurea sa cumperi o pompa noua, daca ea nu e defecta.

 

Neamtul crezi ca le face pe comanda la CNC?.. Le stie masura ( diametrul interior si diametru sectiune ), le cumpara cu 1 euro si le vinde cu 10.

Edited by marioopel
Link to comment
Share on other sites

Am dat comanda pe BAVAUTO de pompa noua. Peste tot e 1700-1900 de lei. La ei 1430. Nu exista decat OEM pompa de vacuum pentru N43. SH e vreo 300 de lei, insa toate din poze is murdare de ulei. O pui azi si maine iar da cu ulei pe toba de esapament. Se ajunge greu la ea, ca sa incerc cu silicoane..

O s-o desfac pe a mea de curiozitate. Sa vad ce fel de oring vine acolo.

Link to comment
Share on other sites

Am dat comanda pe BAVAUTO de pompa noua. Peste tot e 1700-1900 de lei. La ei 1430. Nu exista decat OEM pompa de vacuum pentru N43. SH e vreo 300 de lei, insa toate din poze is murdare de ulei. O pui azi si maine iar da cu ulei pe toba de esapament. Se ajunge greu la ea, ca sa incerc cu silicoane..

O s-o desfac pe a mea de curiozitate. Sa vad ce fel de oring vine acolo.

 

 

Salut, la M47 e un oring cu profil dreptunghiular din cauciuc Viton, deaceea eu le fac pe comanda. Am incercat sa pun profil rotund si nu tine uleiul, curge. Ca si pret era pe undeva pe la 36 ron bucata.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.