Jump to content

BMW M4 Carboceramic


Dani Stefanescu

Recommended Posts

Buna ziua! Vin aici pentru cere niște sfaturi, dacĂŁ le pot spune asa.Doresc sa achiziționez un m4 2015 de 600 caluti, o masina extrem de ĂŽngrijitĂŁ și frumoasa! Un singur lucru nu ma prea ĂŽncĂŁlzește la aceasta masina și ma da inapoi! Masina are 95k km, și este dotata cu discuri carboceramice. Zilele viitoare ajung sa verific total masina și sa ma uit și la discuri. Voiam sa va intreb, dacĂŁ stiti, desigur, durata de viata aproximativa a unor discuri carboceramice, stim cu toții ca sunt extrem de scumpe, unde m-am interesat cam 10k euro ma costĂŁ discurile, ceea ce mi se pare exagerat de mult! Ămi place foarte mult strict acest m4, este o bijuterie. Eram curios, se pot pune discuri normale de M, in locul carboceramicelor? Stiu ca etrierii sunt in mai multe pistoane, și sunt mai mari. Dar nu am gĂŁsit pe nimeni sa-mi dea un raspuns! Multumesc frumos! Și Opțional pentru deținĂŁtori, cam cât va ajung schimburile de uzuale și la cât timp( asta ca o paranteza, e doar o curiozitate de a mea sa aud din mai multe pĂŁrți, nu sunt zgârcit la bani, doar e o curiozitate). Va multumesc frumos! Edited by Dani Stefanescu
Link to comment
Share on other sites

Salut, nu stiu cine te poate lamuri ținând cont de raritatea modelului ales, dar de curiozitate am cĂŁutat pe google și am aflat așa:

 

1. Discurile carbon ceramice au o durata de viața de pana la 150k km, asta dacĂŁ nu te duci pe circuit

2. Exista discuri de oțel, care ĂŽnlocuiesc direct discurile carbon ceramice, fara a fi nevoie sa inclouiesti etrierii: https://www.bimmerworld.com/Brakes/Brake-Rotors/F8X-M3-M4-CCB-Front-Iron-Rotors-BMW.html . Pretul e considerabil mai mic, reprezentând deci o alternativa accesibila când va fi sa ĂŽnlocuiești discurile. DacĂŁ mașina are 90K km, discurile mai au viața in ele macar 40k, deci nu pare o urgentĂŁ schimbarea lor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.