Jump to content

Se deschidere portbagajul singur


dan22

Recommended Posts

Salut, sunt proaspat posesor de X3 G01 2.0 diesel SH 2018 si am o problema ciudata... Poate s-a mai intalnit cineva cu problema asta. Mi s-a deschis portbagajul in parcare fara sa fi apasat nici un buton. Larg deschis! Am patit-o de 2 ori. Am vb cu cei de la reprezentanta si au spus sa opresc functia de deschidere portbagaj de la cheie. Nu stiu ce sa zic, poate sunt eu mai neatent, dar e putin probabil sa fi tinut apasat lung pe buton. Ce parere aveti?

O zi buna!

Link to comment
Share on other sites

Este o problema intalnita pe forumurile de afara. Se pare ca de la ploaie cel mai adesea, se declanseaza senzorul de deschidere a portbagajului (ala cu piciorul sub bara spate). Din cate stiu eu, BMW a fost criticat pentru implementarea acestui mecanism pe F25 deoarece nu functiona decat foarte rar. Asa ca pe G01, au facut senzorul super sensibil. Eu nu am vazut sa se deschida singur (am vazut in filmari pe forumurile americane), dar mi s-a intamplat sa se deschida langa mine, cand treceam la ~2 m de masina cu cheia in buzunar si asta de multe ori. Masina a avut cateva updateuri de soft pentru alte probleme si nu a mai facut asa in ultima vreme dar nu sunt convins ca este rezolvata definitiv problema. Din pacate nu stiu cum se poate dezactiva functia aia cu piciorul sub bara spate pentru ca ma streseaza si la inchidere.

L.E:

Edited by mkdan2004
Link to comment
Share on other sites

Eu am pățit în felul următor: soția ține cheia de rezervă intr-un portchei tip portofel din piele sintetică, legată de un inel. Iar portcheiul îl pusese intr-un sertar, unde avea tot felul de... Mă rog, nu știu altele cum sunt, dar ce are a mea în sertarul ăla... Ei bine, inghesuind-ul printre toate acareturile alea, când impingea sertarul, inelul metalic apăsa prelung pe butonul de deschidere al haionului, iar eu l-am găsit de câteva ori deschis. După ce mi-am dat seama, a mutat portcheiul într-o cutie de metal și de atunci nu s--a mai întâmplat.Nu zic că nu există și alte cauze tehnice; eu doar am relatat ce am pățit. Nu strică o verificare în plus! Edited by drrond7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.