Jump to content

problema Apple Carplay


Wolfie

Recommended Posts

Salut,

 

Am fost cu masina ( 07.2016 GC 430xd) la revizie la un service autorizat cunoscut si am observat imediat cum am luat-o ca nu mai merge carplay-ul (apare not available in iDrive). Acesta era activat din fabrica, nu codat ulterior. De fapt au fost resetate setarile (sterse telefoanele imperecheate, sterse posturile de radio favorite, etc.). Nici wifi-ul masinii nu mai este vizibil pe telefon. Am sunat la service si mi-au spus ca ei nu au facut nimic masinii in afara schimbului de ulei si filtre si ca trebuie sa fac programare la resoftare sau update. Nu stiu in ce data, 4-8 ore lasata masina, costuri, etc.

Din punctul meu de vedere am lasat-o cu carplay-ul functional.

 

Ati mai intalnit aceasta problema? Cum s-a rezolvat?

 

Multumesc.

Edited by Wolfie
Link to comment
Share on other sites

Salut! Am avut o problema asemanatoare după un update de soft in România. Eu am contul BMW inregistrat in Germania. După update, anumite functionalitati nu au mai fost disponibile. Am mers inapoi la BMW, in București, și au zis ca ei nu au făcut nimic, decât update-ul care a "venit" când s-au conectat la mașina.

Am sunat la support in Germania, mi-au deschis un caz, problema s-a rezolvat "over the air" in vreo 3 săptămâni, mi-au făcut update remote.

Deși și nemtii și romanii se "jura" ca nu este nici o diferența între softul pt De și cel pt EE, in practica, este diferența....

 

 

Multumesc pt. raspuns.

Si a mea tot din Germania este venita, dar cumparata SH de la dealerul din Romania. Contul este tot pe Germania facut. Am intrat din nou in cont si carplayul este in continuare activat. Stiam ca se activeaza "for life", dar am intrat gandindu-ma ca s-a schimbat politica.

Pot vorbi in engleza cu suportul din Germania? Ca germana nu stiu. Ii sun din meniul masinii :) sau de pe telefon?

Edited by Wolfie
Link to comment
Share on other sites

nu are nicio treaba cu EE vs. DE, astea sunt de domeniul "flat earth"

 

ceea ce s a intamplat cel mai probabil a fost ca masina a fost conectata la ISTA online ( pentru revizie zic/au vrut ei) insa ISTA a mai facut si alte proceduri in backgroupd (sau nu) care au dezactivat/anulat anumite functii. Din moment ce functiile/optiunile sunt oficial cumparate de la BMW, problema se rezolva foarte usor tot de catre BMW. Provisioning over the air cum s a intamplat in cazul de mai sus sau dus masina la service autorizat BMW si conectata iarasi la ISTA online (cel mai probabil aici vor vrea sa faca si un full update ca sa fie siguri).

 

asta se intampla cand folosesti scule despre care nu ai habar sau ai dormit la training-uri!

Edited by SKW
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.