Jump to content

Probleme franare


Alexandru98

Recommended Posts

Buna seara, am si eu o problema si anume atunci cand franez, masina franeaza destul de ciudat. Totul a inceput cu schimbatul anvelopelor deoarece la viteze de peste 120 km/h masina vibra in ultimul hal si nu se putea merge cum trebuie cu ea, am rezolvat problema dupa ce am schimbat toate cele 4 anvelope (domnul de la vulcanizare mi-a spus ca toate anvelopele erau deformate), tin sa precizez ca sunt noul proprietar si masina nu a ajuns din vina mea asa. Dupa ce am rezolvat problema cu anvelopele si cu vibratiile care apareau la viteze de peste 120km/h s-a mai diminuat putin si franarea "in suturi". Am lasat-o putin moale cu franarea aceasta in suturi si am fost sa ii schimb kit-ul la caseta de directie la un service specializat bmw. Acolo i-am explicat baiatului care s-a ocupat de schimbarea kit-ului la caseta de problema asta cu franarea in suturi(spun asta deoarece masina nu franeaza lin ci sacadat), iar el mi-a spus ca nu este neaparat de la placute si discuri ovalizate ci aceasta problema ar putea sa fie si din bucse / brate. Acum vreau sa va intreb pe voi..., baiatul de la care am cumparat masina a schimbat bratele acelea superioare si a pus niste brate din punctul meu de vedere mediocre/slabe TRW, baiatul de acolo mi-a zis ca doar cele originale sunt bune deoarece cele aftermarket au bucsile foarte moi iar atunci cand motorul se incalzeste automat degaja caldura spre ele se inmoaie si ele si automat am o franare sacadata. Am tinut sa intreb si pe cineva de aici inainte de a lua decizia sa schimb discurile/placutele sau bratele. Tin sa precizez ca masina atunci cand este rece franeaza super bine fara nici macar o problema, volanul nu trepideaza absolut deloc indiferent de viteza,nu simt bataie in pedala de frana. Franarea aceasta incepe sa se simta atunci cand merg cu masina si se incalzeste si atunci cand de ex: pun o frana de la 140 la 80 face foarte urat fata, franeaza neuniform si automat produce niste vibratii. Imi cer scuze ca am scris atat de mult, dar am incercat sa explic cat mai complex problema sperand ca ma poate ajuta cineva. Multumesc frumos si astept raspunsuri/pareri.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.