Jump to content

AdBlue


razvansmk

Recommended Posts

ConteazĂŁ, exista posibilitatea sa ĂŽți apara probleme daca bagi de la pompa adblue sau la bidoane din comerț. Probleme de care scapi greu

 

Da, este criza mare asa ca ĂŽți recomand sa ĂŽți faci rezerve.

 

 

Intreb pentru ca tocmai ce am comandat pe original si imi spunea o cunostinta "n ai treaba,du te la pompa la Rompetrol/Lukoil pentru ca e aceeasi chestie. Stiam ca la BMW/Audi se duc pompele de Adblue daca te joci cu ce bagi.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Nu doar la Bmw audi. La toate reprezentantele, la Ford cred ca am schimbat câteva sute de sisteme adblue complete. La Bmw apare mesaj ca adblue nu este calitativ si de abia scapi de mesajul ala fĂŁrĂŁ sa te apuci sa schimbi din piesele sistemului de adblue. E ca si cum s ar defecta sistemul de injectie din cauza ca bagi motorina proasta, asa se intampla cu adblue. Ăștia care zic ca e același lucru, sunt aia care zic ca te fura reprezentantele si ca vor sa te fure sa iei adblue scump de la ei.. total gresit. Este mai scump adblue la reprezentanta, dar e ce trebuie fata de ce porcarii sunt in comerț sau la pompele de la benzinĂŁrii.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Iti bati joc de masina daca bagi de "unde apuci" cum ti se recomanda.

Risti extrem de mult sa-ti apara eroare de "AdBlue" neconform.

Eu am gasit azi la AutoKarma cu 32 roni bidonul de 1,89 L, mi-au zis ca nu se mai gaseste cel de 10 l pe care in primavara trecuta l-am luat cu 100 RON 😄

La reprezentanta am sunat si-mi vindeau doar acelasi bidon de 1,89 L la 47,99 RONI.

Cel de 10 L se pare ca nu mai exista in stoc nicaieri.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

astea-s povesti de adormit copiii. AdBlue are compozitia identica, indiferent de unde il cumperi (din surse oficiale, imbuteliat etc, nu de la coltul strazii). N-a inventat BMW vreun AdBlue special. Majoritatea AdBlue, cel vandut la bidoane in benzinarii, este produs de aceiasi producatori, ca cei care produc si cele imbuteliate in bidoane BMW OE si majoritatea sunt in zona Balcanilor (Serbia, Muntenegru). Am 90.000 de km facuti cu AdBlue de unde apuc si n-am avut probleme.

Pompa de AdBlue se strica pentru ca este prost conceputa, ca tot uree si apa ionizata pui.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Luciosu said:

astea-s povesti de adormit copiii. AdBlue are compozitia identica, indiferent de unde il cumperi (din surse oficiale, imbuteliat etc, nu de la coltul strazii). N-a inventat BMW vreun AdBlue special. Majoritatea AdBlue, cel vandut la bidoane in benzinarii, este produs de aceiasi producatori, ca cei care produc si cele imbuteliate in bidoane BMW OE si majoritatea sunt in zona Balcanilor (Serbia, Muntenegru). Am 90.000 de km facuti cu AdBlue de unde apuc si n-am avut probleme.

Pompa de AdBlue se strica pentru ca este prost conceputa, ca tot uree si apa ionizata pui.

@LuciosuTradu-mi in acest caz te rog eroare de mai jos:

 

tixhr5596674423828954240.jpg

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Google is your friend

 

https://services.totalenergies.uk/adblue-what-made-how-work

 

No, there are several different types of AdBlue. These are differentiated by International Organisation for Standardisation (ISO) 22241 numbers. Modern diesel cars run on ISO-22241-1, ISO-22241-2 or ISO-22241-3. Make sure you check your vehicle handbook to find out which type your car needs

Uite asa ai mai aflat chestii noi. 
 

1. te uiti in manual, pentru a vedea ce standard ai nevoie (ISO numar)

2. Te duci la benzinarie, te uiti pe bidon sa vezi daca e acelasi standard

 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Luciosu said:

Google is your friend

 

https://services.totalenergies.uk/adblue-what-made-how-work

 

No, there are several different types of AdBlue. These are differentiated by International Organisation for Standardisation (ISO) 22241 numbers. Modern diesel cars run on ISO-22241-1, ISO-22241-2 or ISO-22241-3. Make sure you check your vehicle handbook to find out which type your car needs

Uite asa ai mai aflat chestii noi. 
 

1. te uiti in manual, pentru a vedea ce standard ai nevoie (ISO numar)

2. Te duci la benzinarie, te uiti pe bidon sa vezi daca e acelasi standard

 

Nu e mai usor sa cumperi direct asta, si sa nu-ti mai faci nici o grija :D

83190441139-464x441.jpg

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Fiecare face cum crede, eu personal, nu vreau sa dau 400 de lei pe pipi, asa ca imi iau ori la 10 litri de la OMV/Mol ori la Rompetrol la pompa. Cel mai mult am dat 99 de ron la Omv, cand era criza de AdBlue, pe bidonul de 10 litri. Fac intre 40 si 50 de mii de kilometri pe an, cu diesel-ul, deci is multe plinuri de Adblue. 10 litri ma tin cam 7500 de km.

Dar eu personal, n as da 40-50 de lei pe asta de 1,67 l 🙂

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Luciosu said:

Fiecare face cum crede, eu personal, nu vreau sa dau 400 de lei pe pipi, asa ca imi iau ori la 10 litri de la OMV/Mol ori la Rompetrol la pompa. Cel mai mult am dat 99 de ron la Omv, cand era criza de AdBlue, pe bidonul de 10 litri. Fac intre 40 si 50 de mii de kilometri pe an, cu diesel-ul, deci is multe plinuri de Adblue. 10 litri ma tin cam 7500 de km.

Dar eu personal, n as da 40-50 de lei pe asta de 1,67 l 🙂

Te inteleg perfect si-ti respect alegerea mai ales daca niciodata nu ai avut probleme sa-ti dea erori masina cu Ad Blue-ul introdus

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.