Jump to content

De ce resetarea adaptarilor functioneaza cu Launch X431, dar nu cu ISTA/INPA?


Recommended Posts

La un BMW e46 318i N42B20A, care are o vibratie la ralanti(fara erori afisate la diagnoza) o resetare a adaptarilor cu Launch X431 a facut instant motorul sa mearga ca nou, fara pic de vibratie, timp de vreo ora. 

Oricat m-am chinuit eu sa resetez cu ISTA-D si INPA, nu am reusit sa scap de vibratia aia nici macar pentru 5 secunde. 

Ce naiba face Launch-ul si nu face INPA/ISTA? Posibil sa reseteze ceva parametri extra?

Ca idee, suspectez ca motorul ar trage aer fals pe undeva.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Horus said:

La un BMW e46 318i N42B20A, care are o vibratie la ralanti(fara erori afisate la diagnoza) o resetare a adaptarilor cu Launch X431 a facut instant motorul sa mearga ca nou, fara pic de vibratie, timp de vreo ora. 

Oricat m-am chinuit eu sa resetez cu ISTA-D si INPA, nu am reusit sa scap de vibratia aia nici macar pentru 5 secunde. 

Ce naiba face Launch-ul si nu face INPA/ISTA? Posibil sa reseteze ceva parametri extra?

Ca idee, suspectez ca motorul ar trage aer fals pe undeva.

 

 

Salut,

Ce interfata folosesti? Probabil nu ai instalate corespunzator cele 2 aplicatii sau partea de comunicare cu interfata nu se realizeaza corect.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Un cablu d-asta:

 res_7478f0433584585ada714c6543e6a77e.jpg

 

Cablul merge, se conecteaza, afiseaza parametri, sterge erori, etc.

Eu ma gandesc ca Launch-ul poate face ceva extra, nefiind specializat pe BMW, poate i-au implementat si alte chestii pe care le reseteaza cand vine vorba de adaptari.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Horus said:

Un cablu d-asta:

 res_7478f0433584585ada714c6543e6a77e.jpg

 

Cablul merge, se conecteaza, afiseaza parametri, sterge erori, etc.

Eu ma gandesc ca Launch-ul poate face ceva extra, nefiind specializat pe BMW, poate i-au implementat si alte chestii pe care le reseteaza cand vine vorba de adaptari.

 

Salut,

Imcearca sa folosesti Ista P pentru masina ta, si de preferinta cu o interfata serioasa nu cu chinezarii. Nu poti compara un Launch cu jucaria asta de 25 de ron. Pune un Icom cu softurile tale si vezi daca merge.

Link to comment
Share on other sites

Ceva face si ISTA/INPA cu cablul meu, ca vad fuel trimurile resetate la 0 dupa resetarea adaptarilor si parca merge chiar mai urat la ralanti, in prima faza, dupa resetari, pana isi face iar noi adaptari.

Dar nu inteleg ce a putut sa reseteze cu Launch-ul ala de a disparut complet vibratia motorului de la ralanti. L-am intrebat si mi-a raspuns ca "a refacut adaptarile la uzura motorului". Whatever that means...

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.