Jump to content

Cumpar E90/92 330i/325i RWD Manual


De-MaRcOnE

Recommended Posts

Salut,

De ceva vreme sunt in cautarea unui model ca cel din titlu. Caut exclusiv E90 sau E92, si nu ma intereseaza absolut deloc E91 sau E93.

De asemenea nu ma intereseaza versiunile xdrive si automate, vreau strict rwd si manual.

Ca motorizare, lista preferintelor ar fi urmatoarea:
1. 330i N53B30
2. 330i N52B30
3. 325i N52B25

In teorie n-as vrea 325-ul cu N25B30, pentru motivul evident... impozit de 3.0 cu performante de 2.5. Insa aici as vrea sa va intreb si pe voi: excluzand km, dotari, intretinere, etc, deci strict motorizarea in sine, este una la care v-ati uita? V-ar fi pe plac? Eu caut o masina care sa ramana la mine toata viata, si vreau neaparat ultimul aspirat produs. Deci nu ma gandesc neaparat la pretul revanzarii peste 5-10 ani, insa imi surade ideea de a lua un model care va fi din ce in ce mai dorit si mai exclusiv in viitor. Adica sa dau 10-15k acum pe el, si sa valoreze poate dublu in 5 ani, dar nu cu gandul de revanzare, ci doar sa stiu eu ca face atat, daca are logica ceea ce spun 🙂 

Intreb asta pentru ca ar fi una acum la vanzare, insa parca nu ma atrage deloc 325-ul cu N25B30. Din punctul meu de vedere este un model compromis si nu va fi niciodata dorit, ca sa zic asa. Si da, stiu ca-i pot schimba admisia, insa vreau o masina stock stock stock, pe care sa o tin asa.

Iar ca dotari, nu am nimic "must have". Chiar as prefera fara navi, ca arata mai clasic si parca imbatraneste mai bine. Scaunele sport ar fi dragute, dar nu ma cramponez in ele.

Insa la mentenanta as vrea ca un 330 sa aiba HPFP schimbata in recall, sau un 325 sa aiba pompa de apa electrica inlocuita la un interval de km rezonabil.

Link to comment
Share on other sites

Coupe, manual 3.0 , despre "dau 10-15k acum pe el, si sa valoreze poate dublu in 5 ani" poate daca nu ai faci nimic. In 5 ani o să ceară ceva bani așa că posibil in final după ce tragi linie să ieși pe zero. As zice sa cauți pe afara mașina , posibil sa găsești și la noi dar mai greu.Pe de altă parte la 10-15k te mai chinui un pic și iei un E24 și acolo ai ceva clasic in adevăratul sens.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Update:

Dupa multe luni de discutii, am reusit sa iau 325-ul colegului de forum @crtir 

Deja am facut 500km cu masina, urmand sa mai pun cateva sute azi, in drum spre Bucuresti. O dulceata de masina 🙂

Cat despre thread, mai caut doar un 330i, rwd, manual, cu motorul N52B30; fie E90 sau E92. Nu ma intereseaza alta motorizare, model sau automate ori xdrive. Avand 325-ul, nu ma agit prea tare cu cautarile acum... daca apare ceva pe forum, bine, daca nu, probabil o sa caut mai activ prin iarna pe site-uri externe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.