Jump to content

sfaturi tunning 316 (1997)


danvfd

Recommended Posts

salut fanii Bmw...

De curand am intrat in posesia unui Bmw 316 din '97, motor de 1600, 75 kw.

M-ar interesa ce modificari i-as putea aduce la motor pentru a mai castiga 20-30cp si daca se merita sa investesc bani...sunt constient ca se va marii consumul de benzina dar parca 105cp nu sunt de ajuns.....Va multumesc anticipat....

Link to comment
Share on other sites

in primul rand trebuia sa te gandesti ca nu vei fi satisfacut de performantele masinii inainte de achizitionare...

apoi, nu prea ai ce imbunatatiri sa-i aduci(bagi bani degeaba-n el), cel mai practic ar fi sa-i schimbi motorul in functie de preferinte (1,8-16V/2000/2500/2800 sau....///M) :blink:

Link to comment
Share on other sites

schimba motorul, sunt ieftine motoarele sh de bmw si poate recuperezi din bani si din al tau (eventual daca cumperi de pe la dezmembrari o sa accepte schimburi cu anumite diferente). un raport foarte bun consum/performante este la 1.8is de 136 cp, defapt consuma cat al tau :blink:

motorizarea mea preferata din cate am mers (in afara de M3) a fost, insa, 2.8-ul. absolut superb, mult cuplu, foarte rapid, nu se compara cu 2.5-ul desi pe hartie pare apropiat. dar consumul urban pentru bucuresti era undeva peste 16.

Link to comment
Share on other sites

Sunt intr-u totul de acord cu ce a spus teddy cu cateva amendamente...

1. Consumul de 18 IS e putin mai mic decat la 16 al tau pt ca bmw-urile de 16 sunt un pic submotoruzate...

2. 318 IS are 143 de cai nu 136.

3. 328 are motorul de la 325 doar rapoartele cutiei sunt altele... ( intr-adevar pe hartie par apropiate... 328 n-am avut...)

 

Ca un plus peste ce s-a spus te-as sfatui sa-ti iei macar un 2500.

 

Am avut318 IS si nici la ala nu poti sa spui ca trage.... Acum am 325 si se simte diferenta ca de la cer la pamant.

 

Daca al meu trage cum trage ( de rupe ) stau si ma intreb cum o fii un M.... :blink:

( sper sa aflu si sa-mi apartina...)

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

va multumesc de sfaturi....pana la urma cred ca am sa merg cu motorul asta ceva timp ,pana ma obisnuiesc pentru ca nu am mai avut bmw pana la ora actuala si tocmai de aceea am ales un 1.6 ( asta a fost sfatul amicului care m-a ajutat) apoi am sa incerc sa ii schimb motorul.....

daca mai aveti si alte sugestii le astept cu mare placere.....

 

bafta multa

Edited by danvfd
Link to comment
Share on other sites

va multumesc de sfaturi....pana la urma cred ca am sa merg cu motorul asta ceva timp ,pana ma obisnuiesc pentru ca nu am mai avut bmw pana la ora actuala si tocmai de aceea am ales un 1.6 ( asta a fost sfatul amicului care m-a ajutat) apoi am sa incerc sa ii schimb motorul.....

daca mai aveti  si alte sugestii le astept cu mare placere.....

 

bafta multa

261451[/snapback]

 

 

De la 316 pana la 325 au aceeashi cutie Getrack 250 deci daca vrei poti schimba doar motorul si evacuarea atat. Nu e scump.... Prost sfat ti-a dat prietenul ala al tau. Asha mi-am furat-o si eu cu 318 IS... Tot la sfatul prietenilor ( gen consum lipsa de experienta pe Bmw , etc...). Nashpa , tzeapa..

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

....nici o sugestie?.....

261514[/snapback]

[/quote :blink: io am 18is si mam obisnuit, are cineva pe acasa un2.5 ,24 valve, merge si fara vanos

261518[/snapback]

 

 

... pai normal ca merge si fara vanos ca nu toate 325-urile au avut vanos de la inceput... Din 92 si cred ca pana in septembrie 93 toate au fost fara vanos...

Link to comment
Share on other sites

:blink:

... pai normal ca merge si fara vanos ca nu toate 325-urile au avut vanos de la inceput... Din 92 si cred ca pana in septembrie 93 toate au fost fara vanos...

261736[/snapback]

:) si ai cumva prin debara unu? :)

Link to comment
Share on other sites

:)

:D  si ai cumva prin debara unu? :)

261742[/snapback]

 

 

 

LOL... Pai asta credeam ca ai vrut sa sugerezi :)).... Ca e o piesa care se poate pune sau scoate :))... Un fel de turbo :)) ... Si nu te mira... I-am auzit pe unii care creaeau ca Vanos se numeshte turbina la BMW :D) :blink:

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

De la 316 pana la 325 au aceeashi cutie Getrack 250 deci daca vrei poti schimba doar motorul si evacuarea atat. Nu e scump.... Prost sfat ti-a dat prietenul ala al tau. Asha mi-am furat-o si eu cu 318 IS... Tot la sfatul prietenilor ( gen consum lipsa de experienta pe Bmw , etc...). Nashpa , tzeapa..

261735[/snapback]

salut...am si eu inca o intrebare.....nu se merita mai mult sa imi iau un bmw deja cu motoru pe el decat sa pierd eu timp si bani cu schimbarea altui motor pe masina pe care deja o detin....adica daca vreau un motor de 2000cm sa imi iau un 320...decat sa pun un motor de 320 pe masina pe care o am......astept rasp....bafta multa

Link to comment
Share on other sites

salut...am si eu inca o intrebare.....nu se merita mai mult sa imi iau un bmw deja cu motoru pe el decat sa pierd eu timp si bani cu schimbarea altui motor pe masina pe care deja o detin....adica daca vreau un motor de 2000cm sa imi iau un 320...decat sa pun un motor de 320 pe masina pe care o am......astept rasp....bafta multa

261770[/snapback]

acum depinde cum arata pisicu care il ai, daca arata impecabil schimbai motorul ,decat sa iei una cu motor mai mare si sa trebuiasca sa bagi bani in vopsea ,tapiterie si multe altele :blink:

o poza nu ai si tu cu ea?

Link to comment
Share on other sites

LOL... Pai asta credeam ca ai vrut sa sugerezi :)).... Ca e o piesa care se poate pune sau scoate :))... Un fel de turbo :)) ... Si nu te mira... I-am auzit pe unii care creaeau ca Vanos se numeshte turbina la BMW  :D) :blink:

261750[/snapback]

:D :) aia care care le stiu ei pe toate :)

Link to comment
Share on other sites

acum depinde cum arata pisicu care il ai, daca arata impecabil schimbai motorul ,decat sa iei una cu motor mai mare si sa trebuiasca sa bagi bani in vopsea ,tapiterie si multe altele :blink:

o poza nu ai si tu cu ea?

261836[/snapback]

ok...am sa atasez in cursul zilei de astazi cateva poze cu masinuta....Bafta

Link to comment
Share on other sites

ahaaa te stiu din trafic omule,superb E36 parerea mea nu il vinde,schimbai motorul

262199[/snapback]

 

 

salut......ca idee, cam cat m-ar duce un motor de 2000 cm si ce sanse am sa-l gasesc bun si repede?....trebuie sa iau si chestiile astea in calcul...asa daca aleg varianta sa-l vand imi este mult mai usor sa-mi achizitionez altul cu un motor mai mare....sunt in dubii....mai ales ca pana sa il iau eu, fostu' propietar a bagat cam 1000 E in el.......arcuri, amortizoare, jante.....etc....Astept sfaturi.....o zi buna tuturor....

Link to comment
Share on other sites

ahaaa te stiu din trafic omule,superb E36 parerea mea nu il vinde,schimbai motorul

262199[/snapback]

salut......ca idee, cam cat m-ar duce un motor de 2000 cm si ce sanse am sa-l gasesc bun si repede?....trebuie sa iau si chestiile astea in calcul...asa daca aleg varianta sa-l vand imi este mult mai usor sa-mi achizitionez altul cu un motor mai mare....sunt in dubii....mai ales ca pana sa il iau eu, fostu' propietar a bagat cam 1000 E in el.......arcuri, amortizoare, jante.....etc....Astept sfaturi.....o zi buna tuturor....

262421[/snapback]

nici un raspuns?......

Link to comment
Share on other sites

daca pui 2000cmc tre` sa schimbi toata transmisia pana in spate inclusiv diferential

LE: era pe forum cineva ce avea de vanzare un motor 2000cmc 24v cu vanos (400euro mi se pare ca cerea), poate are si transmisia.. baga-te pe "Search" :blink:

Edited by zody
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.