Jump to content

My 540dx g30


bobox

Recommended Posts

Salutare tuturor,

m-am gandit sa deschid acest topic mai mult in ideea de a oferi unui posibil viitor proprietar un istoric cat mai bine documentat a masinii, atunci cand ii va veni sorocul. Pe mine m-a ajutat asa ceva acum 5 ani cand am luat F10-le de la @bomb3009

F10-le a dus o viata buna si linistita alaturi de mine timp de 5 ani sau ~70000 km, ba mai mult, dpdv estetic a plecat ceva mai bine.

La inceputul anului am maritat-o, iar din iunie am ales sa merg la drum cu un G30 540dx dupa o lunga batalie intre X3 si 5 Series. Cred totusi ca am facut o alegere grozava cu seria 5.

Poze inainte de a ajunge masina la Autohaus Isernhagen (de unde am luat-o eu): https://drive.google.com/drive/folders/10SQHq9_mk7k4x5BvNpHBsRQUszBn7Xc_?usp=drive_link

Poze de dupa ce au cosmetizat-o cei de la Autohaus: https://drive.google.com/drive/folders/1yn7Q_YnaMsLJGMPaxSuB6wyHwIyFE_L8?usp=drive_link

Am facut putin research legat de proprietarul din Germania si am descoperit ca este VP la o companie care se ocupa cu comercializarea stivuitoarelor si nu prea i-a pasat de masina, desi istoricul de service arata ca mentenantele au fost facute de cele mai multe ori la timp (la 30 000km conform BMW cu depasiri de cateva sute de km - lucru cu care nu-s tocmai impacat). Nu are rost sa mai atasez PDF-ul, il am salvat in caz de necesitate. A schimbat parbrizul, niste cauciucuri, a avut niste mici probleme cu AC-ul si a schimbat articulatia la cardan. In rest nimic iesit din comun. Durerea in pix se poate vedea in pozele de dinainte de cosmetizare. Nu cred ca e genul care sa intretina o masina cu pasiune. 

Am luat-o la ~90500 km, iar primul lucru pe care l-am facut a fost sa schimb cauciucurile. Desi aveau "carne" pe ele, profilele erau diferite, din ani diferiti si nu am vrut sa am probleme de diferential. La momentul curent e incaltata cu anvelope de vara Continental Premium Contact 6 SSR cu * astfel:

Fata: 245/40 R19

Spate: 275/35 R19

Desi dealer-ul spune ca urmatorul schimb de consumabile sa fie facut in 2024 in iulie, i-am schimbat consumabilele inclusiv uleiul la diferential. Toate consumabilele sunt OE.

I-am montat folii omologate, iar masina arata asa:

cufolii.thumb.jpg.c9a771b94036cd656ed21ada66c3d5ad.jpg

Acum cateva saptamani am reusit sa rup un runflat, intr-o groapa. Multumesc CNAIR pentru cadou. Am schimbat cauciucul, am indreptat janta (care se ovalizase doar) si totu-i in parametrii normali acum.

SSRrupt.thumb.jpg.4a8b926b7c725e98dbc96b7fc7b695a5.jpg

Pentru iarna am cumparat un set de jante R18 originale de aliaj, iar legat de anvelope inca ma gandesc ce sa iau, mai am timp pana la iarna.

Legat de interior, l-am aspirat, curatat si hidratat cu produse de la Koch Chemie. 

  • Top Star - plastice
  • Pol Star - curatat textile si piele
  • Leather Star - hidratare piele

Urmatoare interventie mai mare va fi schimbul de ulei la cutie, dar astept sa fac macar 100 000km cu ea. Momentan sunt la 94 000 si ceva.

Optiuni avem urmatoarele:

https://bimmer.work/vin/b1e37aed43e2e387f42015c652eadcaf9/options/

Drive: xDrive

Series: G30

Transmission: Sport-Aut

Color: Sapphire black metallic - 475

Upholstery: Exclusive leather nappa black / exclusive seam piping in contrast - LZFK

Production date: 11.07.2019


Special equipment ex works:

1CA Selection of COP relevant vehicles

1CB CO2 scope

230 Additional scope EU-specific

248 Steering wheel heating

29G BMW 19"LM wheel, multi-spoke 633

258 Runflat Tyres

2NH M sports brake

2TB Sports automatic transmission

2VB Tire pressure display

2PA Locking Wheel Bolts

302 Alarm system 

316 Automatic tailgate operation

319 Integrated universal remote control

322 Comfort access

323 Soft-close automatic doors

346 Chrome Line exterior

403 Electric glass roof

423 Velor floor mats

428 Warning triangle and first-aid kit

441 Smokers Package

453 Air-conditioned front seats

456 Comfort seat with memory

465 Through-loading system

4HA Heated seats front and rear

4LF "Fineline Ridge" wood finish

4M5 Individual instrument panel. Leather-covered

4NB Automatic air conditioning with 4-zone control

4NM Ambient Air package

4T7 Massage function for driver and front passenger

4T8 Automatically dimming exterior mirrors

4U0 Galvanic application of controls

4UR Ambient interior light

4UY Ski and snowboard bag

548 Kilometer speedometer

552 Adaptive LED headlights

5A1 LED fog lights

5AC High-beam assistant

5AL Active Protection

5AT Driving Assistant Plus

5DN Plus parking assistance system

610 Head-Up Display

650 CD drive

654 DAB tuner

688 Harman/Kardon Surround Sound System

6AC Intelligent Notcall

6Ae Teleservices

6AK Connected Drive Services 

6c4 Connected Package Professional

6NW Teleplace With Wireless Charging

6u3 BMW Live Cockpit Professional

6U8 BMW Gesture Control 

710 M Leather Steering Wheel

775 RACK HIMM Aion package

7R7 Innovation Package

7S2 Luxury Line 

801 country version Germany 

851 Language version German 

879 On-board literature, German 

8EK Dummy SALAPA 

8KB Oil maintenance interval 24 months/25,000 km 

8R9 Refrigerant R1234yf 

8TF Active pedestrian protection 

9BD Business Package 

9D5 Entertainment Package

9LC BMW Live Cockpit ConnectedDrive

A090 AGM battery 90 Ah

 

Edited by bobox
Link to comment
Share on other sites

salut, arata superb sa o stapanesti sanatos

un alt lucru bun parerea mea e ca ai id7 desi nu e lci, parca prin 2020 au bagat id7 si din 21 lci.

legat de faptul ca a depasit cu cateva sute de km schimbul nu ar trebui sa conteze. in garantie ai voie sa fii cu schimbul de ulei la -1000km in rosu si nu afecteaza garantia.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Viper05 said:

salut, arata superb sa o stapanesti sanatos

un alt lucru bun parerea mea e ca ai id7 desi nu e lci, parca prin 2020 au bagat id7 si din 21 lci.

legat de faptul ca a depasit cu cateva sute de km schimbul nu ar trebui sa conteze. in garantie ai voie sa fii cu schimbul de ulei la -1000km in rosu si nu afecteaza garantia.

Salutare & merci frumos. Da, asta mi s-a parut ciudat id7 pe model 2019, dar nu ma plang 🙂 iar schimburile se vor face in limita a 10000km, asa cum am facut mereu. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Idrive 7 impreuna cu Virtual Cockpit de pe LCI au fost instalate pe modelele non LCI de G30 incepand cu toamna lui 2019. Principalele avantaje ale unitatii Idrive 7 fata de NBT EVO id6 ar fi:

-Android Auto wireless (pe langa Carplay Wireless ce exista inca de la NBT Evo (oct 2015 debut pe seria 7 G01/02) pe BMW)

- Ecran mai mare (12' fata de 10,2'' parca)

- Rezolutie mai buna a displayului (impreuna cu camere de calitate mai buna)

- Functie de drive recorder (poate inregistra traficul)

- Functie de navigatie mai complexa

- CPU mai puternic ....

- Functii / Optiuni ce pot fi cumparate din Connected Drive Store (mai multe fata de NBT Evo)

.... or mai fi ... dar de astea te lovesti mult mai des.

Cine are noroc ... are 😉

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.