Jump to content

Android Auto - nu mai merge vocea


Romulus

Recommended Posts

De ceva vreme, caut cauza pentru care vocea de la Google Maps pe Android auto nu mai este prezenta. Face BOOONG, dar nu mai spune nimic. Nu ca m-ar deranja dar nu inteleg. Mentionez ca e si un ceas samsung imperecheat cu telefonul samsung. 

Ce anume sa caut, ce setari si unde?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Romulus said:

De ceva vreme, caut cauza pentru care vocea de la Google Maps pe Android auto nu mai este prezenta. Face BOOONG, dar nu mai spune nimic. Nu ca m-ar deranja dar nu inteleg. Mentionez ca e si un ceas samsung imperecheat cu telefonul samsung. 

Ce anume sa caut, ce setari si unde?

Ai incercat de la masina dupa ce auzi acel ''BOOONG" sa invarti de volum catre mai tare ?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Claudius00 said:

Ai incercat de la masina dupa ce auzi acel ''BOOONG" sa invarti de volum catre mai tare ?

Stiu asta de pe vremea E60-ului, dar parca am vazut prin iDrive, volum separat pentru telefon si navigatie. Si nu erau pe zero. Am sa verific ambele ipoteze.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Claudius00 said:

Eu nu am gasit, dar in timpul notificarii de la navigatie (indiferent ca e maps sau waze) daca dai de volum ii poti ajusta volumul navigatiei. 

Subscriu. E vorba de volumul la voce vs volumul la muzica de exemplu. Similar in timpul unui apel.

Edited by CosminEU
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, dismalskin said:

poate fi si pentru ca ai voice over bluetooth in tel, si daca in masina esti pe radio, este posibil ca aceasta sa fie cauza
teoretic este posibil, in functie de telefon setat mereu pentru vocea prin speaker-ul telefonului...

 

Nu stiu ce inseamna "voice over bluetooth" ai putea sa dai mai multe detalii? Unde sa verific si ce anume?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ciprian01 said:

E simplu, face downsize la sunet cand vorbesti. Iti explica colegii. Oricum, si topicurile astea sunt bune pentru atras oamenii in discutii, reload de paginii, you work smart boy 😄 

Ce pot eu sa iti spun, ca ma ajuta pe mine reload-ul de pagini. Iar pe Bavaria pentru o luna gratis de reclama, nu cred ca ii ajuta prea mult. Iti si arat statisticile de la bannere.

9TuKloX.png

Aproape 5 milioane de impressions si cam 1.000 de clicks. Probabil au cumparat 2 de la ei, si asta in cel mai bun caz. Nu ma chinui cu nimic.

5 minutes ago, Ciprian01 said:

E simplu, face downsize la sunet cand vorbesti

Dar unde este asa setare? Se refera la ce voice? La compresie peste BT?

Link to comment
Share on other sites

On 11/28/2023 at 4:18 PM, Romulus said:

Nu stiu ce inseamna "voice over bluetooth" ai putea sa dai mai multe detalii? Unde sa verific si ce anume?

cand ai telefonul conectat la bluetooth-ul masinii (al dispozitivului) care implicit reda sunetele telefonului.

Daca esti pe radio sau navigatia clasica, nu are acces la partea media/bluetooth (nu sunt sigur cum functioneaza pe cele cu Android auto), adica daca poate gestiona 2 sau mai multe dispozitive simultan. Normal pentru Android auto ar fi de asteptat sa considere telefonul ca navigatia masinii si sa mearga precum navigatia clasica
Eu, la NBT pt a eschiva situatia, am folosit rutina si este setata ca atunci cand WAZE sau Maps e conectata la masina, sa redea sunetul prin speaker-ul telefonului, pentru a functiona mereu


 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.