Jump to content

Faruri Laserlight cu Selective Beam


Recommended Posts

Bună seara,

deschid acest topic deoarece am o problemă cu farurile.

Este vorba despre un X7 40i, cu faruri Laserlight.

Am observat ca, atunci când setez faza lungă automată, ea funcționează doar în modul ON/OFF, în funcție de faptul dacă am mașini care vin din sensul opus. Deci doar se aprinde și se stinge.

In loc sa se stingă de tot, ar trebui sa “blureze” mașina din față, lumina înconjurând mașina care vine, apoi luminând din nou și acea zonă, după ce mașina a trecut.

Aceasta funcție se numește Selective Beam, și nu am reușit nici cum să o fac să meargă. 
 

Mașina a fost cumpărată de la BMW Bavaria București, și dânșii mi-au zis ca dacă nu apare o eroare sau o defecțiune ei nu intervin. 

Poate fi vorba de un update de soft? Sau de codare? 
Mașina este recent ieșită din garanție, și nu aș vrea să risc să stric ceva.

Imi dați un sfat? 

Multumesc 

Link to comment
Share on other sites

Păi dacă într-adevăr e cum zici tu, e clar ca e o problema, nu tre să apară eroare ca să ți zică ca nu funcționează un sistem :)). 
 

Greu de spus de aici ce ar fi de făcut.. eu m as duce cu programare in service cu solicitarea ca funcția respectivă nu funcționează conform, știu e greu de testat, insa ar fi bine sa faci o filmare pe noapte. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, johnny_bravo01 said:

Am observat ca, atunci când setez faza lungă automată, ea funcționează doar în modul ON/OFF

Daca masina a fost produsa pentru piata nord americana, ei nu au decat on/off. daca a fost produsa pentru europa poate este doar codata asa.

 

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Mulțumesc pentru răspunsuri,

Pt Viper05

confirm, farurile sunt pe Auto și Highbeam assist este pe on (butonul de pe semnalizator). Știu, așa ar trebui, dar nu o face. Face doar ON/OFF simplu, fără decupare.

Pt WIN60

din păcate cei de la bavaria sunt foarte reticenți să intervină pe probleme de genul. Am mai avut o problemă cu senzorul de lumina pt faruri, care nu stingea nici o data farurile o data ce erau aprinse. Până să accepte să mi-l schimbe a durat ceva.. bineînțeles ca nu exista nici atunci vreun mesaj de eroare/defectiune.


Pt Romulus,

mașina a fost înmatriculată prima oară în Spania, și este produsă pt piața spaniolă. Ulterior a fost importată de cei de la Bavaria și vândută prin programul BMW Premium Selection. Nu am observat să fie produsă pt piața americană, știu ca la început făcusem un check și pe CarVertical.

 

 

Edited by johnny_bravo01
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, johnny_bravo01 said:

Mulțumesc pentru răspunsuri,

Pt Viper05

confirm, farurile sunt pe Auto și Highbeam assist este pe on (butonul de pe semnalizator). Știu, așa ar trebui, dar nu o face. Face doar ON/OFF simplu, fără decupare.

Pt WIN60

din păcate cei de la bavaria sunt foarte reticenți să intervină pe probleme de genul. Am mai avut o problemă cu senzorul de lumina pt faruri, care nu stingea nici o data farurile o data ce erau aprinse. Până să accepte să mi-l schimbe a durat ceva.. bineînțeles ca nu exista nici atunci vreun mesaj de eroare/defectiune.


Pt Romulus,

mașina a fost înmatriculată prima oară în Spania, și este produsă pt piața spaniolă. Ulterior a fost importată de cei de la Bavaria și vândută prin programul BMW Premium Selection. Nu am observat să fie produsă pt piața americană, știu ca la început făcusem un check și pe CarVertical.

 

 

Ia legatura cu colegul @neo_andersson, este cel mai informat pe partea de electrica a bmw-urilor. Iar daca este vre-o potibilitate de a coda farurile cu siguranta te poate ajuta. 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Bună, 

Cu update-ul de soft am o altă problemă. 
În MyBMW am descărcat update-ul, l-a uploadat în sistemul mașinii, dar nu se instalează.

În meniul de update zice ca este “ready to install”, și ca atunci când se va putea instala voi primi o notificare. 
Și a rămas la stepul ăsta. Nu e disponibil nici o dată.

Am citit trebuie să se îndeplinească niște condiții pentru a putea instala un update, temperatura nu foarte scăzută, mașina parcată in plan, cutia în P, și un nivel de încărcare a bateriei corespunzător.

M-am gândit la baterie.. dar în ultimele zile am călătorit peste 1000km și update-ul tot nu se instalează. 

Link to comment
Share on other sites

Nu.. nu îi pot da install. Și-a făcut deja toate checkurile. Zice doar ca atunci când se va putea instala voi primi notificare. 
Pe niște forumuri americane am citit ca depinde de parametrii de mai sus..

Oricum, i-am scris lui neo_andersson, sper să vadă topicul. 
 

Link to comment
Share on other sites

In meniu la functia faruri e pus pe conducere pe partea dreapta?Daca e pus pe partea stanga (UK) farurile nu vor face decat sa comute de pe faza lunga pe scurta si invers fara a mai avea functia adaptive.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.