Jump to content

Șuierat zona geamuri spate X4 F26


sanchez20

Recommended Posts

Salutare ! 

Dețin de 2 luni un f26, pe care am găsit montate deflectoare/paravanturi de aer Heko atât pe fata cât și pe spate.

Distracția începe aici:

Cu ele montate la viteze de peste 90-100 kmh in zona geamurilor spate se aude un vâjâit/suierat destul de puternic și deranjant( geamurile sunt urcate până sus, am remontat deflectoarele - fără succes)

Crezand că scap de problema, am demontat deflectoarele  de pe spate, însă suieratul parca e de doua ori mai puternic ..

ce as putea sa mai verific ? Sa fie chederele prea deformate din cauza acestor accesorii? 

Aveți idee daca se pot înlocui chederele sau e prea dificila manopera ? 

Mulțumesc 

 

Link to comment
Share on other sites

am avut o problema similara la alta masina si problema era pozitia geamului , urmareste cu atentie linia pe care inchide si vei vedea daca e usor deplasat sau lasat  pe o parte . se corecteaza cu un reglaj , rareori e din chedere, nici eu nu observasem si suspectam chederul pana am vazut la jetul cu apa unde era cazut 

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
10 hours ago, Myx said:

am avut o problema similara la alta masina si problema era pozitia geamului , urmareste cu atentie linia pe care inchide si vei vedea daca e usor deplasat sau lasat  pe o parte . se corecteaza cu un reglaj , rareori e din chedere, nici eu nu observasem si suspectam chederul pana am vazut la jetul cu apa unde era cazut 

Salut. Sa înțeleg că ar mai putea fi ridicat, reglat din prinderile macaralei ? Cum ți ai dat seama la jetul de apa ?pătrundea apa in mașină ?

Edited by sanchez20
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, sanchez20 said:

Salut. Sa înțeleg că ar mai putea fi ridicat, reglat din prinderile macaralei ? Cum ți ai dat seama la jetul de apa ?pătrundea apa in mașină ?

am vazut apa pe interiorul geamului , nu ajunsese la bancheta , aveam masina de cateva luni si suspectam chederul , desi arata impecabil . pe la 70 apareau suieraturile cel mai bine testezi cu hartie A4 pe diverse suprafete si vezi unde e slab , la fel poti suspecta o problema cu inchiderea usii la rama si acolo poti face un  test ,poti pune  pe cineva sa mearga in spate si sa vada exact de unde suiera prin apasara usoara poate identifici 

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Myx said:

am vazut apa pe interiorul geamului , nu ajunsese la bancheta , aveam masina de cateva luni si suspectam chederul , desi arata impecabil . pe la 70 apareau suieraturile cel mai bine testezi cu hartie A4 pe diverse suprafete si vezi unde e slab , la fel poti suspecta o problema cu inchiderea usii la rama si acolo poti face un  test ,poti pune  pe cineva sa mearga in spate si sa vada exact de unde suiera prin apasara usoara poate identifici 

Am înțeles, o sa fac aceste verificări. Mulțumesc de răspunsuri, o sa revin cu feedback.

Geamul în macara se poate regla sus jos sau are doar o poziție fixă de prindere ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.