Jump to content

Accident cu masina firmei


Vinti

Recommended Posts

Acum 1 ora vine prietena de la serv. cu masina avariata stanga fata. Accidentul sa produs din cauza unu sofer care nu a acordat prioritate de dreapta. Din ce mi-a zis ea tipu avea viteza si a incercat sa treaca inaintea ei prin intersectie, ea a franat dar degeaba nu a mai putut evita, sa traga de volan nu avea cum ca ea era pe o straduta ingusta cu masina parcate pe stanga si pe dreapta si ala nici macar nu a pus frana tot mai spera ca trece. Nimeni nu a patit nimic. In timp ce mergeam spre scara blocului i-am cerut prieteni dovada de la politie sa vad ce a scris politistu in ea ......acum e surpriza mare......NU AU FOST LA POLITIE !!!! s-au inteles sa se duca maine dimineata, m-au luat toate caldurile nici acum nu m-am linistit, mi-a zis ca si celalalt sofer lucreaza la o firma si daca declara exact cum sa intamplat la politie ramane fara carnet si ca urmeaza sa cada la o intelegere cu ea, ia dat datele personale, de la firma unde lucreaza, nr de tel., am pus mana pe telefon si l-am sunat, i-am zis sa vina cu 1000 euro ca sa nu le zic la politisti ca a incercat minta in declaratie, ma luat cu " mai baiete am si eu o familie daca raman fara carnet raman si fara servici" [ nu m-am putut abtine si l-am injurat, aici am gresit dar aveam o gramada de nervi ] i-ma zis " ma nenorocitule daca in loc sa o lovesti in aripa intrai direct in portiera ce mai faceai atunci" [ masina prietenei mele e un Spark ce siguranta sa ai in ea ]

Ce sa fac, aveti vreun sfat.

Eu sunt pentru "declarat la politie cum sa intamplat"

Sunt sigur ca daca era ea vinovata acum era fara carnet

Edited by Vinti
Link to comment
Share on other sites

Am mai facut eu un bine unuia acum multi ani ca sa nu ii ia carnetul si s-a jurat ca repara masina etc etc, evident dupa politie s-a facut ca ploua si am reparat-o eu......teapa si invatare de minte....fugi la politie, spune ce s-a intamplat si gata, scapi si de fals in declaratii etc...banu' nemuncit costa cel mai mult si eu chiar cred asta. Injuraturile nu iti aduc nimic oricum.
Link to comment
Share on other sites

da! daca mergi la politie dimineata si spui ca accidentul a fost aseara, o sa le ia carnetul amandurora...asa ca ori nu spune, ori declara ca s-a intamplat cu cateva minute mai devreme.

Ca sa nu ii ia carnetul, sa spuna ca s-a intamplat in parcare, ca a vrut sa ocoleasca vreo bordura, sau capac de canal, l-a furat volanul si a intrat in spark-ul stationat....daca e parcare, nu il baga la neacordare de prioritate...

Daca a fost un accident nevinonvat, e pacat sa intre la cheltuieli nenecesare, cand asigurarile pentru asta sunt platite....

Link to comment
Share on other sites

Sa rezolvat problema, am decis sa-l ajutam pe om Am luat aceasta decizie pentru ca am fost placut impresiont de cum a vorbit omu cu noi si nu e genu de om "smecher" ne-a zis ca pur si simplu nu a vazut-o, sa uitat in dreapta inainte sa ajunga in intersectie iar cand sa faca virajul la stanga sa trezit cu masina in fata din aceasta cauza nici nu a apucat sa franeze. A venit la sectie la 8:30 cum am stabilit si a zis domnisoara eu sunt un om cinstit nu vreau sa pacalesc pe nimeni, nu am adus "martori" sa declare altceva, nu am bani sa mituiesc pe cineva, am gresit e numai vina mea acum faceti cum credeti dvs. ca e mai bine dar daca spunem cum sa intamplat trebuie sa zicem ca accidentul sa produs azi dimineata nu aseara ca sa nu aveti si dv. probleme, aseara nu am putut sa vin la politie pentru ca se externa sotia mea si nu avea cine sa o ia de la spital. Am intrat in sectie si a declarat ca a incercat sa evite niste caini care i-au iesit brusc in fata si a atins masina prietenei mele care era parcata. Cand sa plecam acasa ne zice daca poate sa ne ajute intr-un fel....face o pauza si zice....bani nu prea am..... i-am zis ca altadata sa se uite de 2 ori ca poate fi mai grav si am plecat fiecare acasa.

Ce rezolvam daca il lasam fara carnet avand in vedere ca nimeni nu a patit nimic si nu se stie cand se intoarce roata.

Link to comment
Share on other sites

Perfect de acord cu ce zice "io's" mai sus... Legea-i lege pentru toti, indiferent daca e sofer profesionist.. ba as indrazni sa spun "cu atat mai mult". Mare greseala ca nu ati fost la politie sau nu ati completat declaratiile si schimbat asigurarile "pe loc".
Link to comment
Share on other sites

La faze de-astea nu se sta la tocmeala. Nici nu discuti cu el, n-ar trebui sa te intereseze. Eu spun ca ai facut FFFFF rau ca l-ai lasat. Eu intotdeauna m-am dus la politie, chiar si pentru zgarieturi minore. Poate era mai bine pentru mine daca acceptam bani de la om, deoarece in cele din urma nici nu mi-am mai rezolvat zgarieturile pe RCA-ul respectivului. Dar nu am vrut sa risc cine stie ce fel de inventii si sa ies eu vinovat in cele din urma. Nu stii niciodata cu ce specimene ai de-a face.

 

Ma rog, pana n-o patesti odata de unde nu te astepti... Dupa aceea te inveti sa te uiti in toate directiile.

Link to comment
Share on other sites

Pai nu aranjezi pe nimeni. Mergi la politie si mai departe rezolva ei. Tu te duci doar sa iti iei dovada si atat. In rest nu te intereseaza, n-ai obligatia sa faci bine nimanui, atata vreme cat binele pe care il faci s-ar putea sa iti creeze probleme. Iar despre faza ca roata se intoarce, personal nu as cere favoruri nimanui. Am gresit, platesc si gata.

 

Si hai sa fim seriosi, tare vreau sa vad cum aranjezi pe cineva daca tu esti de vina si ala are martori...

Link to comment
Share on other sites

faza cu martorii mai terminat:)) pai cum crezi ca merge justitia in romania?si apoi,nici nu ai nevoie sa zici ca nu esti vinovat..doar sa schimbi contextul unde te incadreaza,f usor de altfel.P.s.iti vin martor daca ai nevoie..bineinteles platestio drumu din cj pana unde ai nevoie+taxa:))..o fuck acuma vad ca esti din cluj ca veneam cu avionul :blink:,asa ca apropo,vezi ca poate intru in tine ca mi se intampla destul de des sa mai frec pe unu altu Edited by grozadan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.