Jump to content

BULGARIA O METODA SALVATOARE SAU NU


pisicutza4me

Recommended Posts

Ca tot se discuta despre inmatricularile in Bulgaria, cei care au inmatriculat masinile prin aceasta metoda sa posteze aici sa dea sfaturi, sa ne spuna care sunt riscurile, ce au facut ei, care sunt metodele sa reduci riscurile, sa nu vina bulgaru sa iti ia masina dupa aia, sa nu puna gaj pe masina la banca, si alte riscuri la care este supus cel care isi inmatriculeaza masina in Bulgaria...
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

dc astepti cam o luna si ceva o sa iti spun eu exact ce si cum:P

ca tre sa imi inscriu ursu' la bulgari....

ca aici e criminala taxa de prima imatriculare....

oricum....dc nu ai incredere in om...din prima vedere...cel mai bine e sa faci cale intoarsa...zic eu, pentru ca pana la urma tu o sa ii vinzi masina omului pt 2-3 zile pana o inscrie ala....asa ca ...

riscu e destul de mare....ca ala de fapt poate sa iti ia si mashina si tu nu poti sa ii faci nimic...pt ca ai contract de vanzare cumparare cu el:P

desi nu prea cred ca ar face asa ceva...dar nu e exclus, asa ca...be careful dc vrei sa faci asa ceva...

i know i will :-s

Link to comment
Share on other sites

dc astepti cam o luna si ceva o sa iti spun eu exact ce si cum:P

ca tre sa imi inscriu ursu' la bulgari....

ca aici e criminala taxa de prima imatriculare....

oricum....dc nu ai incredere in om...din prima vedere...cel mai bine e sa faci cale intoarsa...zic eu, pentru ca pana la urma tu o sa ii vinzi masina omului pt 2-3 zile pana o inscrie ala....asa ca ...

riscu e destul de mare....ca ala de fapt poate sa iti ia si mashina si tu nu poti sa ii faci nimic...pt ca ai contract de vanzare cumparare cu el:P

desi nu prea cred ca ar face asa ceva...dar nu e exclus, asa ca...be careful dc vrei sa faci asa ceva...

i know i will :-s

311193[/snapback]

 

ideea este ca am gasit pe cineva care ti-o inmatriculeaza in aceeasi zi te duci de dimineatza si pana seara ai toate actele, si nush ce am auzit ca poti face procura in care sa scrii tot ce ai pe inima, ca el iti cedeaza toate drepturile asupra masinii, inclusiv ca o poti vinde. Si o alta faza care nu prea stiu daca este atat de veritabila, cica se fac 2 contracte de vanzare cumparare, unul cu o zi in urma in care tu ii vinzi lui masina, si unul in ziua in care te duci sa faci inmatricularea in care el iti vinde tie masina, ca sa fii pus inafara riscului ca bulgaru sa iti ia masina, dar acum nu stiu daca merge faza asta cu contractele, ca eu stiu ca daca afaci contract de vanzare cumparare se radiaza masina, deci nu vor mai fi valabile numerele de bulgaria decat 1 luna, sau gresesc undeva chiar nu stiu si nic nu prea stiu de unde sa obtin informatiile astea, ca de la garcea daca te duci sa intrebi 3 persoane pun pariu ca primesti 3 raspunsuri diferite.

Link to comment
Share on other sites

e super tare asa....si cat a zis ca te costa ???asa ar fii cel mai bine...si nu conteaza cate contracte de vanzare cump faci....ca se radiaza masina doar dc faci cerere de radiere...altfel poti circula cu masina inscrisa pe numele lui, dar cu contractu de vnaz in buzunar, astfel incat poti sa iti "iei" masina oricand inapoi...:blink:

really, da si mie un nr de tel pe pm cu datele de contact ale omului...ca yo gasisem in 2 zile..si mi-e cam frika...:)

thx

Link to comment
Share on other sites

e super tare asa....si cat a zis ca te costa ???asa ar fii  cel mai bine...si nu conteaza cate contracte de vanzare cump faci....ca se radiaza masina doar dc faci cerere de radiere...altfel poti circula cu masina inscrisa pe numele lui, dar cu contractu de vnaz in buzunar, astfel incat poti sa iti "iei" masina oricand inapoi...:)

really, da si mie un nr de tel pe pm cu datele de contact ale omului...ca yo gasisem in 2 zile..si mi-e cam frika...:)

thx

311197[/snapback]

 

e 750 de euro toata faza cu taxele pe un an platite si zic ca e cel mai bine asa cu contractele astea este cel mai sigur oricum contractele se fac in aceeasi zi amandoua numai ca unul(cel al bulgarului in care tu ii vinzi lui masina) este pus intr-o zi anterioara, ca sa nu il puna in aceeasi zi sa se creeze confuzia ca domne el ti-a vandut-o primu si tu al 2-lea lui :blink: dar nush care e faza cu radierea ca v-am zis am auzit ca daca se faca contract de vanzare cumparare se radiaza automat masina.

Link to comment
Share on other sites

Ca tot se discuta despre inmatricularile in Bulgaria, cei care au inmatriculat masinile prin aceasta metoda sa posteze aici sa dea sfaturi, sa ne spuna care sunt riscurile, ce au facut ei, care sunt metodele sa reduci riscurile, sa nu vina bulgaru sa iti ia masina dupa aia, sa nu puna gaj pe masina la banca, si alte riscuri la care este supus cel care isi inmatriculeaza masina in Bulgaria...

311189[/snapback]

sunt cateva threadu-ri deja deschise pe acest subiect:

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=20610&hl=

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=18997&hl=

 

enjoy

Link to comment
Share on other sites

e super tare asa....si cat a zis ca te costa ???asa ar fii  cel mai bine...si nu conteaza cate contracte de vanzare cump faci....ca se radiaza masina doar dc faci cerere de radiere...altfel poti circula cu masina inscrisa pe numele lui, dar cu contractu de vnaz in buzunar, astfel incat poti sa iti "iei" masina oricand inapoi...:)

really, da si mie un nr de tel pe pm cu datele de contact ale omului...ca yo gasisem in 2 zile..si mi-e cam frika...:)

thx

311197[/snapback]

ce ai facut ai vb cu omul, ai stabilit ceva ti-a explicat cum se face ?! posteaza si tu ceva :blink: impresii ceva ...

Link to comment
Share on other sites

sal, si eu am inmatriculat pisicutza 316-10/1995 in Bulgaria, am procura cu toate drepturile asupra ei, taxele platite acolo, asigurare internationala, e bine ce mai incolo si in coace....a si ..........cere-ti neapatar si toate actele TRADUSE in ROMANA, nu strica(in bulgara lor nu intelegi nimic, k poate sa scrie orice in limba lor ca noi nu intelegem, da oricum trebuie cunoscuta persoana care iti inscrie masina).

 

partea mai punit placuta e ca ITP si asigurarea trebuiesc reanoite IN FIECARE AN.

Link to comment
Share on other sites

Treaba sta in felul urmator:

1. Masina o duci de seara in fata politiei.(sunt cateva zeci sigur inaintea ta)

2. Se fac act vanzare-cumparare catre bulgar.

3. Se inmatriculeaza masina pe numele bulgarului.

4. Se merge la notariat si se face procura in care, da... se mentioneaza ca bulgarul nu are nici un drept asupra masinii tale.

5. Costa cam 500 de euro treaba asta.(~300-350 taxele, restul la bulgar... ca doar n-o manca paie)

6. ATENTIE, aici este o problema majora ! Inclusiv pentru mine ! :)( DACA MASINA ARE PESTE 120 KW trecuti in cartea de identitate, se platesc taxe vamale ! La masina mea, 325 e36 141 KW in carte, taxele vamale ajung undeva in jur de 2500 de euro ! :blink: Deh tata... vrei putere... platesti...

 

Toata procedura nu dureaza mai mult de 2 zile.(in ideea ca te duci de seara acolo) Daca ai noroc sa prinzi mai liber... bafta ta.

@wind316 actele le-ati facut in romana in bulgaria sau ai tradus in tara ?

Eu acum am sa merg in Germania sa imi prelungesc numerele provizorii inca 3 luni in speranta ca vor scoate astia mai mari taxa.

Link to comment
Share on other sites

Treaba sta in felul urmator:

1. Masina o duci de seara in fata politiei.(sunt cateva zeci sigur inaintea ta)

2. Se fac act vanzare-cumparare catre bulgar.

3. Se inmatriculeaza masina pe numele bulgarului.

4. Se merge la notariat si se face procura in care, da... se mentioneaza ca bulgarul nu are nici un drept asupra masinii tale.

5. Costa cam 500 de euro treaba asta.(~300-350 taxele, restul la bulgar... ca doar n-o manca paie)

6. ATENTIE, aici este o problema majora ! Inclusiv pentru mine ! :)( DACA MASINA ARE PESTE 120 KW trecuti in cartea de identitate, se platesc taxe vamale ! La masina mea, 325 e36 141 KW in carte, taxele vamale ajung undeva in jur de 2500 de euro !  :blink:  Deh tata... vrei putere... platesti...

 

Toata procedura nu dureaza mai mult de 2 zile.(in ideea ca te duci de seara acolo) Daca ai noroc sa prinzi mai liber... bafta ta.

@wind316 actele le-ati facut in romana in bulgaria sau ai tradus in tara ?

Eu acum am sa merg in Germania sa imi prelungesc numerele provizorii inca 3 luni in speranta ca vor scoate astia mai mari taxa.

312153[/snapback]

 

Nu as vrea sa te demoralizez, DAR "astia" nu vor scoate taxa nici la anul, adica in 2008", actele din bulgara in romana le-am facut acolo. Unde s-au tradus actele din germana in bulgara pt inmatriculare, am facut si traducerea lor din BG in RO, sa inteleg si eu.

Spuneti-mi si mie daca vreti sa postez TREDUCEREA actelor aici. E cineva inpotriva sau de acord? se poate? ar deranja pe cineva.

Sa vedeti si voi cum arata actul respectiv.

Astept raspunsurile voastre. :)

Link to comment
Share on other sites

@ zender.. s-ar putea sa treaca cu vederea tinand cont ca nu este asa mare diferenta... dar... totusi s-ar putea sa nu treaca cu vederea... off topic: eu dupa amiaza plec spre germania sa imi iau numerele...

LE: wind316, s-ar putea sa o micsoreze... daca nu o scot de tot si pun ei alta aberatie de taxa... :blink: and maybe GOD will have mercy.... :)

Edited by Septaru
Link to comment
Share on other sites

@ zender.. s-ar putea sa treaca cu vederea tinand cont ca nu este asa mare diferenta... dar... totusi s-ar putea sa nu treaca cu vederea... off topic: eu dupa amiaza plec spre germania sa imi iau numerele...

LE: wind316, s-ar putea sa o micsoreze... daca nu o scot de tot si pun ei alta aberatie de taxa... :blink:  and maybe GOD will have mercy.... :)

312448[/snapback]

eeee si cam asa arata minunatia..... :) ET "CIIPHBTHM - DRaB AUMUDlpo8", YA. "DaHopaMHa"2 AeeHu,uSl 3a npeBogu "CnPMHTLlM~'

Translation Agency SPRINTIM

YA."KpaxOB"NQ4, rp.B.T'.bpHOBO 4 Krakov str., Veliko Tarnovo 5000, Bulgaria te1. +359(62) 601 483, te1./fax 600824, mobile: 0888/767750; 0887 /253214

e-mai1:sprintim_bg@yahoo.com

Traducere din limba bulgara

iMPUTERNICIRE

Subsemnatul, cetateanu bulbar, CNP ………., cu domiciliu in ….., judo……, CI nr. ……, eliberatii la ….. de Politia din …….

IMPUTERNICESC:

Romanul……, cetiitean al Republicii Romania, CNP …….., cu domiciliu In BUCURESTI, sector …….adresa……. CI serie …………cu urmatoarele drepturi:

Sa conduca in tara si in strainatate vehicul marca "BMW", model 316 I, Nr. de inregistrare BT ………., rama nr. …………. motor nr. F ARA NUMAR.

Sa-l stapaneasca; sa-l prezinte la control tehnic; sa-l asigure la asigurator la alegerea sa; sa primeasca sumele de asigurare datorate in caz de produeere a unor evenimente de asigurare, semnand toate documentele necesare legate de ele; sa plateasca din numele meu ~i in contul lui impozitul rutier, ratele de asigurare datorate si toate eheltuielile pentru exploatarea, stapanirea si conducerea vehieului.

Sa-l vanda unor persoane si in conditii dupa parerea sa, inc1usiv si cu dreptul de a incheia afaeere pe teritoriul altui stat-membru al UE, cu dreptul de a primi pretu1 de vanzare; sa contraeteze cu sine conform art. 38 din Legea privind datoriile si contraetele; sa-l amanete, sa-l inchirieze, sa-l opreasea din miseare, s-l rebuteze, sa-l foloseasea ea taxi.

Sa cumpara si sa primeasca roviniete in numele meu si pe soeoteala mea.

Sa depuna si sa primeasca documentele legate de vehicul mentionat.

In legatura cu imputernicirile delegate sa ma reprezinte fata de toate autoritiifile Republicii Bulgaria, Republieii Romania si tuturor celorlalte state-membri ai UE, inc1usiv ­autoritafi fiseale si judeteni (NAP - Agenfie nationala de ineasari), Politia rutiera, KAT /Controlul transportului auto/, DAI /Inspectie auto de stat/, companii de asigurare, Tribunal, Notar,autoritiiti vamale si de frontiera, alte persoane juridice si fizice si sa semneze in locul meu acolo unde este necesar.

Sa ma reprezinte fata de organele lui KAT ale Republicii Bulgaria, ale Republicii Romania si ale tuturor eelorlalte state-membri ai UE, depunand in legatura eu aeesta toate doeumentele neeesare pentru inregistrarea vehieului susmentionat eu dreptul de a primi

certifieatul de inmatriculare si plaeutelor ,de inmatrieulare. '~~:::

:.", f' "".

'1/'

~

'" 1

,

'/ "

\

,.' . ,~ l' 'oj

" ' "

, -, " 'f

.

\

\'\~

JJ;,

;i~

,

i

,

\ .{ lIt. If

~. I /' II

JlVlLl,6H31/1pOHO cpI/lP"'4Q 30 np6BOA~

b_,~

 

Cu dreptul de a le imputernici pe terte persoane cu dreptu.rile delegate.

Prezenta imputemicire este fara termen.

La 24.09.2007 ……………

Notar adjunct al notarului …………….din raionul Tribunalului regional din ……………

nr. de inregistrare in Camera Notariala ………….,adeveresc

semnaturile din prezentul document, depuse de:

………………………

nr. de inregistrare …………axa achitata: 3.60 Iv/3.00lv. TV A: 0.60lv

Notar adjunct: semnatura

$tampilii rotulJdii:

Notar nr. …………….

Raion de activitate: Tribunalul Regional din ………… Republica Bulgaria

Subsemnata ………………….. certific fidelitatea traducerii facuta de mine a documentului "Imputemicire", din limba bulgara in limba romana. Traducerea are 2 pagini.

Traducator:

(………………)

Nr. personal: ……………

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca nu au putut sa citeasca seria de la motor ?(sau nu are ?) Ma bucur ca macar tu ti-ai rezolvat problema... am sa incerc sa vorbesc cu cel din germania care mi-a vandut masina sa schimbam capacitatea motorului, implicit si puterea.(in cartea de identitate.) Edited by Septaru
Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca nu au putut sa citeasca seria de la motor ?(sau nu are ?) Ma bucur ca macar tu ti-ai rezolvat problema... am sa incerc sa vorbesc cu cel din germania care mi-a vandut masina sa schimbam capacitatea motorului, implicit si puterea.(in cartea de identitate.)

312459[/snapback]

 

 

nu are serie la motor....nici eu nu stiu prea bine aceasta problema....dar am mai auzit de asta, la masinile din germania.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa zic.....sa nu te complici...dupa cum ai vazut la mine a mers si fara serie.

312469[/snapback]

 

Dar tu cati KW ai trecuti in cartyea de identitate ? Pun pariu ca ai sub 120 !

LE: As vrea sa scriu acolo ca am schimbat motorul si ca nu mai am aceeasi putere care este mentionata pe carte. Deci, trebuie sa mearga. Mai ales ca nu sunt serii pe motor.

Edited by Septaru
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.