Jump to content

prima revizie / la cati km? (E70)


tonyE70

Recommended Posts

Guys, o intrebare scurta:

 

la cati km trebuie dus un x5 la prima revizie?

 

background:

 

marti plec in muenchen sa imi ridic un E70 nou negociat la sange cu un dealer local si la intoarcere o sa fac cam 1600 km.

 

am sunat la bmw service sa intreb daca, pentru a-mi pastra garantia si service inclusive, ar trebui sa indeplinesc vreo procedura dupa ce aduc masina (daca e necesara o constatare formala etc). mi-au confirmat ca nu e necesara vreo formalitate de acest gen, dar "sa nu uit sa duc masina la revizia de 2000km).

 

mi s-a parut cam strange ca prima revizie sa fie la 2000km?

 

stie cineva daca e pe bune sau doar incearca sa ma "ciupeasca" cu un botez anticipat?

 

merci.

Link to comment
Share on other sites

Guys, o intrebare scurta:

 

la cati km trebuie dus un x5 la prima revizie?

 

background:

 

marti plec in muenchen sa imi ridic un E70 nou negociat la sange cu un dealer local si la intoarcere o sa fac cam 1600 km.

 

am sunat la bmw service sa intreb daca, pentru a-mi pastra garantia si service inclusive, ar trebui sa indeplinesc vreo procedura dupa ce aduc masina (daca e necesara o constatare formala etc). mi-au confirmat ca nu e necesara vreo formalitate de acest gen, dar "sa nu uit sa duc masina la revizia de 2000km).

 

mi s-a parut cam strange ca prima revizie sa fie la 2000km?

 

stie cineva daca e pe bune sau doar incearca sa ma "ciupeasca" cu un botez anticipat?

 

merci.

 

scuze de offtopic , de la cat la cat ai negociat masina ?

Link to comment
Share on other sites

Eu am E83 dar imi permit sa dau si eu cu parerea...

Pe bord, imediat ce bagi cheia in contact, iti afiseaza numarul de km pana la revizie. in cazul meu au fost 30.000km. Acum, dupa 23000 inca afiseaza 9000km. In afara de limitarile de turatie (~2500 in primii 1000 si ~3000 in urmatorii 2500) dealerul nu mi-a spus nimic altceva legat de pierderea garantiei daca nu-l vizitez... Iar la urma urmei, service-ul se face la orice service autorizat BMW... daca iti refuza service-ul de 30.000 in .ro poti merge la bulgari/unguri/etc. Roaga-i sa-ti trimita in scris cererea sa mergi la controlul de garantie dupa 2000km si verifica cu conditiile de vanzare (factura proforma!?) daca exista asa ceva. Daca nu.. protectia consumatorului...

Sa stapanesti fericit masina si sa te bucuri de ea fara evenimente neplacute. Acum ca ne-ai facut curiosi, te asteptam sa te intorci si sa ne bucuri cu cateva poze.

Drumuri bune.

Link to comment
Share on other sites

merci, tind sa cred ca e vorba tot de 30.000 intrucat toate drumurile de pana acum (mai putin callul cu tipul de la bmw service) duceau tot acolo. oricum am sa dau tel din nou luni la bmw (poate dau de altcineva) si apoi vb cu dealerul din Germania (10x pentru hintul cu cheia).

 

am sa "asez" si pozele de indata ce ma intorc.

 

one more thing: limitarile de turatie in primii 3500 km -pot fi totusi verificate de service (prin computer)? oricum, banuiesc ca usoare "devieri" sunt permise (in caz de urgenta spre ex) numai sa nu devina o practica?

 

thanks again pt reply si urari!

Link to comment
Share on other sites

prima revizie la E70 e intre 27.000 si 32.000 de km, in functie de cum conduci

 

dupa ce pui cheia in contact iti afiseaseaza 30 de sec pe bord in cati km trebuie sa faci revizia

 

oricum la cele luate de la AB, acum cu pachetul nou de service ai revizii gratuite 100.000 km sau 5 ani

 

 

legat de limitari, la e70 scrie clar in manual ca pana in 2.000 de km, la diesel, sa nu depasesti 3.500 rot/min si sa nu mergi cu mai mult de 150 km/h

 

dealerul din cluj mi-a zis ca nu e nevoie sa respect ce scrie acolo, dar eu , ca sa fiu linistit, nu le-am depasit... mai am 120 km pana la 2.000

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.