Jump to content

Pret piese si recomandare service-uri


Ovi S

Recommended Posts

Salutare,

 

Am un bmw 320d (e46) din 2000 si i-am facut o inspectie la reprezentanta BMW din Timisoara (Banat Car).

In urma inspectiei mi s-a dat o hartie kilometrica cu piese care trebuie schimbate si pretul lor(vezi lista de mai jos).

 

Din lista cu piesele care trebuie schimbate, mi s-a spus ca cele din sectiunea "Suspensie fata-spate" ar trebui schimbate

cat mai curand posibil si pe urma cele din sectiunea "Frane". Inainte sa le zic celor de la Banat Car ca sa-mi schimbe aceste piese,

m-am gandit ca ar fi mai indicat sa vin sa va intreb cum sunt aceste preturi? Exista posibilitate sa gasesc mai ieftine si daca da,

de unde as putea comanda(cumpara)? (de preferinta in Timisoara). Daca se poate sa-mi ziceti si niste preturi ca sa pot compara cu

oferta celor de la Banat Car.

 

Ma intereseaza si recomandari pentru service-uri (persoane) din Timisoara care se ocupa cu schimbat suspensie fata-spate si frane la BMW. Ar fi

de ajutor si niste preturi aproximative ale manoperei percepute de aceste service-uri (persoane).

 

Service-urile care aduc piese si le monteaza, ofera si garantie? Se ofera garantie si pentru piese aduse de proprietarul masinii?

 

Mersi,

Ovi

 

Piese + Pretul lor in RON fara TVA (Pretul nu contine manopera de inlocuire a pieselor):

(Sper ca am facut calculele bine :blink:)

 

Suspensie fata-spate:

- piulite : 2.40 RON

- saiba sigur(2): 23.76 RON

- set bucse fata(1): 324.83 RON

- amortizor f(1): 611.82 RON

- amortizor f(1): 611.82 RON

- flansa amortizor(2): 134.64 RON

- protectie amortizor(2): 12.76 RON

- piulite: 3.52 RON

- garnitura f(2): 1.80 RON

Tota suspensie fata-spatel(Fara TVA): 1727.36 RON

Total suspensie fata-spate(Cu TVA): 2055.55 RON

 

Suspensie motor:

- piulita: 5.72 RON

- tampon motor: 143.33 RON

- tampon motor: 143.33 RON

Total suspensie motor(Fara TVA): 292.38 RON

Total suspensie motor(Cu TVA): 347.93 RON

 

Frane:

- siguranta: 39.38 RON

- surub disc: 5.50 RON

- disc frana(2): 424.50 RON

- placute frana(2): 283.03 RON

- senzor frana: 55.77 RON

- set arcuri(1): 38.22 RON

- set saboti(1): 131.12 RON

Total Frane(Fara TVA) : 977.52 RON

Total Frane(Cu TVA): 1163.24 RON

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Salutare,

 

Am un bmw 320d (e46) din 2000 si i-am facut o inspectie la reprezentanta BMW din Timisoara (Banat Car).

In urma inspectiei mi s-a dat o hartie kilometrica cu piese care trebuie schimbate si pretul lor(vezi lista de mai jos).

 

Din lista cu piesele care trebuie schimbate, mi s-a spus ca cele din sectiunea "Suspensie fata-spate" ar trebui schimbate

cat mai curand posibil si pe urma cele din sectiunea "Frane". Inainte sa le zic celor de la Banat Car ca sa-mi schimbe aceste piese,

m-am gandit ca ar fi mai indicat sa vin sa va intreb cum sunt aceste preturi? Exista posibilitate sa gasesc mai ieftine si daca da,

de unde as putea comanda(cumpara)? (de preferinta in Timisoara). Daca se poate sa-mi ziceti si niste preturi ca sa pot compara cu

oferta celor de la Banat Car.

 

Ma intereseaza si recomandari pentru service-uri (persoane) din Timisoara care se ocupa cu schimbat suspensie fata-spate si frane la BMW. Ar fi

de ajutor si niste preturi aproximative ale manoperei percepute de aceste service-uri (persoane).

 

Service-urile care aduc piese si le monteaza, ofera si garantie? Se ofera garantie si pentru piese aduse de proprietarul masinii?

 

Mersi,

Ovi

 

Piese + Pretul lor in RON fara TVA (Pretul nu contine manopera de inlocuire a pieselor):

(Sper ca am facut calculele bine :blink:)

 

Suspensie fata-spate:

- piulite : 2.40 RON

- saiba sigur(2): 23.76 RON

- set bucse fata(1): 324.83 RON

- amortizor f(1): 611.82 RON

- amortizor f(1): 611.82 RON

- flansa amortizor(2): 134.64 RON

- protectie amortizor(2): 12.76 RON

- piulite: 3.52 RON

- garnitura f(2): 1.80 RON

Tota suspensie fata-spatel(Fara TVA): 1727.36 RON

Total suspensie fata-spate(Cu TVA): 2055.55 RON

 

Suspensie motor:

- piulita: 5.72 RON

- tampon motor: 143.33 RON

- tampon motor: 143.33 RON

Total suspensie motor(Fara TVA): 292.38 RON

Total suspensie motor(Cu TVA): 347.93 RON

 

Frane:

- siguranta: 39.38 RON

- surub disc: 5.50 RON

- disc frana(2): 424.50 RON

- placute frana(2): 283.03 RON

- senzor frana: 55.77 RON

- set arcuri(1): 38.22 RON

- set saboti(1): 131.12 RON

Total Frane(Fara TVA) : 977.52 RON

Total Frane(Cu TVA): 1163.24 RON

 

 

la banat car sau egal unde la ei in retea ai garantie pe piese , cele care le cumperi pe piata libera nu cred eu ca ti se ofera garantie de exemplu la brate dupa aproape un an cum am patit eu.

la drumurile bune care le avem in romania cred ca este foarte bine sa ai garantie

piesele care nu sunt originale nu o sa te tina ca cele originale , spun asta din experienta , chiar o sa te coste pana la urma poate mai mult.

Link to comment
Share on other sites

piese poti comanda la un pret acceptabil la Ciclop Timisoara. In general, sunt cam la jumatate de pret fata de reprezentanta (unele dintre ele)

Comparativ niste preturi- E46 - 310 lei amortizoare spate Sachs (/bucata) , Bucse fata - 240 lei setul, bieleta directie+cap bara 210 lei.

Si la alte service-uri ai garantie mai mare daca cumperi piese de la ei.

De curiozitate, cat te-a costat verificarea la reprezentanta?

Link to comment
Share on other sites

piese poti comanda la un pret acceptabil la Ciclop Timisoara. In general, sunt cam la jumatate de pret fata de reprezentanta (unele dintre ele)

Comparativ niste preturi- E46 - 310 lei amortizoare spate Sachs (/bucata) , Bucse fata - 240 lei setul, bieleta directie+cap bara 210 lei.

Si la alte service-uri ai garantie mai mare daca cumperi piese de la ei.

De curiozitate, cat te-a costat verificarea la reprezentanta?

 

 

nu cred lucrul asta,una este ce ti se promite si alta este daca se si face, la reprezentanta poti sa fi sigur de acest lucru ca daca ai garantie se si inlocuieste in garantie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.